Основното предизвикателство пред прехода към зелена икономика е да гарантираме, че тази трансформация няма да доведе до компромиси със стандарта и качеството на живот на гражданите и с конкурентоспособността. Това заяви президентът Румен Радев на Среща на върха за климата по време на 28-ата сесия на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP 28). Той ръководи българската делегация на форума в Дубай, Обединените арабски емирства. Информация за изказването му беше разпространена от преессекретариата на държавния глава.
"Екстремните климатични явления налагат решителни действия", призна Радев. По думите му справянето с тези предизвикателства изисква съвместни действия и цялостен подход, които да доведат до устойчиви нисковъглеродни икономически модели. Според президента обаче постигането на въглеродна неутралност трябва да обхваща много по-широк спектър от цели, освен ограничаването на парниковите емисии. Той призова за прилагане на най-новите технологични постижения. Държавният глава посочи като пример иновативните технологии за декарбонизация, представени на националния павилион на България в рамките на COP 28.
Румен Радев е категоричен, че за да се осъществи отговорно преходът към нисковъглеродна икономика, трябва образователните, здравните и социалните системи също да бъдат адаптирани, така че да защитят най-уязвимите слоеве от населението.
Във връзка предстоящото решение за председателството на следващото издание на Конференцията на страните по рамковата конвенция на ООН по изменение на климата отбеляза, че България, като един от кандидатите, ще продължи конструктивно и отговорно да търси компромис в процеса, след безпрецедентната ситуация вътрешни противоречия и взаимно блокиране на кандидатурите, заради което все още не е взето решение.
coco7
на 02.12.2023 в 23:50:58 #3Кой ти каза, че инвестициите в АЕЦ се изплащат бързо? Това някаква аксиома ли е? Българина не осъзнава, че дори да изплати Козлодуй през 90-те е гладувал жестоко като скот и е мрял без здравеопазване, мисли си, че някой от небето му го е подарил, та токът от Козлодуй сега е евтин. Освен любов към Русия и АЕЦ в изказването ти няма нищо смислено.
coco7
на 02.12.2023 в 16:13:26 #2#2, а бе толкова ли ти е акъла, та не разбираш, че и Белене щеше да излезе 5 пъти по-скъпо отколкото ти го обещаваха и много от тях са разбирали, че никога нямаше да заработи, но никога не ти го споменаха. Това е ядрено лоби. По-гнусни хора от тия на земята няма. Техните обири се измерват в десетки милиарди.
coco7
на 02.12.2023 в 13:33:33 #1Колко биха стрували два нови ядрени реактора по 1.2ГВ в Козлодуй, ако ги започнем от нулата? Най-вероятно към 80 милиарда лева само за строежа! На Запад почти нищо не се строи, но все пак има макар и само два реактора от които да вземем реални цени Завършеният през май ядрен реактор в САЩ Vogtle 3, започнат на 2.3.2013 струва $17 милиарда за 1250МВ и това е 13 милиарда евро за 1000МВ. Най-ниските прогнози за цената на Hinkley Point C сега е 40 милиарда евро за 3.2ГВ, като има и прогнози за двойно по-висока цена. Дори да вземем най-ниската и тя е както при Vogtle 3 и това прави 62 милиарда лева за двата 1.2ГВ реактора в Козлодуй. Но днес сме свидетели на луда инфлация при метали и труд и до 2033г тези реактори няма как да не се оскъпят с едни минимум 25%. Или колкото и фантастична да звучи цената от 80 милиарда лева, тя е повече от реална.