Президентът Румен Радев се надява, че наскоро приетите законови промени във връзка с механизма за разследване на главния прокурор, ще бъдат отразени положително в доклада на ЕК по Върховенство на закона, който се очаква да бъде публикуван в началото на юли. Това е заявил държавният глава и пред министър-председателя на Нидерландия Марк Рюте в Молдова. Радев е изразил надежда, че напредъкът на съдебната реформа в България ще промени позицията на Нидерландия за приемането на страната в Шенген.

Важно е да се подчертае, че въпросните законови мерки не са финализирани и все още очакват подпис и указ от държавния ръководител, за да бъдат публикувани в Държавен вестник и съответно да влязат в сила.

Румен Радев напомни, че всички държави членки на ЕС, с изключение на две, сред които и Нидерландия, подкрепят приемането на страната ни в Шенген през октомври 2023 година. Европейската комисия и Европейския парламент многократно са заявявали готовността на България да се присъедини към Шенген. Наред с това проверките в България и Румъния, организирани от Европейската комисия миналата година, заключиха, че страната ни продължава да отговаря на условията за пълноправно членство.

Радев не вижда логика България и Румъния да са извън Шенген, Хърватия ни подкрепя
Обновена

Радев не вижда логика България и Румъния да са извън Шенген, Хърватия ни подкрепя

Държавният глава и премиерът се срещнаха с хърватския президент Миланович Зоран

За допълнителна поредица от неофициални разговори, проведени преди началото на срещата на върха, съобщи още пресцентърът на държавния глава.

Президентът Радев обсъди двустранното сътрудничество по линия на борбата с нелегалната миграция и съпътстващата организирана престъпност с министър-председателя на Обединеното кралство Риши Сунак. Те потвърдиха, че България и Великобритания ще продължат да работят за засилване на изграденото вече тясно сътрудничество за предотвратяване на организираната криминална дейност.

Президентът Радев проведе и подобен разговор и с председателя на Европейския парламент, Роберта Мецола. По-време на разговора, Радев сподели своята признателност за подкрепата оказана на българския евродепутат, който не бе допуснат до Република Северна Македония в началото на май. Той определи като "особено тревожни" публичните изявления на висши представители на държавата за изготвяните "черни списъци" за български граждани, включително политици, на които се отказва достъп до територията на РСМ.

Според Румен Радев са недопустими опитите за намеса за промяна на съдържанието на документи, изготвяни от европейски институции, включително и ЕП, оказван от държави, които са кандидати за членство в ЕС.

Андрей Ковачев: Инициаторът на "черните списъци" в РСМ е Стево Пендаровски

Андрей Ковачев: Инициаторът на "черните списъци" в РСМ е Стево Пендаровски

В Скопие, ако заявиш, че си българин е проблем

Такъв разговор е провел президентът и с федералния канцлер на Австрия Карл Нехамер, Радев е говорил за задълбочаването на двустранното сътрудничество между България и Австрия в редица области, както и последващо засилване на партньорството при охраната на външната граница на ЕС, борбата с нелегалната миграция и напредъкът на страната ни към Шенген.

Румен Радев открои реализиращия се проект за създаване в България на оперативна работна група със съдействието на Европол за борба с мощните финансови центрове в редица европейски страни, направляващи потоците на нелегалната миграция. Държавният глава подчерта, че страната ни е отправила покана към всички заинтересовани европейски страни за участие в тази структура.

От пресцентъра на президентството разпространиха снимки.