Европейската комисия подкрепя присъединяването на България и Румъния към Шенген до края на годината. Това се посочва в доклад за състоянието на Шенгенското пространство, цитиран от БГНЕС.
Комисията призова Съвета на ЕС да одобри членството на двете страни в Шенген.
Припомняме, през ноември миналата година ЕК отново посочи готовността за присъединяване на България и Румъния.
"Проверките в двете страни миналата есен не само потвърдиха заключенията от 2011 г., че България и Румъния изпълняват съответните условия, но показаха, че двете държави надлежно прилагат най-новите промени в правилата за Шенгенското пространство и имат ключов принос за ефективната му работа", се посочва в доклада.
Комисията отбелязва, че проверките по границите имат отрицателни последици за икономиката и околната среда както за българските и румънските граждани, така и за целия Съюз.
Отчита се, че те водят до дълги опашки от превозни средства и високи разходи, намалена конкурентоспособност на бизнеса, прекъсване на веригите за доставки и намалени приходи за туристическия сектор.
Според ЕК несигурността, свързана със закъсненията по границите и бюрокрацията, може да отблъсне чуждестранните инвестиции и да подкопае икономическото и социалното сближаване между държавите в ЕС.
В доклада се откроява тясното сътрудничество с шведското и предстоящото испанско председателство на Съвета на ЕС, за да бъде изготвено решение за премахване на граничните проверки възможно най-скоро.
"Румъния и България са основни участници в непрекъснатото развитие на достиженията на правото в Шенген. Крайно време е ЕС да изпълни ангажимента си да им предостави пълноправно членство в Шенгенското пространство и да укрепи допълнително европейското единство", категорични са от ЕК.
Припомняме, на 8 декември Австрия и Нидерландия блокираха приемането на България и Румъния в Шенген и дадоха зелена светлина само на Хърватия.
Впоследствие Виена заяви, че повече няма да се противопоставя на разширяването на Шенген, ако бъде изпълнено само едно условие - намаляване на броя на търсещите убежище.
Legalen
на 17.05.2023 в 09:13:59 #1Общоизвестно е че всяко уважаващо себе си общество се опитва да не допуска приемането на токсично изявени членове в своя крьг. А как е в конкретная случай? При нас не са спрели сигналите за нарушения по южните ни граници, това се подчертава и от политици. Вьпреки това ЕК настоява да ни приемат в Шенген???Сьгласно известни специалисти в тази област, Бьлгария нито е подготвена по редица показатели за влизане в Еврозоната, нито пьк при това прибьрзано влизане нашето деридже автоматически ще се подобри. Вьпреки това натиска за влизането ни, както от кьм Брюксел, така и от Задокеана не престава??? Всичко звучи ирационално или ?