Беше изключителен натиск. Аз съм изпитвал физическа болка от това, което знаех, че правим. Имаше политически диктат. С този коментар бившият депутат от ГЕРБ Радомир Чолаков се оплака пред БНР, спомняйки си за промените в Конституцията в 49-ото Народно събрание, като от думите на Чолаков се разбира, че "диктатът" е налаган от Христо Иванов, който си подаде оставката през юни след лошите резултати на коалицията ПП-ДБ при изборите на 9 юни.
Моят лидер (Бойко Борисов) ми беше казал: "Слушаш какво ти казва Христо Иванов", по думите на Чолаков, който обясни, че лично Иванов довел Делян Пеевски, а от своя страна Пеевски тогава "много правилно улови политическия момент, че заради необходимостта да има конституционно мнозинство от 160+ гласа, той беше станал - доведен от Христо Иванов, интегрална част от въпросното мнозинство". Чолаков бил "пряк свидетел" като председател на конституционната комисия и всичко се е случвало пред очите му.
Според бившия депутат Христо Иванов е имал своето значение за политиката и пак ще има: "Сигурен съм, че рано или късно ще се върне", пророкува Радомир Чолаков, който се зачуди защо са били тръгнали да променят Конституцията.
Радомир Чолаков много се притеснявал, че на политиците им идвало идея, смятали, че е "идеална и много готина", тръгвали да я "преследват с всички средства и не правим оценка на въздействието. Ние не мислим в причинно-следствени връзки. Не можем да мислим логично повече от 2 хода напред", разочарован е бившият депутат, който е юрист по образование.
Радомир Чолаков обърна внимание и на последните събития около имунитетите на Кирил Петков и Лена Бориславова и е "абсолютно вътрешно убеден", че имало цели 10 нарушения по Наказателния кодекс, който касаят ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов, който е санкциониран по "Магнитски" за корупция, и Севдалина Арнаудова.
"Аз съм абсолютно вътрешно убеден, че арестът в съвкупността си представлява серия от извършени престъпления. Очаквах, че още тогава прокуратурата трябва да реагира", изказа мнението си Чолаков и очаква политиците да започнат да мислят като юристи, след като юристите са започнали да разсъждават като политиците.
Според него Бойко Борисов се чувствал неудобно заради това, че прокуратурата точно в този момент започна да иска имунитетите и на Кирил Петков, и на Лена Бориславова, понеже Борисов разбирал, че имало политически подтекст, но 650 хил. гербери отдавна чакат това да се случи, по думите на Радомир Чолаков.
Бившият депутат на ГЕРБ смята, че не Конституцията имала нужда от промяна, а Наказателно-процесуален кодекс и с промените в Основния закон пуснали "парата в свирката" - с изменението на Конституцията било ясно, че съдебна реформа нямало да стане.
Според него съдебната реформа е една мантра, която никога няма да свърши. Всички имат интерес да говорим за тази реформа, така че темата няма да спре, категоричен бе той и добави, че реформата ще се случи, когато спрем да говорим за нея.
Той отчете като грешка, че в 49-ото НС не са сменили Висшия съдебен съвет.