През последните месеци се създаде впечатление, че всеки, който изрази мнение за съдебната реформа и то не съвпада с това на другите, е мръсник по душа или е част от голям заговор. Този разговор започна да става религиозен и не е редно да се анатемосват хората с различно мнение.
Големите неща, които трябва да се направят в съдебната система, не минават през промени в Конституцията, а през процесуалните закони и Закона за съдебната власт.
Това коментира проф. Даниел Вълчев от "Движение България на гражданите" (ДБГ) в ефира на Нова телевизия, запитан за състоянието на съдебната реформа.
Имаме най-големия брой прокурори в Европа, а може и в света, на глава от населението, най-висок процент наказуемост, а в хората има впечатление за ненаказаност. Имаме добре структурирана система за административно правосъдие, а случаите на безобразни административни актове е много голям. Имаме добра система на гражданско съдопроизводство, но няма гаранции за еднакво третиране на страните в съда. Система за разпределение на делата е користна.
Кой от тези проблеми се решава с промяната в Конституцията, попита Вълчев и подчерта, че няма месии в съдебната система, през която са минали сигурно 50 министъра за последните 25 години и не може да се внушава, че един човек е гарант, а да се постигне консенсус по базови въпроси. В противен случай сме пред голяма беда, прогнозира Вълчев.
Той посочи, че нито един от цитираните от него проблеми не се решава с промени в конституцията, а със законите. Най-важното е да се отнеме правото на членове на ВСС да правят кадрови предложения. Но това също не е проблем на Конституцията, а на Закона за съдебната власт. ВСС трябва да гласува явно, категоричен бе Даниел Вълчев.
Попитан за изразените през седмицата разногласия в рамките на Реформаторския блок, Вълчев обясни, че има нормална температура в Блока. Ако един жив организъм няма 36-37 градуса, отива към замръзване, каза той. Откакто е създаден РБ, на 6 месеца някой ни чете заупокойна молитва, но както се вижда РБ върви доста добре.
Различията водят до изчистване на профила на една организация и взимане на по-добри решения, подчерта Вълчев. Ние сме част от РБ, но имаме различно мнение. Проектът за Конституция е внесен от името на правителството, от господин Борисов и е от квотата на ГЕРБ, посочи той и каза, че в крайна сметка трябва да може да се каже какво не ѝ е наред на съдебната система.
В България 3 пъти се прави промяна на Конституцията, за да се направи първата стъпка към съдебната реформа - 2003, 2006 и 2007 г. и промени ли се нещо - не, не се промени, заяви Вълчев. Цял живот съм преподавал право - не мога да си променя мнението. Защо направихме историческия компромис, попита още той.