За да има реална реформа, философията за оценяване на хората с увреждания следва да бъде различна. Трябва да има оценка не на работоспособността, а на увреждането. Това се посочва в позиция на "Движение 21". От формацията са убедени, че единствено чрез оценка на увреждането може да започне градивна реформа в тази сфера, с която се цели справедливост и реален прогрес.
От "Движение 21" подчертават, че сред приоритетите им е пълноценното и равноправно упражняване на всички права от хората с увреждания. Поради тази причина категорично се противопоставят на трайно наложилия се управленски прийом "разделяй и владей" спрямо тези членове на обществото ни.
Хората на Татяна Дончева коментират, че по време на предизборната кампания, както и следизборно, се разпространяват и се внушават откровени неистини като тази, че един милион хора с увреждания получават пенсии. Хората с увреждания, които получават пенсии, са малко над половин милион. Не престават внушенията, че хората с увреждания, които всъщност са най-уязвимата част от обществото, са едва ли не спирачката за развитие в социалната сфера, недоволстват от "Движение 21".
"Управляващите заявяват, че ще вземат от пенсиите на хората с увреждане и с тези пари ще увеличат пенсиите на другите пенсионери. На практика една група хора се настройва срещу друга - и двете едва оцеляващи в днешните условия", подчертават от формацията и допълват, че не могат да оценят това намерение по друг начин, освен като антихуманно.
От формацията смятат, че за да се реформира устойчиво социалната сфера, в това число частта й, касаеща хората с увреждане, трябва да има широко политическо съгласие между управляващи и опозиция. В позицията се подчертава, че ресорът е тежък и реформата неминуемо надхвърля хоризонта на един управленски мандат. Хората на Дончева предупреждават, че ако не бъде гарантирана приемствеността, сметката отново ще бъде платена от най-уязвимата част на обществото - хората с увреждане.
Към управляващите се отправя призив да не предприемат действия от позицията на силата, а да открият широк и честен обществен дебат, в който да се включат всички заинтересовани страни, включително и потърпевшите, защото в противен случай думите "живот" и "оцеляване" ще продължат да са синоними за хората с увреждане.
От "Движение 21" смятат за неуместен моделът, наследен от комунистическия период на управление, при който хората с увреждания получават пенсии. Според тях средствата следват да са под формата на социална подкрепа, за да имат възможност хората пълноценно да участват в обществения и икономическия живот наравно с останалите граждани. Предназначението на тези средства е за частично компенсиране на увреждането, а не за оцеляване.
Затова от формацията са категорични, че следва да се отхвърли идеята да бъде спирана пенсията на човек с увреждане, който работи. Тази имитация на реформа ще доведе до незначителен финансов ефект, ако това е основният мотив, тъй като броят на работещите хора с увреждания е малък. Не бива да продължава повече последователно следваната политика на рестрикции към тази група хора, чрез която им се отнемат жизненоважни средства.
В позицията се посочва, че предприеманите управленски мерки трябва да бъдат насочени към реално решаване на съществуващите проблеми, а не да потвърждават съмненията, че целта на "реформите" е най-уязвимите членове на обществото още повече да бъдат притискани в ъгъла.
От "Движение 21" са категорични, че редуцирането "на хартия" на хората с увреждане, за да се спестят средства, не може да бъде ефективна мярка.
"Административното "оздравяване" на редица хора с увреждания, в чиито ТЕЛК решения се вписва по-малък процент загубена работоспособност, автоматично ги изхвърля от системата на НОИ за получаване на пенсия. По този начин за тези, които няма вече да получават и без това малките пенсии, се отваря въпросът какво ще правят с живота си", се посочва още в позицията.
От формацията са категорични, че фалшивите инвалиди не би трябвало да се вменяват като вина на реалните хора с увреждания. Те изтъкват, че тъй като правителствата не могат да се справят със злоупотребяващите, прибягват до елементарната мярка - орязване на средствата "на калпак".
От формацията също са категорични, че е крайно дискриминационно оповестеното предложение за промени в експертизата на работоспособността - да се оценява всеки човек с увреждане какво може да работи и какво не. По същата логика трябва и хората без увреждане да бъдат подлагани на такава експертиза, тъй като не всеки човек може да работи като хирург, инженер, ядрен физик и др.