От Министерството на околната среда и водите в разпространено до медиите съобщение опровергават твърденията на бившия министър Емил Димитров - Ревизоро, направени тази сутрин в интервю. Според министерството неговите твърдения уронват престижа на институцията.
Когато стъпил в длъжност, министър Асен Личев получил само джойстик за камера от т.нар. Координационен център, но не и информация за състоянието на министерството и документите, с които Димитров твърди, че е сезирал прокуратурата за злоупотреби по ОПОС. Димитров не е уведомявал и устно министър Личев за тях. За сигналите и злоупотребите се разбрало от журналистическо разследване.
От министерството отричат Асен Личев да е възстановявал на работа уволнени заради злоупотреби служители или поне не е бил информиран за такива. Освен това се следва презумпцията за невинност до доказване на противното.
"Твърдението на Емил Димитров за това, че очакваните европейски средства по Плана за възстановяване и развитие са "..свързани с екология и много хора са се наточили да взимат пари от там и са си направили проекти..", отговаря на въпроса, дали не са налице интереси и домогвания на различни политически кръгове до МОСВ в момента", посочват като трета точка в опровержението си от МОСВ.
От институцията се позовават на документи, които са публични и показват прякото подчинение и ръководство на ОП Околна среда", Дирекция "Национална служба за защита на природата", Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и дирекциите на националните паркове на министър Емил Димитров. "В този смисъл не е възможно той да не е знаел с пълни подробности какво се е случвало в подопечните му структури." На сайта на МОСВ може да се открият и заповедите за изплащане на допълнително възнаграждение за постигнати резултати /ДВПР/ на служители по ОПОС за последното тримесечие на 2020 и първото на 2021 г., и други документи, показващи спорни резултати не само според обществените очаквания.
От МОСВ се противопоставят и на заиграването със страховете на хората по чувствителната тема за качеството на питейната вода.
Твърдението, че в момента сънародници в посочени от Емил Димитров региони на страната пият "замърсена" и "мътна" вода, не отговаря на истината. Това е не само неморално, но и демонстрира спорни познания в областта на водите, които са неделима част от работата на МОСВ.
От МОСВ прилагат и информация за актуалното състояние язовирите:
По отношение на водоснабдяването на области Монтана и Враца:
Язовир "Среченска бара" напълно обезпечава водоснабдяването на ВиК дружествата, които подават вода за ПБВ от язовира - общини Монтана, Берковица, Вършец, Враца, Мездра и Криводол.
Към 15 юли 2021 г. язовира е със запълване 98% от общия обем, като притока се регулира от довеждащите деривации така, че да се поддържа оптимален обем в язовира за питейно-битово водоснабдяване и да не се допуска преливане на язовира.
По отношение на твърдението, за замърсяване на водата за Плевен:
Плевен не се водоснабдява от комплексни и значими язовири.
По отношение на твърдението, че в Търговище и Шумен пият мътна вода:
Предвид, че питейно-битовото водоснабдяване на градовете Шумен, Търговище Велики Преслав /ВиК Шумен и ВиК Търговище/ се осигурява от язовир "Тича".
Към 15.07.2021 г. обемът в язовира е достигнал до 251,5 млн. м3.
Санитарният минимум е 40 млн. м3 а не 200 м3
За частните ВЕЦ и водоснабдяването на Сливен, Ямбол и Елхово:
По отношение на питейно-битовото водоснабдяване, Ямбол и Елхово не се водоснабдяват от комплексни и значими язовири. Град Сливен се захранва от яз. "Асеновец", който е запълнен на 98% и питейно-битовото водоснабдяване е напълно обезпечено. Заявките на ВиК Сливен се удовлетворяват на 100%
По отношение на твърдението, че министър Личев е забранил резервното водоснабдяване на Бургас и Варна:
Отчитайки факта, че язовир "Камчия" е основният водоизточник, който се използва за питейно водоснабдяване на гр. Варна и град Бургас, където потреблението е най-високо през летните месеци, когато и притокът на водни ресурси е най-малък, е необходимо да бъде осигурен надежден водоизточник с цел осигуряване на алтернативно (резервно) водоснабдяване при поредни години с малък приток.
С цел аварийно питейно-битово водоснабдяване на гр. Варна и селища от Варненска област МОСВ изиска становище относно намерението за използване на яз. "Георги Трайков" като авариен (резервен) водоизточник за питейно-битово водоснабдяване. При желание от страна на ВиК Варна да се осъществява водовземане от язовир "Георги Трайков" с цел аварийно питейно-битово водоснабдяване на гр. Варна и селища от Варненска област, следва да се подаде в МОСВ заявление за издаване на разрешително за водовземане от повърхностен воден обект - язовир по приложение №1 към Закона за водите и цялата изискваща се информация съгласно чл. 60 от Закона за водите и Наредба за ползването на повърхностните води.
Към момента питейно-битовото водоснабдяване от яз. "Камчия" за Варна и Бургас е гарантирано, като язовирът е запълнен на 99,51%.