Режимът на водата може да се възобнови през февруари. За това предупреди в неделя в ефира на БиТиВи министърът на околната среда и водите Петър Димитров.

Според него, въпреки валежите около празниците, застудяването и замръзването на водоизточниците вероятно ще доведат до нови затруднения с водоснабдяването в страната.

"По време на празниците в някои райони като Плевен имаше вода, но това е само временен ефект. Очакваме, че при застудяването през февруари безводният период може да се върне", заяви той.

Димитров подчерта, че страната се нуждае от цялостна реформа в управлението на водните ресурси.

Над 2000 са жалбите до омбудсмана за проблеми с тока и водата за година

Над 2000 са жалбите до омбудсмана за проблеми с тока и водата за година

Общо над 12 500 жалби за нарушени права са подали граждани през 2024 г.

"В момента над 140 населени места са в режим на водата. Управлението на ресурсите е фрагментирано, отговорностите са размити между различни министерства и институции. Решението е или създаването на единен орган за управление на водите, или значително подобряване на координацията между съществуващите структури," поясни министърът.

Той сподели, че в миналото България е била сред лидерите в развитието на водоснабдителните, енергийните и хидромелиоративните мрежи, но напоследък страната изостава. Добрата новина е, че е постигната договорка с Израел за съдействие в модернизацията на българските водни технологии. "Израел успешно развива технологии, които в миналото сме изнасяли, и сега те ще помогнат на България да подобри управлението на водните си ресурси," допълни той.

Омуртаг отново на воден режим

Омуртаг отново на воден режим

Не се намира никаква информация на сайтовете на институциите

По отношение на мръсния въздух в София, Димитров заяви, че битовото отопление и транспортът продължават да бъдат основните замърсители. "Географското положение на столицата също усложнява ситуацията, но мерките на общината вече дават резултати. Има трайна тенденция към подобряване на качеството на въздуха не само в София, но и в цялата страна," подчерта екоминистърът.

Димитров коментира инцидента с мъртвите птици в Копривщица като причинен от човешката дейност - използването на фойерверки по време на Нова година. "Ако има ясни правила, тези събития няма да бъдат проблем. Вече сме привлекли учени, за да анализираме и предложим решения," отбеляза той.

Министърът засегна и темата за таксата смет, като обясни, че тя трябва да бъде изчислявана на базата на количеството отпадъци, а не на данъчната оценка на имота. "Това няма да увеличи разходите за гражданите. Напротив - очакваме таксата смет да стане по-ниска за много домакинства," увери Петър Димитров.

И в Бургас вдигат такса смет от 2025 г.

И в Бургас вдигат такса смет от 2025 г.

На няколко места в страната ще има увеличение на такса смет от 2025 година