Членството на България в Европейския съюз и НАТО бе не само вярна геополитическа посока на развитие, а дълбоко осъзнат избор на българския народ. Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков на форум "България - САЩ - НАТО: Съюзници в два века", организиран от Атлантическия клуб в България.

По негови думи членството на България в НАТО е избор, доказващ, че страната ни изначално е част от духовното и културно пространство на Европа и на демократичния свободен свят.

Той подчерта, че световният ред след Втората световна война се дължи до голяма степен на НАТО.

"Това е не само най-успешният политически и военен съюз в света, който гарантира мира и сигурността на 32 членки и на над един милиард граждани, НАТО е общност на споделени демократични ценности и дългосрочна визия за общо бъдеще", категоричен бе Желязков.

Той посочи, че свободата, мирът и стабилността не могат да се приемат за даденост, а трябва да бъдат защитавани по всяко време, особено във влошената ситуация на сигурност в Европа след руската агресия в Украйна, която по негови думи е доказала, че НАТО повече от всякога е важна за нашата сигурност и просперитет.

Кенет Мертен призна: България има много важна роля в НАТО

Кенет Мертен призна: България има много важна роля в НАТО

САЩ и България са приятели, партньори, съюзници

Желязков изтъкна, че членството на България в НАТО предоставя нови възможности за сътрудничество със страни партньори, с които споделяме общи интереси. Особено важни за България били Западните Балкани и Черноморския регион.

По негови думи Русия и Китай активно провеждат злонамерени хибридни и кибердейности, дезинформационни кампании, конфронтационна риторика срещу НАТО в Западните Балкани.

Според председателя на парламента нарастващото напрежение и нерешените проблеми в Западните Балкани са сериозен проблем за сигурността на Алианса.

НАТО не решава проблемите ни, предупреди Тагарев

НАТО не решава проблемите ни, предупреди Тагарев

Некомплектът на въоръжените сили се увеличава - почти 22%

НАТО трябва да продължи да изпраща ясно възпиращо послание срещу всеки опит за агресивни дейности в региона, настоя той и допълни, че въпросът за враждебно използване на нововъзникващите технологии, противодействието на дезинформацията и други хибридни заплахи е тема от все по-голямо значение за Алианса.

Продължаващите конфликти, неустойчивост и нестабилност в съседните на ЕС държави подкопават нашата сигурност и са благоприятна почва за стратегическите ни конкуренти, както и за терористични групи, да придобият влияние, да дестабилизират обществата ни и да поставят под заплаха нашата сигурност, предупреди Желязков. Според него само взаимно подсилващото и стратегическо партньорство може да допринесе за засилване сигурността на Европа и извън нея.

Трябва да изведем партньорството си на ново равнище, да укрепим допълнително нашето сътрудничество, настоя той.