Не става въпрос за флотилия, а за съвместни учения в рамките на НАТО. Това обясни пред кореспондента на БНР в Русе румънският президент Клаус Йоханис. Той уточни, че вероятно не е бил разбран правилно.
Припомняме, че се появиха информации, че по инициатива на Румъния, страната ни ще участва във военна черноморска натовска флотилия заедно и с турската страна. Това принуди президента Росен Плевнелиев да направи изявление, в присъствието на премиера Бойко Борисов и военния министър Николай Ненчев. Той опроверга участието ни във военна флотилия в Черно море.
В отговор на журналистически въпрос край град Мартен Йоханис обясни, че думата флотилия не е разбрана правилно, защото НАТО не желаел да създава и поддържа в Черно море такава флотилия. Имало се предвид съвместни възможни учения или маневри с участието на членове на Алианса.
Йоханис посочи, че са се появили различни интерпретации и спекулации и трябвало нещата да се изяснят.
Румънският президент уточни също, че повече от година се водят преговорите между двете президентски администрации.
Обаче през февруари на среща в Букурещ двамата държавни глави поискаха по-активно сътрудничество между страните от НАТО в региона на Югоизточна Европа и Черно море. За постоянна военноморска група кораби на НАТО в Черноморието настояват Румъния и Турция. Въпросът се очаква да бъде обсъден на лидерската среща на НАТО във Варшава.
projekt
на 16.06.2016 в 22:52:24 #3явно и румънския президент е като нашия Роско.....кога да го плеснеш все е късно. добре че му свърша мандата. да го видим сега какъв пост ще получи като отплата за вярната си служба към американското посолство
hmmm
на 16.06.2016 в 19:48:30 #2Legalen Отговорът и на двата въпроса е: марионетки
Legalen
на 16.06.2016 в 19:19:42 #11. Не става въпрос за флотилия, а за съвместни учения в рамките на НАТО. Това обясни пред кореспондента на БНР в Русе румънският президент Клаус Йоханис. Той уточни, че вероятно не е бил разбран правилно. 2. Румънският президент уточни също, че повече от година се водят преговорите между двете президентски администрации. ----------------------------------------------------------------------------------------- Задавам си два въпроса: 1. Не е ли страшно, че когато става въпрос за война или мир, то този или онзи политик от най-горните етажи, и който има правата и задълженията да взема важни решения, и от които зависи съдбата на цяла нация, не е разбрал за какво се говори? 2. Не ми е ясно в България кой какви компетенции има: правителство, парламент, президент? И не са ли «преговорите между двете президентски администрации» в нарушение на българската конституция?