140-та годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор е повод да докажем, че ценим и отстояваме свободата - с правдиво слово и достойно поведение, с лично участие или със спомоществование.
Това гласи обръщението на президента Румен Радев към българския народ по случай 140-годишнината от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г., съобщиха от Администрацията на президента.
С това изявление на държавния глава започват и честванията на различни събития за 140-та годишнина от Освобождението на България.
Паметта за онези дни, онзи дух и онези герои устоя на всички посегателства, заяви президентът припомняйки, че на историческите места е срещал различни хора, дошли да отдадат почит към извоювалите свободата ни. Както към родните възрожденци, въстаници, четници, опълченци, така и към хилядите воини от освободителната армия на император Александър II, намерили последен покой на българска земя.
По думите на Румен Радев невидима нишка свързва свободата, завоювана през 1878 г., и днешната свобода на граждани на суверенна и демократична България, която е в ръцете на живите поколения. "Свободата бе пренесена през всичките 140 години, независимо от превратностите на историята", допълва Румен Радев.
Държавният глава благодари на Националния инициативен комитет за честване на 140-годишнината от Руско-турската освободителна война 1877-1878 г. и възстановяването на българската държавност.
friend
на 17.01.2018 в 21:26:37 #5Иначе Радев е прав. Трябва да ценим и отстояваме свободата си.
friend
на 17.01.2018 в 20:48:33 #4Договорът се опитва да създаде голяма славянска държава на Балканите – княжество България би имало площ от около 170 000 кв. км. и би обхващало Видинско, Врачанско, Търновско, Русенско, Силистренско, Варненско, Софийско, Пиротско и Вранско в Поморавието, почти цяла Македония (без най-южните области), части от Косово (Качаник) и Албания (Корчанско), част от Източна Тракия и Южна Добруджа.[20] Начело на държавата трябва да застане княз, който да бъде свободно избран от народа, утвърден от Високата порта и одобрен от Великите сили, като никой член на властващите в Европа династии не може да бъде избран на българския престол. Събрание от български първенци, свикано в Пловдив или Търново, трябва да обсъди и приеме основен закон на страната, по примера на тези в Дунавските княжества от 1830 г. (Член 7) Османските войски трябва да напуснат държавата, а руската военна окупация ще продължи две години (Член
. Уточняват се въпросите, свързани с наличието на османски държавни, обществени и лични имоти в България и плащането на годишния данък на княжеството към Портата (Член 9, 10, 11).
friend
на 17.01.2018 в 20:46:26 #3Санстефанският мирен договор е прелиминарен (предварителен) мирен договор между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война (1877 – 187
г. и урежда, макар и неокончателно, обособяване на Трета българска държава след близо пет века османско владичество в България
Клаузи
4.1 Засягащи Черна гора, Сърбия и Румъния
4.2 Засягащи България
4.3 Засягащи Русия и Османската империя
friend
на 17.01.2018 в 20:43:26 #2Отново лъжи и пак лъжи. 1. Руско-турската освободителна война 1877-1878. Става въпрос за руско-турската война. Тя не е имала за цел нашето освобожвадане, а само завземане на проливите. След нея България си остава турска територия и е под властта на султана. Уговорката е да останат руските войски две години у нас след 1878г. 2. Санстефански мирен договор няма. Това е Примирие, което не определя нито границите на България и в него реално има само няколко точки, които касаят България. Той нито е мирен, нито е договор. За Румъния - да. там се казва, че Румъния става самостоятелна държава. Основните клаузи са за Сърбия, Черна гора и Румъния. България си остава турска.
Civic Mundi
на 17.01.2018 в 19:50:39 #1Малкият Тодор Живков, агентът на Кремъл няма право да говори за свобода, след като си е продал *** за рубли.