Проект на Съвместна декларация между Република България и Украйна относно евроатлантическата интеграция на Украйна е одобрил Министерски съвет на днешното си заседания.

В двустранната декларация се потвърждава силната политическа подкрепа от страна на България за Украйна в борбата й срещу руската агресия за защита на независимостта, суверенитета и териториалната й цялост, както и по пътя й към членство в НАТО тогава, когато условията позволяват това.

България е дългогодишен, последователен и явен поддръжник на политиката на отворени врати на НАТО, както и на евроатлантическите аспирации на Украйна. България ще продължи подкрепата си за членството на Украйна в НАТО, съгласно взетото решение от срещата на НАТО в Букурещ през 2008 г., препотвърдено на следващи срещи на върха на Алианса, включително в Мадрид през юни 2022 г.

Зеленски идва в България

Зеленски идва в България

Не е ясна програмата на президента, нито по чия покана е у нас

Декларацията е потвърждение на внесената вече в Народното събрание такава декларация от страна на депутати от ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС и идва в момент, когато се очаква визита да се състои визита на украинския президент Володимир Зеленски у нас. Тя все още не е официално потвърдена, предполага се заради мерки за сигурност.

На заседанието на МС днес е одобрен и проект за меморандум за разбирателство между енергийните министерства на двете страни България и Украйна, в който се предвижда да се засили сътрудничеството в енергийната област въз основа на принципа на взаимна изгода и при зачитане на общите интереси и цели на двете страни. Днес в енергийна комисия бе обсъдено предложението, отново направено от депутати от ГЕРБ, ПП/ДБ и ДПС за преговори за продажба на Украйна на оборудването за АЕЦ "Белене", което страната ни съхранява, без да използва. Депутатите дадоха мандат за преговори на МЕ.

Документът изразява желанието на двете страни за обмен на научно-технически, инженерен и оперативен опит в областта на използването и трансфера на знания и ноу-хау, свързани с по-ефективното използване на възобновяеми енергийни източници и нови енергийни технологии.

Потенциалните сфери на сътрудничество са свързани с подобряване на енергийната ефективност, увеличаване на съхранението на енергия, стартиране на интелигентни мрежи, насърчаване на цифровизацията, както и сътрудничество в областта на ядрената енергетиката. Съвместна работна група ще развие формите на сътрудничество в посочените области. Предвидено е действието на меморандума да бъде пет години, с възможност за автоматично подновяване за нови три години.