Най-силно засегнат сектор от корупция в България е съдебната система. Стойността на нейния индекс е 4,4, отчете Световният корупционен барометър. Данните бяха представени по време на пресконференция от Ваня Нушева от Асоциация „Прозрачност без граници".
Сравнението с предишни издания на Барометъра показва негативна тенденция в оценката - в последното изследване стойността на оценката на съдебната система е 4,3 (при максимална стойност от 5, която е показател за изключително сериозен проблем с корупцията в този сектор, и минимална стойност от 0 - показател за липса на корупция).
Водещи места в изследването заемат здравеопазване и политически партии с 4,2. „Докато политическите партии „традиционно" се намират в челните позиции на класацията, то секторът на здравеопазването е включен за първи път и получава силно негативна оценка," коментира Нушева.
Най-добра оценка получават образованието (3,4), неправителствените организации (3,2) и въоръжените сили (2,9).
И докато за целия ЕС водещо място в негативната класация заемат политическите партии, в България (както и в Словакия) институциите от съдебната власт са оценени като най-силно натоварени с корупционен риск.
Изследването показва и че 8% от гражданите, които са имали контакт в институции, са платили подкуп. Две са основните причини за даването на рушвети. За 38% от гражданите това е било необходимо, за да бъде ускорена дейността на институциите, а за 30% от тях това е била единствената възможност да получат адекватно административно обслужване.
Тези резултати показват, че водещ фактор за разпространение на корупцията е неефективната работа на публичните институции, коментира Ваня Нушева.
На трето място следва да бъде отбелязана специфичната обществена култура, която толерира корупция - 27% от гражданите са заплатили подкуп в израз на благодарност.
59% от гражданите не биха сигнализирали за корупция, защото според тях няма смисъл от подаване на сигнал, защото това действие няма да има резултат. 28% пък се страхуват от последиците, а 13% не знаят къде всъщност трябва да подадат сигнал.
През 2013 година 17% от гражданите са платили подкуп на полицията, 13% - на институции от съдебната система, 7% - за здравеопазване. В сравнение с предходното изследване се забелязва увеличаване на гражданите, които са платили подкуп на полицията (15,4%), на институции от съдебната система (10,4%), здравеопазване (5,5%) и регистрационни служби. Намалява делът на гражданите, които са платили подкуп за образование, данъчни служби и битови услуги.
При сравнение на данните в общоевропейски мащаб прави впечатление по-високият дял на платилите подкуп в България именно за институции от съдебната система и полицията.
Изследването показва и нарастване на критичните оценки на българските граждани относно усилията на институциите за противодействие на корупцията.
През 2013 година едва 16% от гражданите оценяват антикорупционните действия на правителството като ефективни. За сравнение, през 2010 година този процент е бил 42.
dddddd
на 10.07.2013 в 05:41:32 #9А бе къде е Дачи да спомене пак горноряховските лекари.
idiabg
на 09.07.2013 в 23:14:12 #8Гърга Питич | 09.07.2013 21:47 -------------------------------------------- Теле, просто нямаш идея колко малки и незначителни сме на фона на световната икономика и от там на фона на световната корупция... Докато при нас корупцията е основно дребна, за стотици, рядко хиляди и много рядко милиони, в САЩ и Германия започва от милиони и се движи към милиарди, но според техните закони си е лобизъм, нещо съвсем нормално, а тук определяно като корупция... Тъй, че с дебилните си изказвания нищо не казваш...

Гърга Питич
на 09.07.2013 в 22:47:05 #7idiabg, Ама вярно е! Корупцията у нас не е корупция, олигарсите са благодетели и филантропи, магистратите са Дедо Господ и Дева Мария едновременно, а "Тази дупка не е дупка!". Прави са древните: "Празната глава кънти по-силно от празната тенджера!"

idiabg
на 09.07.2013 в 22:14:41 #6Ташак... Всичко, което у нас се води корупция в много държави, особено САЩ е нещо напълно законно и се нарича лобизъм... Реално най-корумпираните държави на високо ниво са САЩ и Германия...

velikiat
на 09.07.2013 в 18:14:56 #5Балканец
на 09.07.2013 в 17:49:59 #4Съдебна система и здравеопазване – най-корумпирани у нас ------------------------------------------------------------------------------------- Така де! И ние знаем, че "Царят е гол!", и ония от Брюксел ни спреха парите, защото "Царят е гол!", и в Шенген не ни пускат, щото "Царят е гол!". И Драгалевския циганин, и Мадридската Реститутка, и НЕКАДЪРНИКА станишко, и ЛЪЖЛИВАТА тиква, па и тоя ГЬОНСУРАТ седенкаджия, всичките идваха на власт с лозунга как ще я преборят корупцията. Ама некой да видял ДОКТОР или МАГИСТРАТ в затвора?! А министър? Нема! Защото системата им е удобна и защото ние сме овце. Хора са само ония, дето протестират на улицата.
teanna
на 09.07.2013 в 16:28:02 #3Откриха топлата вода

Кастело Белведере
на 09.07.2013 в 16:06:58 #2"специфичната обществена култура, която толерира корупция" -------------- Ето го разковничето на проблема. Докато има висока обществена търпимост към корупцията, последната ще си вее гащите нашироко. Че то на тази черта се базират и телефонните измами. Потърпевшите, без да им мигне окото вадят от дюшека парите и търчат през глава да ги дадат на измамниците, за да бъдат подкупени според случая съдии, полицаи, прокурори или лекари.
Kirozilat
на 09.07.2013 в 15:13:30 #1бях веднъж на едно мероприятие на съдии и прокурори / бах мааму е то кола за под 20х Еуро нямаше е кога ги вида тея да докажат произхода на парите или да си платят данаците тогава може да говорим за добро управление на държавата