С поредните промени в Устройствения правилник на военното ведомство се предвиждат съкращения в администрацията на министерството с 64 щатни бройки, съобщи "Отбрана". Същевременно политическият кабинет на министър Николай Ненчев би трябвало да се увеличи с 2 щата и да стане 10 души.
Докато в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили за 2014 година отчитат увеличаване на заплахите за нашата сигурност от Ислямска държава, бежанския поток и конфликтът в Украйна, се очаква щатът на Служба „Военна информация", т.е. на военното разузнаване, да бъде намален от 1351 бройки на 1200.
Това ще се случи от 1 юни т.г. Предвижда се тогава да влязат в сила промените в Устройствения правилник на Министерството на отбраната.
В Щаба на отбраната вместо 210 ще служат 189 военнослужещи и цивилни. Щатът на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело" пада от 447 на 408 бройки.
Там, където има увеличаване, то е в общата администрация, както на министерството, така и на агенцията. Съкращенията са преди всичко в специализираната администрация.
Във функциите на агенцията преминава настаняването под наем на военнослужещи и цивилни служители в имоти от жилищния фонд на Министерството на отбраната, организирането на управлението, експлоатацията и разпореждането с имотите от фонда и на движимите вещи в тях. Във връзка с това нейно в управление се предоставят военните общежития в София и страната.
11 гарнизонни военни клуба излизат от управление на агенцията, което предполага, че ще бъдат използвани за други цели или продадени. Те са в Нова Загора, Момчилград, Средец, Самоков, Сливница, Телиш, Разград, Симеоновград, Бояново, Пещера и Крумовград.
Според проекта на устройствен правилник на военното министерство ще отпаднат самостоятелните отдели, като част от административната структура на министерството. По-конкретно това са двата самостоятелни отдела в Щаба на отбраната. Функциите на отдел "Съвместни съоръжения" са записани на дирекция „Операции и подготовка".
На дирекция „Логистика" е поверено да организира по реда на Наредбата за условията и реда за осъществяване на дейностите, свързани с оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия и контрола над тях във и от въоръжените сили на Република България, приета с ПМС № 278 от 2010 г., дейностите по разпореждане с излишните за министерството и за юридическите лица по чл. 60д, ал.1 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия.
Вместо дирекция „Инвестиции в отбраната" ще има дирекция „Отбранителна аквизиция", а на мястото на дирекция "Търговски дружества и отбранително-мобилизационна подготовка" - дирекция „Проектно управление".
Текст в проекта регламентира на цивилните служители от министерството да се издават служебни карти, които да служат за удостоверяване на служебния им статус при осъществяване на техните служебни задължения.
Съкращения ще има и в други структури на пряко подчинение на министъра на отбраната. Щатните бройки във ВМА намаляват от 3218 на 3145, в Института по отбрана - от 107 на 96, в Централнотовоенно окръжие - от 552 на 530, в полигон „Змейово" - от 142 на 135 и в Информационния център на МО - от 61 на 58, обобщават промените в отбранителното министерство от електронното издание.