Това стана ясно след среща на Дюрийо с председателя на парламентарната медийна комисия Милена Милотинова и директора на Българска медийна коалиция.
Припомняме, че миналата година стана скандал заради факта, че проектът за закон на Милотинова не беше предоставен на Съвета на Европа за експертиза.
Милотинова обясни, че тогава тя пратила писмо с искане за произнасяне от съвета, но всъщност оттам настояли то да е подписано от премиера Симеон Сакскобургготски или председателя на Народното събрание Огнян Герджиков.
Милотинова не даде ясен отговор защо чак сега обяснява какво точно се е случило.
Участниците в срещата изтъкнаха, че Жозет Дюрийо е запозната с казуса около избирането на новия изпълнителен директор на БНТ и сама е поставила въпроса.
По думите на Милена Милотинова, тя е оценила положително факта, че е предоставена възможност на неправителствения сектор да подготвя новия законопроект.
Шефът на БМК посочи, че проектът за закон за радио и телевизията вероятно ще е готов до края на юли и прeз есента може да влезе за обсъждане в парламента.
Дюрийо е отправила критика към БНТ, че не разяснява достатъчно необходимостта от въвеждането на обществени такси за държавната телевизия.
На среща със заместник-председателя на парламентарната група на НДСВ Борислав Великов, тя се е поинтересувала от отношенията им с “Новото време”.
Дали Българската православна църква не е в привилегировано положения е попитала Дюрийо заместник-председателят на Коалиция “За България” Румен Овчаров.
Пред ОДС тя е поставила въпроса за корупцията и промените в Конституцията, а на срещата с ДПС се е поинтересувала как оценяват управлението на коалиционното правителство и дали то е изпълнило основните си цели.
Юнал Лютфи заяви, че ще постави въпроса за приключване на пост-мониторинга от Съвета на Европа, тъй като сме изпълнили всичките им препоръки.
Личното му мнение е, че най-късно до септември този мониторингов диалог трябва да е завършил.
Дюрийо ще разговаря още и с парламентарната делегация в ПАСЕ, с председателя на Комисията по правата на човека и вероизповеданията, със заместник-председателя на Народното събрание Камелия Касабова, правосъдния министър Станков и шефа на ВАС Константин Пенчев.
Дюрийо е попитала нововремци защо са напуснали НДСВ.
По време на разговорите с делегацията ни в ПАСЕ тя се е съгласила, че “в недалечно бъдеще трябва да се ориентираме към приключване на постмониторинга върху България” , съобщи заместник-председателят ни на организацията Евгени Кирилов.
По думите му на срещата е отчетен напредъкът на страната ни, като общо 8 препоръки на Съвета на Европа не сме изпълнили само една – за въвеждането на второ ниво на местно самоуправление и за изборност на областните управители.
По-късно съобщиха, че в края на юли вероятно ще бъде готово новият Закон за радио и телевизия и експертизата към него на Съвета на Европа, а през есента той може да влезе за обсъждане в парламента. Това прогнозира председателят на Българската медийна коалиция Димитър Сотиров след среща на депутати от медийната комисия с Дюрийо.
Тя е посочила, че писмото за експертиза трябва да бъде подписано или от премиера или от председателя на Народното събрание.