Много от нещата, които се правят у нас, се правят за първи път. Това заяви пред комисията по туризъм в Народното събрание полк. Валери Рачев, ръководител на Националния кризисен щаб към Министерския съвет (МС).

Шест работни групи в МС решават проблемите на бежанците от Украйна. Основно украинците, идващи у нас, били по Черноморието. В бъдеще щяло да се уточнява как да се гарантира здравеопазването им.

Не мога да кажа каква е перспективата като цяло, сподели полк. Рачев. Малко над 90 000 души са влезли у нас от началото на войната. 42 000 са останали тук.

Структури на КНСБ помагат на украинските бежанци у нас

Структури на КНСБ помагат на украинските бежанци у нас

Синдикатът съчувства и на украинския, и на руския народ

Някои от нещата се опитваме да налучкваме, призна той и поясни, че други неща се подемат от самите хора. Общата картина е достатъчно сложна и динамична, подчерта Рачев като, по думите му, агресорът диктува нещата. Нямало как обаче държавата да гадае какви ще са действията на Владимир Путин. Обстановката се изменя, каза още той.

Някои съседни държави на Украйна вече не могат да се справят с прииждащите бежанци. От тази нощ се работи за успокояване на ситуацията в Молдова. Нямаме идея за изхода на войната и нямаме идея за хората, които ще напуснат, каза полк. Рачев. Няма ръст на напускащите Украйна през последната седмица, дори има задържане на броя на напускащи и лек спад.

Всички държави решавали какво да правят с бежанците на момента, а ние нямаме и опит, от който да черпим, посочи полк. Рачев.

До 150 000 работни места може да заемат украинските бежанци

До 150 000 работни места може да заемат украинските бежанци

Друг е въпросът колко от тези места ще бъдат заети

България се е насочила към публично частно партньорство, по думите му.

Той даде пример със Словакия, където правителството дава 200 евро месечно за хотелите, приютяващи бежанци, а ние даваме около 600 евро.

Припомняме, преди три дни премиерът Кирил Петков обяви, че системата за регистрация на бежанците от Украйна у нас е готова, а няколко дни преди това все пак бе назначен щаб, който да координира институциите. И до този момент, 17 март, българската държава издава само документ за международна закрила, но не и за временна закрила, което би позволило на украинците, потърсили спасение у нас, да започнат работа.

За всички бягащи от Украйна в хотелите за периода от 24 февруари до 31 март ще бъде заплатено на хотелиерите, оказали гостоприемство. Това пък обясни заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. В момента правим временен регистър на общинската, държавната и ведомствената база, в която е възможно да се осъществява настаняването, изтъкна тя. Срокът на мярката от 40 лева е предвиден за 3 месеца. 95 места за настаняване са изявили желание за участие в нея. Министерство на туризма отговаря основно за организацията по настаняването на украинските граждани и ще администрира изплащането на сумите за това, което е представено като разчет за реално извършени разходи, каза Георгиева като поясни, че под реално извършени разходи се разбира колко украински граждани са приети.

Мярката има три етапа. Първият период, който ще бъде разплатен, е от 24 февруари до 31 март. Вторият отчетен период е от 1 април до 30 април, като подаването на заявления ще е от 1 до 5 май, а следващият е от 1 май до 31 май, като ще се кандидатства е от 1 до 5 юни. Желание за участие в мярката хотелите ще могат да подават през сайта на министерството. Задължително е информацията за настанените лица да бъде регистрирана в единната система за туристическа информация чрез съответните резервационни системи на съответните места за настаняване, поясни Ирена Георгиева.

Хотели ще вземат по 40 лв. на ден за украински бежанец

Хотели ще вземат по 40 лв. на ден за украински бежанец

Средствата ще се отпускат само ако до 31 март бежанците са се регистрирали