Има събития, които никога не трябва да се забравят. Такова събитие е Холокостът, но такова събитие е и обединението на един народ под духовното водачество на неговата Църква в защита на човешкия живот. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който се срещна с трима от инициаторите на предложението за номиниране на Българската православна църква за Нобелова награда за мир - ген. д-р Ефраим Снех, бивш министър на здравеопазването на Израел, адвокат Моше Алони и адвокат Елизар Плейгил. Това съобщават от Министерския съвет.

Борисов подчерта, че сме горди с принадлежността си към народ, който в най-мракобеснически времена не е останал безразличен към съдбата на своите съграждани от еврейски произход и се е изправил в тяхна защита.

Снех, Алони и Плейгил са сред най-активните поддръжници на инициативата, чиято цел е Българската православна църква и Светият синод да получат заслужено международно признание за усилията си в периода 1941-1943 г. за спасяването на близо 50 хиляди български евреи.

Идеята бе обявена през 2016 г. при посещението на премиера Борисов в Израел. Тя е подкрепена от стотици наследници на спасени български евреи. За целта е учредено и сдружение "Благодарност".

Посланик Ирит Лилиан също взе участие в срещата.

Бойко Борисов отправи благодарност към сдружението за ангажираността с каузата, която дава гласност на безпрецедентен факт в световната история и то във време, в което говорът на омразата се чува най-силно.

Борисов е убеден, че страната ни и правителството ще продължат да се противопоставят категорично на всякакви прояви на нетолерантност и ксенофобия.

Моше Алони, Ефраим Снех и Елизар Плейгил благодариха за личната ангажираност на Борисов за установяване и поддържане на диалог и разбирателство между различните религиозни и етнически групи в България. В негово лице те виждат гаранции за недопускане и пресичане на прояви, които биха могли да породят клевети и политически спекулации за ролята на Българската православна църква и на българския народ за спасяването на българските евреи и да накърнят по какъвто и да е начин международния авторитет на съвременна България.