Пълен обрат в пленарната зала на Партийния дом.

Часове след като Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание отказа, пленарната зала наложи забрана Висш съдебен съвет (ВСС), чиито членове са с изтекъл мандат, да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор. До това развитие се стигна след призиви на ПП-ДБ и "Възраждане" по време на дебатите на второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт и след като Борислав Гуцанов от БСП поиска почивка.

Депутатите записаха в чл. 33 от Закона за съдебната власт предложение на парламентарната група на "Възраждане": "Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по чл. 33, ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чиито мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението."

Всички депутати в зала без тези на ДПС-Ново начало подкрепиха този текст, т.е. забраната беше одобрена и от ГЕРБ, и от БСП, които не гласуваха за нея в правната комисия вчера заедно с ДПС-НН, които изрично ѝ се противопоставиха. Днес след половинчасовата почивка се получи обрат.

Адвокат Петър Петров от "Възраждане" заяви, че все още има математически шанс при избора на тримата големи в съдебната власт да могат всички процедури да се направят легитимни. Той постави въпрос дали Законът за съдебната власт е станал заложник на преговорите за правителство. Той призова всички партии, които подкрепят реформите в Закона за съдебната власт, да бъдат в залата на Партийния дом и да се спре ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало и БСП в техните опити да опраскат съдебната реформа. 

Това се случва минути преди президентът Румен Радев да връчи първия мандат за съставяне на правителство от 51-то Народно събрание на ГЕРБ-СДС. За отбелязване е, че новината, че правителство ще има и все пак депутатите на ДПС - Ахмед Доган (АСП или ДПС-ДПС) ще дадат подкрепа на кабинет ГРЕБ - БСП - ИТН, дойде късно вечерта вчера, след заседанието на правна комисия. 

Информационната завеса пред кабинета Желязков-2 остава спусната
Обновена

Информационната завеса пред кабинета Желязков-2 остава спусната

Не коментират нищо нито от БСП, нито от ДПС-ДПС

По време на дебатите Лена Бориславова от ПП-ДБ заяви, че прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор не трябва да е само еднократен акт, за да може Борислав Сарафов като кандидат за главен прокурор, издигнат от ВСС с изтекъл мандат, да продължи да прави това, което правеше досега. Длъжни сме да осигурим гаранции, че няма да позволят комфорта на Сарафов да изпълнява длъжността на главния прокурор, настоя тя. Бориславова призова и да няма повече уредени мачове с един единствен кандидат за поста на главния прокурор.

Тя се аргументира и още причини затова защо трябва да бъде спряна процедурата за избор на нов главен прокурор. "Спирането на Сарафов е важно, за да може прокуратурата да не е политически инструмент, а част от съдебната власт. Господин Сарафов вместо да прави разследвания, повдига обвинения и е човекът от снимките от аферата "Осемте джуджета. Господин Сарафов е човекът, който не е дал обяснения за скандалните разкрития на БОЕЦ и стотиците хиляди евро, които е получавал от ГЕРБ и ДПС. Господин Сарафов не даде обяснение защо прикрива сигнали за Делян Пеевски", изброи Лена Бориславова. Тя призова депутатите да преосмислят гласуванията си в Закона за съдебната власт, за да няма следващ Сарафов и следващ Гешев на поста главен прокурор.

Атанас Славов от ПП-ДБ обясни за двойното мнозинство, което предлага формацията в Закона за съдебната власт. С двойното мнозинство се предвижда да се взимат решения за избор на председателите на двете върховни съдилища - на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховният административен съд (ВАС), се изисква мнозинство както от пленума, така от съдийската колегия на принципа съдии, избрани от съдии. Двойното мнозинство не е противоконституционно с аргумент, че самата Конституция не борави с мнозинства в тази част, свързана с ВСС, аргументира се Славов.