Смяната на времето трябва да е еднаква за Европа. Това пише в позиция евродепутатът от ВМРО-БНД Ангел Джамбазки.

"Единствената правилна логика ме води към този извод. А кое време точно ще бъде избрано - "лятното" или "зимното", е тема, върху която е необходимо да разсъждават само и единствено лекарите, психолозите и икономистите", пише Джамбазки в открито писмо до медиите.

Според него всички други интерпретации, анкети, референдуми, лични чувства и страсти могат да се окажат и вредни за здравето на хората и икономиките в тези страни.

Припомняме, председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер даде възможността всяка страна в Съюза да реши сама в коя от зоните да остане.

Подобно решение може да се окаже доста опасно начинание, предупреждава Джамбазки.

"Представете си, че ние приемем "лятното" време, каквато е и обществената нагласа, Румъния реши, че иска на "зимното", а Гърция също на "лятното". Сърбия и Македония така или иначе са на различно от нас - и какво става на Балканите", пита Джамбазки.

50% от българите предпочитат зимното часово време

50% от българите предпочитат зимното часово време

Привържениците на лятното часово време - предимно столичани, между 30 и 40 г.

Той обобщава нагласите в различните браншове и общества - земеделците искат на "лятното", защото така е изгодно за земеделието, производителите също, защото работният ден може да започва от по-рано.
Родителите и учителите обаче не са съгласни - искат "зимното" време. Така децата и преподавателите ще отиват на работа по светло, а не "в тъмни доби".

Според Джамбазки нужен е анализ, а не допитване до обществото. Задълбочен анализ от лекари, икономисти и психолози кое точно ще е най-доброто за хората и икономиките на държавите и ЕС.

До 11 октомври избираме лятно или зимно часово време

До 11 октомври избираме лятно или зимно часово време

Обсъждането е на европейско ниво

"Излишно е да се правят популистки изказвания, които просто да се харесат на гласоподавателите. Същите тези хора утре ще бъдат потърпевши от не добре взетите прибързани и без експертиза решения. Нека бъдем реалисти - да вземем всички факти под внимание и да ги подложим на анализ, след което ЕК да определи коя часова зона би била най-приемлива за целия Съюз", пише Джамбазки.