Социалното министерство ще засили рестрикциите за лицата, които отказват да работят. Това обясни заместник-министърът на труда и социалната политика Росица Димитрова.
И сега според законодателството щом лицето получава социална помощ, то трябва да полага обществено полезен труд 14 дни, ако няма здравословни или други проблеми.
Ще разработим и допълнителни рестриктивни режими, увери тя. Идеята е лицата да не получават помощи, а доходи от активна дейност.
Министерство на труда и социалната политика си е поставило осем приоритета, постигането на които е разписано в 25 цели. 78 мерки пък са предвидени при изпълнението им.
Като приоритет министърът на труда и социалната политика Бисер Петков открои увеличаване на доходите чрез заетост и по-висока производителност на труда. Тенденциите са в посока на намаляване на безработица, отчете той.
По думите му равнището на безработицата у нас е спаднало на 6,7% и броят на незаетите през юли е бил 220 884 броя, което се изравнява с най-ниските нива отчетени през юли 2008 г. преди настъпването на икономическата криза.
"Проблемът с безработицата е минимизиран", заяви Петков. По думите му това е основно в резултат на икономическия растеж. Сега основният проблем на пазара на труда е недостигът на квалифицирана работна ръка.
Предвижда се увеличаване на предлагането на работна сила, чрез подготовка, съобразена с потребностите на работодателите, повишаване на конкурентоспособността на работната сила. 220 хиляди са регистрирани като безработни лица, от които 120 хиляди са лица с ниска степен на образование.
Петков отчете, че е необходимо активиране на тези лица и включването им на пазара на труда, В програмата в сектор социална и демографска политика са заложени конкретни количествени параметри. Така в следващите четири години със средства от бюджета се предвижда да бъдат квалифицирани 50 хиляди безработни, а със средства от ОП "Развитие на човешките ресурси" да се обучат 100 хиляди търсещи работа
Министър Петков увери, че основен приоритет и осигуряването на стабилна пенсионна система.
В следващите четири години не се предвижда промени в пенсионната възраст.
На пресконференцията стана ясно, че до този момент 275 жени са се възползвали от правото да получават една втора от майчинството си и да се върнат още в първата година на работа.
Протече обсъждането на концепцията за разработване на нов Закон за социални услуги. На база на тази концепция ще започне и конкретната работа по разписването на текстовете. Ще продължи и процесът на деинституционализация на грижите за деца. В този план е заложено финансиране и изграждане на 149 нови услуги.
nmkas
на 18.08.2017 в 12:14:43 #4проблема ''няма работа '' ''няма пари '' е минимизират - други опорни точки ''няма''
finnif
на 18.08.2017 в 05:59:54 #3Като идеш на работа искат да си висшист, но ти обясняват, че заеманата длъжност НЕ изисквала висше образование! Затова ти дава трудов договор с минимално възможното изискуемо образование за длъжността! Понякога в ТД дори те водят като "общ работник" без никакво образование, и ти плащат като на такъв, само че от теб искат да вършиш високо квалифицирана работа, изискваща докторска степен... Затова за по-малко от 1000 евро месечно - никаква работа!! В нормалните държави това е минималната социална помощ, която ти я дават без да работиш нищо!!
dimitrina-trifonova
на 17.08.2017 в 17:08:44 #2Колко удобно, тези без каквото и да било образование и способности завинаги на социал и 14 дни общественополезен труд, а тези с "някакво" да не отказват работа за минимална заплата.
posredstven
на 17.08.2017 в 16:55:08 #1Всеки нормален човек би отказал на условията които българските работодатели /повечето/ предлагат . Следайки тази логика отказващите трябва да бъдат наградени, а не санкционирани