Историкът доц. Спас Ташев заяви, че българо-македонските отношения и преди не бяха добри, но след избирането на първата жена президент в историята на Северна Македония - Гордана Силяновска Давкова, твърдо отиват към влошаване. Изводът, който историкът направи пред News.bg - Северна Македония желае да бъде преразгледан Преспанският договор и Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, с което ще опитат да окажат опит върху България да се откаже от договора.
"В Северна Македония няма условия за обективна опозиция. Всичко е сведено до една тоталитарна идеология. Имаше петима кандидати за президент и петимата имаха еднакви послания - надпреварата беше кой да бъде повече антибългарски настроен, а не кой да лансира идеи за бъдещето на Северна Македония", коментира доц. Ташев.
Доц. Спас Ташев подчерта, че това, което е постигнато между България и Република Северна Македония, не трябва да се преразглежда, а може да бъде надграждано. Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, е една добра основа, но въпросът е да бъде изпълнен със съдържание. Българската позиция е правилна, но и пасивна, защото не е обезпечена ресурсно и кадрово. Ако трябва да се говори за промяна, трябва да имаме проактивна позиция, в която освен критики към РСМ, България да създаде механизми, когато не може да се постигне това сътрудничество на ниво правителство, да има подобно сътрудничество с гражданския сектор - свобода на медиите, създаване на независими медии, опит за разработване на трансгранични проекти, за да се промени негативният образ спрямо България през контролираните медии в Северна Македония, обясни историкът.
Той смята, че Северна Македония ще застане твърдо зад Сърбия, но до Русия и Китай през сръбското влияние надали. Спас Ташев е дълбоко убеден, че по линия на НАТО класифицирана информация от Северна Македония изтича към Сърбия, а през Сърбия отива в Москва.
Спас Ташев посочи, че от новия македонски президент не зависи дали ще се изкорени процесът на омраза спрямо България чрез промени в учебниците, да се разкрият архивите на югославските тайни служби, но държавният глава може да стане проводник на антибългарски идеи. Зависи от правителството каква политика ще провежда спрямо България, въпреки че един европейски натиск може да окаже въздействие.
Той е сигурен, че ВМРО-ДПМНЕ ще успее да състави правителство, защото имат 58 депутати, а им трябвта още трима народни представители. Дори да не постигнат коалиционно споразумение с едната албанска партия, има други две македонски партии - едната е партията "Левица", а другата партия е на кмета на Куманово ("Движение Знам - за нашата Македония" - б.р.) и от тези две партии биха могли да получат подкрепа. Мнозинство за правителство ще има, но всеки опит за изолация на албанския фактор ще води до дестабилизация и това ще радикализира албанците, предупреди Спас Ташев.
Доц. Ташев коментира и думите на Гордана Силяновска Давкова, която по време на клетвата си като президент нарече Република Северна Македония - само Македония, с което предизвика и реакцията на Гърция. След като стана този инцидент от пресслужбата на президентството на РСМ са направили официално съобщение, че те смятат, че могат да говорят от името на Македония. Само че територията на Северна Македония е 38% от географската област "Македония", а Гърция владее 50%, 10% има в България, 2% има в Албания. Никой гражданин на тези държави не е упълномощавал президента на РСМ и правителството да говори от тяхно име. Самият факт, че те си присвояват това право, говори, че ще тръгнат към една радикализация, която е характерна за времето на бившата Югославия, изтъкна доц. Спас Ташев.
Той е на мнение, че Република Северна Македония има реалистичен сценарий да преговаря за членство в Европейския съюз, ако Албания и РСМ бъдат "разопаковани" - да не бъдат разглеждани в общ преговорен пакет. Ако на Албания се даде старт за преговори за членство в ЕС, а РСМ изостане, това ще доведе до нейната дестабилизация, но тя е неминуема, ако продължава по този път на развитие. Ако тази политика, която ВМРО-ДПМНЕ иска да провежда, не е македонска, а сръбска политика, те ще обслужват интересите на Белград, а не автентичните интереси на хората в Северна Македония, каза още доц. Спас Ташев.
знайко
на 15.05.2024 в 16:47:52 #6Докато всички държави имащи проблеми с македонизма не се обединят няма да успеем са го изкореним. Не знам защо нашият пишман външен министър не реагира на отказа от използване на "Северна" ...
projekt
на 15.05.2024 в 16:24:21 #5nsmilitia ....................... защото САЩ казва. затова. за да се изтегли Македония от прегръдката на Сърбия и Русия. навремето как нас ни приеха в Евросъюза. по същата причина. нима бяхме готови, нима имахме икономика, нима имахме работещо правосъдие...или сега имаме. първи сме корупция а няма нито един осъден. но в името само и само да ни изтеглят от прегръдката на РЕсуя, а и за да имат пазар на стоките си. ние закрихме замеделие и животновъдство и сега внасяме боклуците на Полша, Германия, Австрия, Франция, Словакия.... има редица изследвания които доказват че "западните стоки" са с по лошо качество от същите за Германия или Гърция например.....но важното е че сме в ЕС. ние си мислехме че ни канят на масата в богатите в Европа, а то се оказа че ни канят за прислуга. основно българите пътуват в Европа до Гърция на море и да работят като строители, земеделци, чистачи, медицински сестри...... уж сме равни.....ама някой са по равни...... така че няма значение какво се говори по медиите. ако САЩ ни наредят, ще гласуваме както ни заповядат. предния път се случи, пак ще се случи. европейските интереси нямат значение ако САЩ наредят. ще задействат пак санкциите Магнитски и всички родни политици ще гласуват както им кажат. както казаха Киро и Асен.....всичко е съгласувано с "посолството" така че не се чуди. всички се решава на друго място и не отчита интересите на България или на Европа. всичко е свързано със стратегическите интереси на САЩ.
nsmilitia
на 15.05.2024 в 14:54:54 #4Само не разбирам защо и на албанците трябва да се пуска фандък. Нито на едните, нито на другите трябва да им се разрешава достъп до ЕС.
projekt
на 15.05.2024 в 14:45:45 #3Спомням си как Киро, Асен, Бойко, пеевски.... Как обясняваха колко добра е Македония, какви приятели сме, как не трябва ги спираме САЩ им на биха канчето на нашите и всички дружно гласуваха за подкрепа на Македония. Македонците ни казват в очите че сме лоши, пребиват хора с българско самосъзнание, горят български културни домове..... А ние се правим че няма проблем. Толкова сме кастрирани..... Направо ме е срам.... Ама родните демократи обясняват това и онова. Ама под натиск на САЩ ние ще се откажем от интересите си..... Щот сме наведени....
shtimpo
на 15.05.2024 в 12:52:57 #2На историкът му писнало политици все да се месят в историята, та решил и той да им го върне…
djeri
на 15.05.2024 в 09:48:11 #1Разсъждение на глас тип свободни съчинения за неща от “кухнята “на съседите ,дори и да си председател на българите в чужбина не ти върши добра услуга!!!