Много е лесно анализатори и опозиционни депутати да говорят за отзоваване на турския посланик. Това заяви в интервю за Нова телевизия министърът на външните работи Даниел Митов. „Хайде да стъпят в обувките ми!”, отсече той и попита: „Знаете ли какво значи да изгониш дипломат”.

По повод скандала около турския посланик Сюлейман Гьокче и Лютви Местан, както и опита на Турция да се намеси в българската политика, Митов е категоричен, че и Външно министерство, и министър-председателят са реагирали навреме. По думите му, понякога в дипломацията не била важна публичността, а резултатът.

Дипломат номер 1 изтъкна, че са призовали турския посланик да се придържа към нормите на Виенската конвенция и да направи всичко възможно да преодолее възприятията, които са се породили в българското общество, че Турция се намесва във вътрешната ни политика.

С Турция имаме прекалено важни неща като охраната на границата, изграждането на транспортната инфраструктура, енергийните проекти, за да можем да си позволим събитията в една или друга партия да влияят на двустранните ни отношения“, коментира Митов.

Във връзка с възможността въздушното ни пространство да бъде охранявано от самолети на наши натовски съюзници, министърът отговори: „Ако се налага да охраняваме въздушната си граница с наши съюзници, ние сме ги избрали и българската държава има контрол върху този процес“. По думите му, тревогите са неоснователни и няма нужда обществото да бъде притеснявано.

Относно информация, че Турция плаща на 200 наши имами, дипломат номер 1 коментира, че българската държава трябва да създаде ясен механизъм за контрол върху това как точно се извършва финансирането във вероизповеданията по принцип.

Митов за пореден път изрази мнението си, че Европа ускорено трябва да осмисли възможностите за контрол над икономическите мигранти. Солидарността на Европа не може да е за сметка на сигурността на собствените й граждани, убеден е външният ни министър. На бежанците трябва да се помага, но в момента, в който държавата, откъдето идват, се стабилизира, тези хора трябвало да се върнат обратно и да участват в реконструирането й.

Икономическите мигранти пък трябва да се репатрират. Митов подчерта, че Дъблинското споразумение не работи, то е правено в друго време, когато светът е бил съвсем различен.