„Забравете за израза „малка държава" и поставете България в центъра на картата", призова посланикът на Великобритания в страната ни Джонатан Алън.

Той изнесе открита лекция, организирана от Атлантическия клуб в България, на тема „Да бъда оптимист или песимист за България".

Алън обърна сериозно внимание на всеобщия песимизъм в България, относно състоянието и бъдещето на страната ни, който според него е отличителен белег на огромна част от българските граждани.

Този порочен кръг на негативизъм според Алън е заразителен и за съжаление влияе и на чуждите институции и граждани в отношението им спрямо страната ни.

България е на 16-то място по население в Европа, като е съвсем близо по население до Швеция и Австрия, но никой в тези държави не гледа на тях като на „малка държава".

Това беше първият призив и съвет на посланика на Великобритания към българските население, институции и управляващи.

На второ място Алън ни призова да поставим страната си в центъра на географската карта както метафорично, така и буквално. „Само така ще разберете нейната стратегическа позиция, каквато Великобритания би огласявала с мегафон, ако притежаваше."

Според Алън България трябва да започне да приема себе си не като периферия, а като център на всички процеси, случващи се около нея. Той изтъкна близостта ни с Турция и ни посъветва да използваме още по-активно възможностите за икономическо сътрудничество с мощната ни южна съседка.

Третият съвет на посланика бе свързан с нуждата от образоването за циганските деца, изтъквайки най-вече икономическия аспект на тази нужда. По негови думи, над 20% от младите хора, търсещи работа, са роми, а всеки трети от тях е неграмотен, което е голям проблем за нуждите на бизнеса.

Друга точка във визията на Алън за позитивно развитие на България е нуждата от съдебна реформа. Според него България е атрактивна за чуждите инвеститори по много причини, но основното, което спира фирмите е съдебната система и прекалено разточителните процедурни кодекси, които лишават страната ни от сериозни инвестиции.

Национализация на дневния ред на реформите е друг съвет, който Алън отправи към родните управляващи.

Той обясни, че законите трябва да се приемат заради това, че те ще работят в полза на българския национален интерес, а не защото „така е наредено от Брюксел". Това натякване на външни изисквания пречи, тъй като трябва да се внуши на българския гражданин чувство за притежание.

Овластяване на правителствения център и прозрачност в действията на всички институции, са други два задължителни елемента, които Алън постави пред страната ни.

Посланикът на Великобритания обърна специално внимание на нуждата от насърчаване на личната отговорност у всеки български гражданин.

Принципът „всички го правят, защо аз да съм единственият заблуден" трябва да бъде изкоренен от самосъзнанието ни", категоричен е Алън.

Не бе пропуснат и въпросът за отварянето на трудовия пазар за българи и румънци през началото на 2014г. Джонатан Алън е категоричен, че позицията на Дейвид Камерън и британското правителство е ясна и в Обединеното Кралство по никакъв начин не проявяват расизъм спрямо България.

Британските граждани ни считат за европейци и искат от нас същото, което правят и те самите на територията на собствената си държава. Великобритания има огромни ползи от имиграцията , но освен тях е нормално да се стреми да прецени и рисковете.

Новината, която оповести Джонатан Алан в края на своята лекция бе, че през месец юни, страната ни ще бъде посетена от принц Едуард, който е третият син на британската кралица Елизабет.

Той заключи, че твърдо вярва в правилния път, по който страната ни е тръгнала, но само с обединение от страна на всички български граждани е възможен истинският просперитет.