В страха от предсрочни и избори и страха от антикорупционния закон се крие обяснението на натиска против Реформаторския блок и избора на Кунева за образователен министър. Това мнение изрази пред Нова телевизия проф. Даниел Вълчев от Движение „България на гражданите”.
От 55 души в АБВ, 17 били с неверни декларации според данните на Сметната палата. Ако имало антикорупционен закон, сега щяло да има проверка и 17 образувани досъдебни производства. Даниел Вълчев направи уточнението, че не казва, че това е корупция, може би имало грешки. Той обаче смята, че щом си на публична позиция, трябва да обясняваш. „АБВ натиска в тази посока, а отделно АБВ реагира много рязко при първото внасяне на антикорупционния закон от г-жа Кунева”, коментира Вълчев.
Той смята, че е било много възможно да има трус, ако номинацията за министър не бъде гласувана от парламента. Такъв вот е щял да бъде последван от напускане на кабинета от страна на вицепремиера, което Даниел Вълчев определи като напълно вероятно и допусна, че не всички искат предсрочни избори. Според него все още броят на хората, които искат истински предсрочен вот, не е достатъчен. За опозицията било нормално такова действие против номинация на министър в кабинета.
Патриотите били изтъкнали аргумент за патриотизма в образованието и според Даниел Вълчев скоро те щели да се убедят, че Кунева съчетава качествата на истински патриот с тези на политик с европейски профил. Той заподозря, че в отсъствието на Радан Кънев вчера от зала има знак за процесите, свързани с новия му проект.
Вълчев коментира, че ще се види кой какво мисли за предстоящия вот на недоверие. Той припомни, че още преди година, когато се състави правителството на ГЕРБ и реформаторите, е било ясно, че сами нямат мнозинство. Точно заради това ГЕРБ сключи отделни споразумения с ПФ и АБВ. По тази причина Даниел Вълчев не смята, че вчера с избора на Меглена Кунева се е случило нещо много по-различно относно стабилността на правителството.
На въпрос за здравния министър Петър Москов, Даниел Вълчев коментира, че ще дава подкрепата си за него и за министрите в кабинета, както я е давал и преди.
Той коментира още, че последния път в Реформаторския блок са се обединили, че Граждански съвет няма. Мандатът му бил изтекъл и такъв щял да бъде избран на предстоящия форум на блока. Смисълът на сегашния Граждански съвет се губел, след като половината му членове били депутати и министри, смята Вълчев.