Тодор Тагарев е готов да бъде отново министър, ако има ясни условия. Това военният министър в оставка каза в студиото на БТВ.
Той обясни, че е работил добре както с Николай Денков и Асен Василев, така и с Мария Габриел.
На въпрос кой обаче сега трябва да заеме неговото място, Тагарев каза, че това трябва да е човек, който споделя неговите разбирания и ще продължи работата му досега, но е ясно, че служебният кабинет е ярко политически оцветен - в посока ГЕРБ. Самият Тагарев призна, че "има голямо разминаваме между мен и ГЕРБ за това какво трябва да се прави в областта на отбраната". Ясно това се е очертало още на следващия месец след встъпването на правителството Денков/Габриел на власт със започването на атаки срещу него - повечето информационни.
Засегна се и темата за провалената ротация и дали той е "ябълката на раздора" в преговорите. Министърът на отбраната поясни, че не той е причината за провала на преговорите. Премиерът Денков на няколко пъти е казвал, че неговото име (на Тагарев) не се е споменавало по време на преговорите. Бойко Борисов и Делян Пеевски са отправяли критики към него извън преговорния процес и по-скоро името му е било използвано като димна завеса за други домогвания.
Министърът коментира повече по темата, като обясни специално критиките, които ГЕРБ и ДПС са отправяли към него, свързани с БТР-те са Украйна.
Реално разрешението за транспортиране на БТР-те се появило в началото на януари месец 2024 г. в "Държавен вестник", т.е. тогава започва да тече срокът по процедурата за транспортирането им, а пък нападките са започнали десетина дни след като е публикувано решението.
Тагарев коментира поведението на двамата политически лидери, като каза, че и Борисов, и Пеевски са положили огромни усилия, за да позиционират като "евроатлантици" за сметка на това обаче нито Борисов, нито Пеевски са се появили на честването на 20-годишнината от влизането ни в НАТО, а и не са казали и дума за това.
Според него това е, защото в дневния ред на двете партии са предстоящите парламентарни избори, а подкрепата за НАТО им трябва "само когато трябва да се позиционират в международен план." И ГЕРБ, и ДПС не искали да слагат помощта за Украйна в дневният си ред за изборите.
На въпрос дали ще се разполагат съюзнически сили в България на фона на това, че в Румъния ще се строи голяма база на НАТО, Тодор Тагарев поясни, че на този у нас все още "няма това чувство за нужда от рязко увеличаване на съюзните войски". При нужда обаче това може да бъде направено със съюзна бригада от 5000 души, а кабинетът и Министерство на отбраната са работили за изграждането на инфраструктурата, която да позволи действието на съюзните сили у нас при необходимост.
Отново се засегна темата за службите и Тагарев изясни, че службите имат страшно много информация, но не действат под демократичен контрол.
По думите му, някои от назначенията в службите са станали не по демократичен начин и затова Николай Денков се е провалил при искането си да се сменят някои от ръководителите в ДАНС.
Министърът коментира с нежелание евентуалната разработка на военното разузнаване срещу депутатът и лидер на ДСБ Атанас Атанасов, за която самият той съобщи. Тагарев каза, че не може в момента да даде информация, но каза, че знаел за опити на български граждани да повлияят на службата.