Русия използва стратегия, равняваща се на когнитивна война. Нейната цел е чрез дезинформация и пропаганда да дестабилизира страните от Черноморския регион, включително България и Румъния. Това заяви министърът на отбраната Тодор Тагарев по време на участието си в конференцията "Противодействие на хибридните заплахи от неконвенционални оръжия в Черноморския регион". Мероприятието се проведе днес в София, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната.
Събитието е организирано от Центъра за изследване на демокрацията и Бюрото по международна сигурност и неразпространение към Държавния департамент на САЩ.
По думите на Тагарев хибридните заплахи са комбинирани дейности, които се провеждат непрекъснато. Тяхната цел била намаляване капацитета и волята за съпротива срещу "злонамерени влияния". Министърът определи стратегията на Русия като "агресивна".
"Тази стратегия се равнява на когнитивна война, чрез която от Кремъл се опитват да постигнат своите геополитически амбиции, манипулирайки обществените възприятия и използвайки насаждани страхове. Когнитивната война на Русия обхваща много направления и има за цел да контролира нашите позиции по политически, икономически, социални и културни въпроси и да дестабилизира демократичните системи за управление", допълни той.
Според Тагарев руското икономическо влияние е основният похват на Кремъл в хибридната война.
"Дезинформационните дейности на Русия са многопластови, като активно разчитат на лидери на влияние. Този подход има за цел да затрудни разграничаването между правителствени и неправителствени участници и, в резултат, доказването на участието на Кремъл в конкретни злонамерени дейности", уточни министърът на отбраната.
Тагарев припомни, че от началото на войната срещу Украйна Кремъл няколко пъти и открито отправя заплахи за използване на своя ядрен арсенал, като посочи конкретни изявления на руски политици. Той акцентира на действия като окупацията на Запорожката атомна електроцентрала, която е най-голямата в Европа, плановете за разполагане на руски тактически ядрени оръжия в Беларус, както и самото повишаване на степента на готовност на ядрените сили на Русия, които поставят под риск ядрената безопасност и сигурност в Черноморския регион.
"Сътрудничеството в Черноморския регион в областта на сигурността и стратегическото партньорство в рамките на ЕС и НАТО са от решаващо значение за хармонизиране на усилията за възпиране и противодействие на хибридната стратегия на Кремъл и за укрепване на нашите отбранителни способности", каза министърът на отбраната. Той подчерта същественото значение за повишаването на оперативната съвместимост на силите на НАТО и укрепването на позициите на Алианса в Черноморския регион чрез съвместни тренировки, учения и обучения, изграждането на капацитет за разузнаване, наблюдение, идентифициране на заплахи и ранно предупреждение, както и модернизацията на отбраната.
shtimpo
на 28.11.2023 в 18:11:13 #1Рече геният, според който трябва отстъпим жена си на комшията, за да имаме успешен брак…пардон, да дадем оръжието си на друга държава, за да сме защитени.