Спешният тел. 112 вече ще бъде достъпен и за хора с говорни и слухови проблеми. Това стана възможно с приетите на второ четене промени в Закона за Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112.
Идеята на вносителите, в лицето на БСП, е да се намери техническо решение за осигуряване на телефон 112 и на хората със слухови и/или говорни увреждания. Дефиницията за „спешно повикване” трябва да включва освен гласово повикване и повикване чрез друг способ.
Атанас Мерджанов благодари на депутатите, включително на мнозинството, че са подкрепили промените. Според него това е преди всичко едно откликване на болката на хората с увреждания.
Очаква се законопроектът да влезе в сила в срок до една година.
Заместник-вътрешният министър Красимир Ципов изрази задоволството си от приетите промени, тъй като ще се уреди достъпът на лица със слухови и говорни увреждания до тел. 112.
Освен с гласово повикване, ще се осигури достъп до системата по друг начин. С мобилните оператори е договорено да се разработи специално предложение за достъп до системата 112 на смартфон, чрез който да се обменя текстова комуникация между оператора и лицето, което търси помощ чрез единия европейски номер.
В приетия срок до една година МВР трябва да осигури такъв достъп.