България ще запознае еврокомисаря по разширяването Оливер Вархей за българската позиция за началото на преговорите за присъединяване на Северна Македония към ЕС и заедно двете държави ще търсят решение, за да има прогрес.
Това стана ясно от думите на външния министър Надежда Генчовска преди дискусията "ЕС среща Балканите", организирана от евродепутата Илхан Кючюк.
Страната ни настоява българите в РС Македония да бъдат признати като малцинство (българите не са малцинство, а държавотворен народ - б.р.) в Конституцията, преди старта на преговорите. За нас това е условие, което трябва да бъде изпълнено, категорична бе тя.
По отношение на това дали снабдяваме Украйна с въоръжение през посредници Генчовска каза, че на този въпрос могат да отговорят военният министър Драгомир Заков и министърът на икономиката Корнелия Нинова.
Външният министър на РС Македония Буйяр Османи призова да не чакаме война на Балканите, за да покажем солидарност.
"Северна Македония чака своята интеграция в ЕС" каза Буйяр Османи.
Албания също чака след реформите, които направи, изтъкна той. Останалите страни от Западните Балкани също на определен етап от своята интеграция в ЕС. Той иска да види стратегическо лидерство на ЕС.
И първият дипломат на РС Македония коментира войната в Украйна и оказаната хуманитарна помощ на атакуваната страна. Носим отговорност за следващите поколения, каза Османи. Да не чакаме да има война в региона, както в Украйна ,за да покажем солидарност, призова още външният министър на РСМ Буяр Османи.
За прагматизъм в преговорите със Северна Македония настоява и българският евродепутат Илхан Кючюк, който е домакин на конференцията, посветена на интеграцията на Западните Балкани към ЕС.
Това е единственият начин да бъде възстановено доверието, посочи още той пред медиите. Има нужда от обществен наратив, който е положителен и за двете страни, каза евродепутатът.
Форматът "4+1", по думите й е начинът двете страни да влязат в нелек диалог за историята, за езика на омразата и други спорни въпроси. Според Кючюк решаването на всички тези наболели проблеми ще отнеме време.
Реалистично е, по мнението му, да падне българското вето за присъединяването на РСМ и правата на българите в югозападната ни съседка да влезе в нейната Конституция при отварянето на първата преговорна глава.
Ако вярваме, че сме братски народи, трябва да направим така, че да имаме обща европейска перспектива, категоричен бе българският представител в ЕП.
Има добри примери за съвместна работа между двете държави, които според него, давали надеждата, че може да се постигне напредък. Заедно с това и спорните точки трябвало да бъдат разглеждани заедно между двете страни и гарант за това може да е ЕС.
no-noi
на 26.04.2022 в 23:25:42 #2Да искаш обещание от безкрупулни лъжци е белег на лицемерие или на сериозно умствено заболяване
Xa-x@v
на 26.04.2022 в 13:56:00 #1Македония е България колкото и да не им харесва на небългарите,които обезбългариха този район и накараха голяма част от това население да се сърбеят и т.н.