Изкуството е да управляваме по такъв начин рисковете, да смекчим рисковете от зелената трансформация, но и да използваме всички възможности. За това настоя вицепремиерът Томислав Дончев на онлайн конференция на тема "Политиката по климата и "Зелената сделка" - предизвикателства и възможности".
По думите му по темата за "Зелената сделка" не се говори достатъчно, а когато се говори разговорите са пробити на две. В първите разговори са апокалиптични очаквания, а вторите разговори са за това как щяло да бъде заложено всичко на зелените технологии и как всичко щяло да бъде по-хубаво. Големият проблем според Дончев е, че разговорите по темата текат паралелно и няма разговор между едната група и другата.
Вицепремиерът акцентира, че "Зелената сделка" е чудесна възможност за Европа и европейските икономики, включително и за българската икономика, но наред с това има редица рискове - социални, икономически и политически.
Дончев напомни, че България развива зелената политика повече от десетилетия и тази политика ще продължи занапред. Имаме амбицията огромната част от всички публични сгради, които се използват, да бъдат с мерки за енергийна ефективност, настоя вицепремиерът.
За Дончев по-важният въпрос е какво трябва да се направи, каква е форумата за максимално безконфликтен и поносим икономически преход на въглищните централи към зелената трансформация, какво трябва да се появи като енергийни мощности и как целият този процес може да бъде управляем.
"Един детайл, който се изпуска, е, че дори най-добрият план, ако не бъде адекватно разбран и подкрепен от местната общност, е обречен на неуспех. Голямата задача е активна работа със заинтересованите страни на място", настоя Томислав Дончев.
Грешка щяло да бъде, ако се обвързва зеленият преход единствено и само с енергетиката. Колкото по-рано влезем в разговори, толкова по-малко неприятно изненадани ще има, предупреди Дончев.
Той посочи, че има и една макротема по въпроса - как ще се държи Европейският съюз като цяло, защото допускането, което имаме за Зелената сделка, е, че ще ни помогне да бъдем по-екологично устойчиви, но и по-конкуретноспособни. Дончев е убеден в постигането на тези цели, но докато достигнем до тях, българската конкурентноспособност може да бъде изложена на риск.
Томислав Дончев е убеден, че ще използваме по най-добрия начин целия публичен ресурс за политиките за зелена трансформация. Това, от което имаме нужда, е от обществен консенсус по темата, защото към момента такъв няма. Колкото повече адекватни коментира има, това ще ни доближи до крехкия обществен консенсус, от който имаме нужда, настоя вицепремиерът в заключение.
krum-krumov
на 01.12.2020 в 15:31:29 #4Герб са най- добри в развъждането на калинки и малоумните обяснения !
GolaVoda
на 01.12.2020 в 15:19:21 #3Рискове от зелената сделка ли?? Много просто!!! това е обезлюдаяване на Старозагорска, Ямболска и Хасковска област.. с други думи -300 000 души от населението на България.. и тези 300 000 души ще ги прогонят спасителите на българия. .назначените от еврокомисията безродници.... и между тях безродника Томислав.
santana911
на 01.12.2020 в 12:36:40 #2Българинът често плаща цената на билет за опера,получава само звуците от настройването на инструментите и критика от оркестъра,че не е аплодирал достатъчно интензивно.
hmmm
на 01.12.2020 в 10:56:57 #1Глупак. Хората купуват втора трета употреба атомобили и имат проблеми с водоснабдяването и канализацията. Зелената ви сделка е буренясването на второкласни и третокласни пътища докато хората ви наливат пари в джобовете за винетки.