"Основното нещо, което Европейската комисия ни казва, е, че от последния ѝ Доклад досега нищо не е направено. Изводите (в новия Доклад на ЕК - б.р.) са същите, дори на малкото места, където има минимален прогрес, като внасянето поне на законопроекта за Антикорупционната комисия, пак има отбелязване, че Комисията все пак очаква да види ефективните резултати от тези реформи, тъй като явно сами по себе си те не са в състояние да я убедят, че са годен механизъм да дадат положителни резултати.".

Това заяви пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията

Тревога за ВСС в доклада на ЕК за България

Тревога за ВСС в доклада на ЕК за България

Европейската комисия ни смъмри заради липсата на присъди за корупция по високите етажи на властта

Според Марков от последния Доклад на ЕК до новия - времето е загубено. "Няма никакъв напредък по нито една от четирите теми, въпреки че през това време се смениха няколко парламента, имаше правителство с антикорупционна политика, заявена като приоритет, но резултатът е един абсолютен застой".

Той изтъкна политическата криза, през която мина страната и каквато отново се задава. Изтъкна и "изключително сложната коалиция, която се озова на власт след последните парламентарни избори - тромавите механизми за вземане на решения, неясните интереси на всяка от политическите формации, видима липса на воля във всички коалиционни партньори да се борят с корупцията".

Марков подчерта, че ЕК отбелязва в Доклада закриването на специализираните съдилища, но с уговорката, че очаква да види дали това ще доведе до очакваните положителни резултати, или няма да е контрапродуктивно.

Темата за медийния плурализъм ще става все по-важна за ЕК, смята той и припомни, че България пада все по-надолу в класацията за свободата на медиите. "Това се вижда от последния Доклад - ние, с още няколко страни, сме в групата на най-рисковите, относно медийна свобода, плурализъм и яснота за собствеността на медиите", каза Марков.

По отношение на медиите не е реализиран очаквания от ЕК напредък, изтъкна той. "Не бих казал, че медиите са по-свободни, отколкото преди", допълни Димитър Марков