
Не можете да искате едно предложение да бъде внесено при нас, а на другия ден да бъде прието на второ четене в парламента, заяви Цонев, който е юрист по образование.
Той каза, че министър-председателят ще предприеме определени стъпки след днешната среща, но допълни, че не е упълномощен да говори за това.
Според него с оглед съдебната реформа в наказателното законодателство непрекъснато се правят изменения и допълнения или се приемат изцяло нови закони.
Този процес не е спрял и няма да спре, може само да има малка почивка между двата парламента и ще продължи до изпълняването на европейските изисквания, категоричен е Цонев.
Всяко едно предложение пред Министерски съвет, независимо от кого е направено, свързано с реформата в наказателното производство и наказателното право, се взема под внимание от тези, които се занимават с конкретното законотворчество в правителството.
Той напомни обаче, че след "Дондуков" №1 проектите влизат в Народното събрание - в правната комисия, на първо и на второ четене в пленарна зала. В този процес едно изречение, една дума, един текст се гледа най-малко от 20-30 юристи, подчерта Цонев.
Колкото до обвиненията на Бойко Борисов, че някои негови предложения, като например въпроса за използването на подслушвателни устройства, единствено с разрешението на министъра на вътрешните работи, Цонев заяви, че ако това не е станало, то законодателят, а не МС или министърът е решил, че не трябва да стане.
Той отново обясни, че единствен законодателен орган в България е Народното събрание, а всички останали, които имат законодателна инициатива, имат правото само да предлагат.