Теменужка Петкова е подала оставка като енергиен министър, тъй като е била персонално атакувана заради близостта си с купувача на ЧЕЗ Гинка Върбакова. Това заяви заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов пред bTV.
По думите му Петкова не е искала да остави абсолютно никакви съмнения за това, че под някаква форма може да се намеси в реализирането на тази сделка.
Цветанов допълни, че политическият съвет между ГЕРБ и Обединените патриоти ще вземе окончателното решение за оставката, като по всяка вероятност това ще стане в сряда или четвъртък.
Той подчерта, че в момента няма сделка за ЧЕЗ, а предварителен договор.
"Тази сделка е изповядана с предварителен договор в Чехия между две частни компании", подчерта Цветанов, като посочи, че българските институции правят проверки.
Ще се види дали има съответните средства, кой е източникът на тези средства, всичко това ще бъде установено, увери той.
Докато не бъде проверено всичко това от българските органи, не смятам, че трябва да правим някакви заключения, коментира Цветан Цветанов по повод на публикацията в чешки вестник, според която половината от средствата са от офшорна фирма.