Увеличение на заплатите на социалните работници ще има. Това увери в предаването "Лице в лице" по бТВ министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.
Следващата седмица предстои среща със социалните работници, обяви Шалапатова. Тя заяви, че има заложени 375 млн. лв. в бюджета за увеличение на възнаграждения в сектора. Наред с това ще се работи и по подобряване средата на работа на социалните работници.
Все още обаче остава неясно колко точно ще бъде увеличението на заплатите на социалните работници.
По думите й бюджет 2024 не е разточителен, защото 400 млн. лв. повече са инвестиция в хората и тяхното благосъстояние.
"Това е феномен, който в последните години не се наблюдава. В този смисъл бюджетът наистина е социален", заяви министърът.
Тя припомни, че коледни добавки за пенсионерите няма да има. Вместо това всеки пенсионер ще получава с 50 лв. повече ежемесечно. Минималната пенсия става от 523 580.57 лв.
"Нашата политика е да има трайно повишаване на доходите хората от пенсия и същевременно да увеличаваме тяхната покупателна способност. Целта ни е две посоки - трайно увеличаване на пенсиите и от друга страна да активираме пенсионерите", заяви Шалапатова.
Министърът припомни, че вчера е бил приет план за активен живот на пенсионерите над 65-годишна възраст. По думите й целта на този ход е те да бъдат трудово активни.
"Можем да им бъдем полезни с безплатни обучения. Идеята е също така те да бъдат активни в социалния и обществения живот. Те могат да бъдат много полезни", подчерта министър Шалапатова.
По думите й предстои да бъде направен цялостен анализ на пенсионната система. Причината е, че има много критики към нея.
"Идеята ни е размерът на пенсията да съответства на осигурителния принос и хората да се осигуряват на реалните са доходи", каза още социалният министър.
Иванка Шалапатова поясни също, че вдовишките добавки нарастват с 26% от досегашния размер на добавката. По думите й това са лица, които нямат други доходи и на тях трябва да се подаде ръка.
"Тези хора много често реално нямат други доходи и идеята ни беше да им помогнем адекватно", добави тя.
Според нея, когато има държавен ресурс, е голяма отговорност как да се изразходва той.
"Целта ни е да не се дават пари "на калпак", а на хората, които най-голяма нужда. Трябва да има цялостна промяна в социалната система, защото в нея има неефективност, каза още министър Шалапатова.
В хода на разговора тя подчерта, че ще бъде предприета информационна кампания за младите хора съвместно с НОИ, тъй като те не знаят, че е добре да се осигуряват на реалния си доход.
"Цивилизованото общество може да бъде познато по начина, по който се грижи за най-слабите. В тази връзка родителите трябва да започват да подават сигнали. Много е важно съседите и обществото да реагират, а след това и специалистите да си вършат добре работата", каза Шалапатова.
По отношение на максималния осигурителен доход, то той се увеличава. Целта е да се осигури по-добра защита.