Депутатите от Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание приеха да блокират процедурата на Висшия съдебен съвет (ВСС), който е с изтекъл мандат, за избор на нов главен прокурор с един-единствен кандидат - Борислав Сарафов. Това стана ясно, след като народните представители от парламентарната комисия приеха на второ гласуване предложенията за промени през преходните и заключителните разпоредби на Закона за съдебната власт (ЗСВ) с 22 гласа "за".

Припомняме, че по-рано днес депутатите от комисията, които на второ четене гледат предложените промени в Закон за съдебната власт от ПП-ДБ, ИТН и "Възраждане", отхвърлиха предложението със закон да се забрани на Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат да избира председатели на върховните съдилища и главен прокурор с 11 гласа "за", 3 гласа "против" и 9 "въздържал се". Против гласува ДПС-Ново начало, а ГЕРБ и БСП се въздържаха. 

Ако и пленарната зала гласува по същия начин, което се очаква да стане още утре, ефектът от предложените промени ще е, че ВСС ще трябва да прекрати единствената висяща процедура - тази за избор на главен прокурор, в която единствен кандидат е и.ф. обвинител №1 Борислав Сарафов. Но веднага след това ВСС може да открие нова процедура, както и такава за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС). През това време няма пречки изпълняващи функциите на тези две длъжности да останат съответно Борислав Сарафов и Георги Чолаков.

Много идеи за промяна на Изборния кодекс в и извън Народното събрание

Много идеи за промяна на Изборния кодекс в и извън Народното събрание

На форума "Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори"

От предложенията за преходни и заключителни разпоредби в закона отпадна и текстът, с който се позволяваше да влезе в сила спиране на процедурата при отказ на президента да подпише указ за назначаване (бел.ред. в настоящата ситуация президентът Румен Радев вече даде публични заявки, че ще върне избора на Сарафов).

Правна комисия не прие и предложените нови изисквания спрямо назначаваните за изпълняващи функциите на председатели на върховните съдилища и главен прокурор.

Преди решителните гласувания в дебатите се включи Велислав Величков от "Правосъдие за всеки". Той обърна внимание, че поведението на депутатите показва наличието на "политическа сделка за правителството", с която ще се "зачертае всичко, прието на първо четене, с лека ръка". И още: "Ще влезете в същия батак и от този батак няма излизане. Подходете отговорно, за да излезем от нелепата ситуация, в която Прокуратурата беше набутана с политическото назначение на Сарафов за главен прокурор 16 часа след освобождаването на Гешев", призова Величков.

Освен това народните представители от комисията отхвърли идеята в закона да се предвиди т. нар. двойно мнозинство или мнозинство в мнозинството при избора на председатели на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) по идея на ПП-ДБ.

Мария Павлова не иска да е на мястото на Сарафов

Мария Павлова не иска да е на мястото на Сарафов

Много са неизвестните за избора на нов главен прокурор, заяви правосъдният министър

Депутатите записаха в съдебния закон (чл. 6), че "съдиите, прокурорите и следователите осъществяват дейността си обективно и при спазване на принципите за политическа неутралност". И отхвърлиха предложението да се забрани един и същи прокурор да участва в разглеждането на делото на различни инстанции.

Все пак въпросът дали ВСС, чийто членове са с изтекъл мандат, може да избира т. нар. трима големи все още не е решен окончателно от комисията по Конституционни и правни въпроси в Народното събрание. Предстои тя да гласува по предложената от ПП-ДБ промяна в чл. 173 ЗСВ, която гласи: "Пленумът на Висшия съдебен съвет може да взима решение за откриване на процедура за избор на кандидати за председател на Върховния касационен съд, председател на Върховния административен съд и главен прокурор само в рамките на мандата, за който е избран."

На второ четене от комисията беше прието Върховната прокуратура да си върне наименованието Върховна касационна прокуратура. След кратко объркване на финала не беше одобрено тя да има общо събрание. Не бяха въведени и общи събрания в останалите прокуратури. С 11 гласа "за", 3 "против" и 7 "въздържал се" беше ограничен броят на заместниците на главния прокурор, като беше записано, че те са двама.

Според ⅔ от българите съдебната реформа е в застой и основни аспекти не са изпълнени

Според ⅔ от българите съдебната реформа е в застой и основни аспекти не са изпълнени

Проучване на БИПИ отчита ниска оценки за работата на Гешев и Сарафов в прокуратурата