Депутатите приеха на първо четене законопроекти за изменение и допълнение на Закона за авторското право и сродните му права. Вносители са Министерски съвет (МС) и народният представител от ПП/ДБ и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов.

Депутатите гласуваха за законопроекта на МС със 100 гласа "За", 23 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се". Законотворците приеха и предложенията за промени на Божанов единодушно - със 148 гласа "За".

За постигане на целите на европейската Директива 2019/789 в законопроекта са възприети три основни момента: приложение на принципа на "страна на произход" по отношение на предлаганите от радио- и телевизионните организации "спомагателни онлайн услуги"; разширяване обхвата на задължителното колективно управление към нови технологии за препредаване, както и регулирането на т.нар. "пряко въвеждане", явяващо се най-разпространената технология за разпространение на телевизионни програми.

Оправдаваме пред ЕС бавните промени за авторското право с кратките парламенти

Оправдаваме пред ЕС бавните промени за авторското право с кратките парламенти

В позиция по делото за несъобразяване на законодателството ни с евродиректива две години след срока

Измененията в изпълнение на Директива 2019/790 предвиждат нови правила за авторско право, адаптирани към изискванията на технологичния напредък и изграждането на Цифров единен пазар в рамките на Европейския съюз. Законопроектът обръща особено внимание на цифровото и трансграничното използване на защитено съдържание, като създава задължителни изключения и ограничения от авторското право, насочени към защитата на обществени интереси в "дигиталния свят". Предвидени са мерки за улесняване на лицензионните практики за разпространението на произведения, намиращи се извън търговско обращение, както и за улесняване на предлагането на достъп до аудиовизуални произведения в платформи за видео по заявка. Улеснено е и използването на произведения, които се явяват така наречено обществено достояние. Не на последно място, създава се ново сродно право на издателите на публикации в пресата и се въвеждат правила за използването на защитено съдържание от доставчиците на онлайн услуги, които съхраняват и предлагат достъп до качено от потребителите съдържание. Предвидени са и специални правила за гарантиране на справедливо възнаграждение за авторите и артистите-изпълнители.

ЕК съди България и още 10 страни заради директивата за авторското право

ЕК съди България и още 10 страни заради директивата за авторското право

Държавите не са уведомили ЕК за приетите мерки за транспонирането на директивата

Освен промените, свързани с евродирективите, със законопроекта се предлагат и някои изменения и допълнения, насочени към усъвършенстване на съществуващата правна уредба, като в това число е извършено и обстойно понятийно уеднаквяване, включително в други закони, където са използвани съответните понятия.

Вторият законопроект, чиито вносител е депутатът от ПП/ДБ Божидар Божанов, е свързан с публикуването на научна литература, чиято фундаментална цел е разпространението на знанието до максимално широк кръг от заинтересовани лица. Предвижданите изменения въвеждат правото на авторите (учени) да публикуват в публични, некомерсиални хранилища своите публикации преди или след публикуването им в научните журнали. Според Божанов с измененията ще бъде постигнат по-добър режим на публичност и разпространение на научна литература.

България е сред последните места по събираемост на премии за ползване на музика

България е сред последните места по събираемост на премии за ползване на музика

Представители на CISAC и Музикаутор се срещнаха със заместник-министъра на културата и председателя на НС