Международният консултативен съвет за България, ръководен от бившия френски премиер Доминик дьо Вилпен, направи анализ и оценка на членството на страната в ЕС и отправи препоръки за по-успешното й интегриране.

Консултативният борд препоръчва веднага след парламентарните избори в България да се постигне широко национално съгласие с подкрепата на национално представените политически сили, съобщи дьо Вилпен.

Той уточни, че съгласието трябва да бъде по отношение на няколко области -

  • образование и обучение, където е необходимо подобряване на качествата;
  • конкурентност и иновации, което е необходимо за модернизацията на страната;
  • акт за нулева толерантност към корупцията, който да ангажира институциите с превенция и безусловна борба;
  • европейската политика за укрепване и пълно политическо участие на България в ЕС.

Премиерът Станишев подчерта, че е много важно след изборите България да не бъде върната назад, че е много важно страната да има стабилно правителство, ясна програма и правителството да е проевропейско, което да укрепва позициите на България в ЕС.

Време е българското общество да излезе от манталитета на предприсъединителния синдром и да се научим, когато виждаме проблеми, да ги отстраняваме и да гарантираме, че България ще е по-успешен член на ЕС.", изтъкна Станишев.

По думите на Вилпен необходимо е между политическите партии в страната да съществува поне минимален консенсус, за да могат да бъдат преодолявани предизвикателствата.

По отношение на икономиката Жозе Пике от съветническия борд каза, че са много впечатляващи усилията на българското правителство за укрепване на икономиката.

Той подчерта, че е необходимо да продължат структурните реформи, да се запази валутния борд, да се запази здравината на публичните финанси, да приключи процеса на приватизаци, за да се увеличи конкурентоспособността на икономиката. 

Трябва да се повиши производителността на икономиката особено във инфраструктурата, транспорта и телекомуникациите, подчерта още той и изтъкна важността на публично-частното партньорство и развитието на енергетиката, особено разнообразяване на доставките и източницитете към България и ЕС.

По думите му проектите "Набуко" и "Южен поток" са много важни.