Под конвейер и без дебати депутатите приеха процедурните правила за избор на регулатори с изтекъл мандат. Очаквано процедурните правила минаха с гласовете на управляващото мнозинство - ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица, "Има такъв народ" и Демокрация, права и свободи - ДПС. По презумпция опозицията - ПП-ДБ, Възраждане, ДПС-Ново начало и МЕЧ гласуваха против.

Какво се прие?

Без дебати депутатите приеха проект на решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, представяне и публично оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по бюджет и финанси, както и процедурата за избор от Народното събраниe. Вносител е Комисията по бюджет и финанси.

Народните представители гласуваха със 111 гласа "За", 54 гласа "против" и 3 гласа "въздържали се". Правилата за регулатора минаха с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС. От осем народни представители присъстващи от ПП-ДБ в зала този момент 4 души гласуваха "За", 1 глас против и 3 гласа въздържали се. "Възраждане", ДПС-Ново начало и МЕЧ гласуваха против.

Отново без дебати депутатите приеха проект на решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за заместник-председател и двама членове на Комисията за регулиране на съобщенията от квотата на Народното събрание, представяне и публично оповестяване на документите и изслушване на кандидатите в Комисията по транспорт и съобщения, както и процедурата за избор от Народното събрание. Вносител е Комисията по транспорт и съобщения. Народните представители гласуваха със 102 гласа "За" 57 гласа "против" и 10 въздържали се - отново с гласовете на управляващото мнозинство, а против гласуваха ПП-ДБ, Възраждане, ДПС-Ново начало и МЕЧ.

Народните представители приеха отново без дебати проект на решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател и членове на Комисията за защита на личните данни, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избирането им от Народното събрание. Вносител е Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Депутатите приеха със 106 гласа "За", 56 гласа "против" и 9 гласа въздържали се - отново с гласовете на управляващото мнозинство.

Депутатите приеха и проект на решение за приемане на Процедурни правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, представянето и публичното оповестяване на документите и изслушването на кандидатите в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, както и процедурата за избирането им от Народното събрание. Вносител е Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Народните представители гласуваха със 123 гласа "За", 62 гласа "против" и 2 гласа въздържал се - отново с гласовете на управляващото мнозинство. При поисканото прегласуване отново нямаше изнанади и правилата минаха - 124 гласа "За", 60 гласа "За" и без въздържали се. Интересното е, че при прегласуването управляващото мнозинство мина и с гласовете на ПП-ДБ, като Възраждане, ДПС-Ново начало и МЕЧ останаха против.

Първото изказване в типичния си стил направи и депутатът от "Възраждане" и зам.-председател на 51-ото Народно събрание Цончо Ганев, който обвини ПП-ДБ и ДПС-Ново начало в доносничество и в розов фетиш по темата. "Възраждане" ще предложат да се закрие Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и служителите и да отидат в Държавна агенция "Архиви". Депутатът от ГЕРБ-СДС Любен Дилов-син заяви, че не комисията ще определи кой е доносник и кой е шпионин, като призова колегите си народни представители да подкрепят процедурните правила за комисията. В размяна на реплики и дуплики между Дилов и Цончо Ганев, първият призова депутата от "Възраждане" да посети Държавна агенция "Архиви", за да се увери, че ако комисията бъде закрита, няма да бъде добре и сполучливо за служителите да отидат в Държавна агенция "Архиви".

Лидерът на СДС Румен Христов пък настоя комисията да бъде запазена и да не се закрива. Мартин Димитров от ПП-ДБ също поиска комисията да бъде запазена, а и впоследствие надградена. Tой захапа "Възраждане", че най-добре им е било по времето на комунизма и на Тодор Живков, което време обаче нямало да се върне. Цончо Ганев пък го репликира, че в момента детето на Държавна сигурност - Васил Терзиев управлява София и навън всичко било в лед и непочистено. Димитров запита дали информационната роля на комисията ще бъде заменена с една димна завеса. Би било лошо решени за България да се закрива комисията, смята още депутатът от ПП-ДБ.

Депутати приеха и процедурните правила за Националното бюро за контрол на службите и специалните разузнавателни средства без дебат със 104 за, 64 против и 11 въздържал се.

На конвейер депутатите гласуваха правилата за различни регулатори

На конвейер депутатите гласуваха правилата за различни регулатори

Гласуването минаваше почти автоматично с гласовете на четворната коалиция