Държавните висши училища ще осигуряват до 400 места в редовна форма на обучение годишно за чуждестранни граждани и бежанци без гражданство, получили временна закрила у нас, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС). Чужденците ще се обучават на български език. Местата за тях се осигуряват допълнително места с държавна субсидия. Те ще се утвърждават извън бройката за ежегодния прием на студенти.
Допълнителните места за чужденци с временна закрила за заложени в приетите и промени в Закона за висшето образование. На днешното заседание на служебния кабинет е прието и постановление за допълнение регламентиране на нововъведението. Университетите ще могат да приемат студенти с временна закрила у нас и без конкурсен изпит, ако преди издържали държавни зрелостни изпитни или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация - по теория и практика на професията. Кандидатстването може да се организира и чрез конкурсни изпити на български език, освен в специалностите от професионално направление "Филология", за което изпитите ще се провеждат на съответния чужд език.
През първата година в университета чужденците ще преминават през специализирано обучение по езикова подготовка, организирана от департаментите на висшите училища. Те ще имат право на стипендия и ползване на студентски общежития, като таксите им ще са като за българските граждани. При изтичане на срока или отпадане на временната закрила чужденците ще могат да продължат образованието си при същите условия.
Необходимите средства за мярката ще се отделят ежегодно в бюджета на държавните висши училища. За академичната 2024-2025 г. допълнителното финансиране ще бъде осигурено чрез преструктуриране на разходите в централния бюджет.