От ВМРО изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов и външния министър Николай Младенов, с което настоява за среща с тях и изясняване на вчерашния инцидент, при който зам.-председателят на партията Ангел Джамбазки и четирима симпатизанти не бяха пуснати от сръбските гранични власти да влязат на сръбска територия.

ВМРО настоява министър Младенов да извика за обяснение сръбския посланик у нас.

Единственото обяснение, което Джамбазки и другите сподвижници получили било: „Няма да ви пуснем".

Българският консул в Ниш Георги Юруков, веднага след сигнала на ВМРО, поискал да му изяснят причините за недопускането на групата, но и той получи обяснение в същия стил.

Сръбските гранични власти отказали да издадат какъвто и да било документ, въз основа на който представителите на ВМРО да търсят правата си по съдебен ред.

Целта на посещението на групата от ВМРО в Босилеград бе отбелязване на годишнината от траурния ден на сръбската окупация на Западните български покрайнини.

Въпреки инцидента, местните българи в Босилеград поднесоха венци и цветя пред паметника на Васил Левски. По-късно се състоя и възпоменателната сбирка в Културно-информационния център на българите в града.

Тази година се навършват 90 години от незаконната сръбската окупация на тези земи. Тя се извършва от сръбската армия от 6-ти до 8-ми ноември 1920 г. в нарушение на всички традиции в международното право и дори в нарушение на самия Ньойски диктат.

От нашата родина са откъснати земи в Кулско, Трънско, Царибродско и Босилеградско. От България са отнети 122 села (25 от които са разсечени на две). Извън териториалните предели на нашето отечество остават над 55 хиляди българи.

От тогава насам в дните около Архангеловден местното население отбелязва деня на окупацията, а неин символ става черната забрадка.