Българският контингент остава в Афганистан.
Ако не е било прието споразумението за реадмисия с Афганистан, премиерът Бойко Борисов е имал желание да изтегли нашия контингент от там.

Това стана ясно от думите му в Брюксел, където той замина изненадващо на посещение за среща с върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и сигурността Федерика Могерини.

На журналистически въпрос: "Контингентът ни в Афганистан е по линия на НАТО, имахте ли контакти с представители на НАТО, тук е и господин Кери ...", премиерът побърза да каже, че държавният глава на САЩ Джон Кери си е заминал в 12:45.
На възклицанието, че са се разминали, Борисов отговори: "Не се разминахме, което е необходимо, сме направили.”

Премиерът обясни, че външният министър Даниел Митов се е срещнал с американския посланик в Афганистан, а той е разговарял с „фактори, които бяха обезпокоени на тази тема”.

Ако това не се беше случило днес, щях да вляза в парламента и да искам оттегляне на контингента", заяви Борисов, визирайки подписаното споразумение за реадмисия с Афганистан.

Запитан кои фактори са били обезпокоени, той отговори: "Достатъчно сериозни, за да разберат, че не се шегувам. С мнозинството, което имам в парламента, мисля че въобще нямаше да имам и дискусия в българския парламент. За това съм двойно повече доволен, че и едните, и другите разбраха, че за България е важно реадмисията да заработи", каза Борисов.

Той обясни, че нямало смисъл да държим контингент в Афганистан, ако няма споразумение за реадмисия.

"Хората у нас най-много се дразнят от тяхното поведение (на мигрантите от Афганистан - б.р.). Те са между 20-30-годишни, само младежи, гледат лошо, държат се не така, както би трябвало да се държат в една чужда държава. В центровете непрекъснато са побоища и създават проблем", обясни премиерът.

Бойко Борисов каза, че споразумението за реадмисия и помощта на ЕС за Афганистан не се обвързват.
"Надявам се бързо да влезе в сила (споразумението - б.р.) и да почне да се изпълнява. Ако то сработи, след това ще могат да се направят други споразумения с други рискови страни", посочи премиерът и повтори, че се надява бързо да сработи.

Борисов посочи, че вицепремиерът по еврофондовете Томислав Дончев работи "с генерални директори работи по Европейския газов хъб "Балкан" - не само като приоритетен обект, но и да ни се даде възможност да разговаряме с доставчиците, включително и руски. "Да има ясна позиция на ЕК, че това е необходимо за Европа, правилно. Остават вече чисто експертни срещи, уточнява се текстът на писмото”, заяви Борисов.

 

Когато се направи нещо добро, бързо и ефективно, е редно да кажем и „Благодаря”. 

С благодарност за огромните усилия за подписване на споразумението за реадмисия с Афганистан се е обърнал и премиерът Бойко Борисов към върховния представител на Европейския съюз по въпросите на външните работи и сигурността Федерика Могерини.

"В момента е модно да се говори срещу Европейския съюзно по-добро нещо в света няма, констатира още Борисов и допълни, че е добре да се чува, че страните-членки оценяват работата на институциите.

Министър-председателят определи старта на Европейска гранична полиция от България като оценка за усилията на държавата за овладяване на мигрантския натиск върху Европа. „Факт е, че когато целенасочено, методично с умерен тон, но постоянно и неотстъпчиво действаме, накрая резултатът идва“, каза Борисов.

Според него с обща европейска гранична полиция ще има много по-добри резултати и по-голям контрол във всички държави от ЕС.