Депутатите се заеха с първо четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, внесен от Ивайло Мирчев и група народни представители.
С него се предлага да се въведе механизъм за поемане на оперативното управление върху търговци, които оперират критична инфраструктура, свързана с нефт и продукти от нефтен произход, в случай на установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност на страната, обществения ред и доставката на критични ресурси. Като гаранция за защита на засегнатите лица е предвидено назначаване на особен търговски управител от министъра на икономиката и индустрията, с правомощия ограничени до обичайна търговска дейност, за срок от 6 месеца.
Допуснато е този срок да се увеличи еднократно с още 6 месеца. Министърът на икономиката и индустрията, по своя преценка или по сигнал на административен орган възлага на консултативния съвет по чл. 5 от закона да извършва проверки по отношение на лица, опериращи критична инфраструктура, предлага законът.
Консултативният съвет е съвещателен орган, в който участват по един представител на Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, Министерството на икономиката, Министерството на земеделието, храните и горите, Министерството на околната среда и водите, Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" и Изпълнителна агенция "Железопътна администрация", Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи, Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" към Министерството на вътрешните работи, Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси", Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, Българския институт по метрология, Агенция "Митници", Националната агенция за приходите и на представителни браншови организации.
При установяване на обстоятелства, които застрашават националната сигурност, обществения ред, доставката на критични ресурси и нарушаване на конкуренцията, консултативният съвет изпраща мотивирано становище до министъра на икономиката и индустрията с предложение за назначаване на особен представител на държавата в лицето, опериращо критична инфраструктура. Заповедта на министъра подлежи на съдебен контрол.
Според Надежда Йорданова законопроектът дава инструмент в ръцете на държавата да реагира в сложна ситуация като настоящата. Предлага се в такива особени случаи да се въвежда особен търговски управител в дружество от критичната инфраструктура в сферата на енергетиката. Този подход е изключително балансиран, смята тя. Не се стига до национализация, по думите на народния представител. Такъв търговски управител ще се назначава за 6 месеца и срокът ще може да се удължава само веднъж. Тази мярка е насочена за кризисни ситуации, изтъкна Йорданова.
Драгомир Стойнев от БСП смята, че проектът попълва дупка в българското законодателство. Такъв проект е трябвало да се гледа от законодателите по-рано. В тази ситуация това е правилна стъпка, смята червеният депутат. Теменужка Петкова от ГЕРБ изтъкна, че ясно трябва да се посочат целите на тези мерки, за да стане ясно, че не става въпрос за национализация.