Всеки вот на недоверие трябва да бъде уважаван, независимо дали се приема или не, заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в ефира на БНТ. Според него обаче искането на вот на недоверие още на 78-ия ден от встъпването на кабинета звучи несериозно.
"Има една неписана практика - поне 100 дни да се дават. А вот на недоверие за външна политика... беше малко изсмукано от пръстите това нещо. Затова се получи така, че 150 народни представители не го подкрепиха", обясни Гуцанов. По думите му в правителството има спокойствие и то работи с пълна отдаденост.
Министърът не счита и втория вот на недоверие, свързан с темата "корупция", за реална заплаха към кабинета. Той подчерта, че в настоящото правителство няма нито един подаден сигнал за корупционни практики. "Нито пък виждам и минимални белези на корупция. Не считам, че това е сериозно", категоричен беше той.
Гуцанов призова за по-отговорен подход от страна на опозицията: "Когато опозицията иска вот на недоверие, той първо трябва да бъде осмислен. Не е хубаво вотът да бъде девалвиран. Пак казвам - трябва да бъдат уважавани вижданията на народните представители, но не трябва да девалвира този инструмент."
По въпроса за финансовата стабилност, въпреки дупката от 18 милиарда лева в бюджета, министърът пак увери, че няма да има увеличение на данъците. "11,2% от БВП на държавата или над 24 милиарда лева, отиват за пенсии", уточни Гуцанов. Той припомни, че по закон Националният осигурителен институт (НОИ) не може да покрива тези средства самостоятелно - част от тях идват от централния бюджет.
Борислав Гуцанов акцентира и върху засилените проверки в системата. "НОИ са започнали да правят много сериозни проверки и това не е защото аз съм станал министър. Просто сега много по-трудно се правят фалшификации и шменти капели", заяви той.
По негови думи проблемите, ако има такива, са концентрирани в системата на ТЕЛК и болничните. "Убеден съм, че там има проблеми", добави Гуцанов.