В изказванията на българските политици преобладава декламаторски тон и се идеализира всичко, за което се говори.
Това са част от изводите на изследване, направено от студенти от факултета по Славянски филологии на СУ „Св. Климент Охридски" за това как говорят българските политици, съобщи БНР.
Източници на изследването са записи от парламентарните заседания, от изказването на българските политици в предавания по телевизията и радиото, от техни интервюта в печатните медии.
Изводи от изследването сочат, че се демонстрира повишена критичност, но не и самокритичност; допускат се закачки и прояви на хумор, които не винаги са уместни.
Българските политици преувеличават, подчертават негативното минало, често задават риторични въпроси, използват еднообразна и монотонна реч. Те говорят много, а информацията, която се дава, е малко. Наблюдава се езикова агресия и много диалектни форми.
В момента тече процедура по регистрация на център за изследване на политическата и журналистическата реч. Нейна цел е да създаде езикови портрети на българските политици.
R_umen_
на 22.05.2009 в 09:39:19 #4'Бойко Борисов (ГЕРБ), Волен Сидеров (“Атака”), Иван Костов (ДСБ) и Татяна Дончева (БСП) са политиците с най-агресивна реч. Това показва 5-годишно проучване на студенти от специалността “Българска филология” в Софийския университет и техните преподаватели. Те са събрали материалите си от парламентарни заседания, интервюта и телевизионни предавания. Министър-председателят Станишев и столичният кмет Борисов говорят императивно и постоянно се самоизтъкват за лични постижения, докато водачът на “Атака” Сидеров залага на сарказма и иронията. Студентите са установили, че българските политици постоянно задават риторични въпроси, използват много клиширани изрази, идеологизират всичко, за което говорят, и допускат неуместни прояви на закачки и чувство за хумор. Наблюдението е показало, че родните управници прекалено често използват думите и фразите “отговорност”, “политическа воля”, “приоритет”, “ангажимент” и “прозрачност”. “Прекомерната им употреба досажда на хората и думите губят от силата си, защото постоянно присъстват в ефир. Всъщност политиците говорят много, но казват малко”, коментира преподавателят по български език в Софийския университет Владислав Миланов. Той допълни, че политиците прекаляват и с използването на паразитни изрази като “вижте”, “разбира се” и “очевидно”. Друга характерна черта на речта на властта е замяната на думата “много” с “изключително”.'
R_umen_
на 22.05.2009 в 09:24:03 #3Много се говори, почти нищо не се казва. Не може да се използват обидни думи и изрази, провокиращи някаква форма на агресия ! Вече сме в ЕВРОПА или май не съвсем ? Ако някой от т . нар. политици не познава политическото говорене и езика на дипломацията, нека си намери друго по-понятно за него занимание !
Arhangel
на 21.05.2009 в 16:13:29 #2Абе образован,писал си се образован ама си си чисто тъп! Ти, във Африка ли живееш,че непознаваш делата на загубените комунисти или се правиш зорлен на луд или може би си,си найстина Луд Младо момче си ама ума ти го няма в главата! Просто някои не ща като не разбираш по-добре не се изказвай ,че ставаш смешен
образован
на 21.05.2009 в 14:29:03 #1Вярно! те факти не ползват! Само гонят комунисти и вещици и нощните си напикавания! Костовисти и Бойковисти! До един!