Прокуратурата и службите да проверят дали зад фалшивите инвалидни пенсии стоят парламентарни партии. Това поискаха от Движение "България на гражданите".
Според тях, политически партии покровителстват измамите с инвалидните пенсии, за да си осигуряват гласове и пари за предстоящите избори. От движението питат МВР и Прокуратурата - защо се ограничават до посредниците, а не работят по версията за политически чадър над кражбите за милиони.
От партията припомнят, че според официалните данни на НОИ от 2000 г. до днес броят на инвалидните пенсии се е увеличил с 600 хиляди. При намаляващо население пенсионираните поради общо заболяване се увеличават с 22 хиляди души годишно. Само през 2018 г. НОИ е изплатил 1,7 млрд. лв. за инвалидни пенсии, при 244,2 млн. лв. разход от бюджета през 2000 г.
Според тях данните илюстрират национална мрежа, чрез която от парите на данъкоплатците се отклоняват около 1 млрд. лв. годишно към не-инвалиди. За да продължава толкова години, над схемата е разпънат политически чадър, категорични са от ДБГ.
Повод за становището на ДБГ са случаите с разкрити престъпни групи, които издават фалшиви медицински удостоверения.
Те акцентират на факта, че според информацията на МВР заловените във Варна сирийци са уреждали фалшиви решения за ТЕЛК само на турско-говорящи. Последните акции срещу групи за източване на инвалидни пенсии са били в смесени етнически райони, каквито са Силистра и Разград, както и сред преобладаващо ромско население, както в случая в Долна Баня.
Не е ли време да светне синята лампа за политиците, които пренасочват парите за инвалидите към партийните си каси, питат реторично от партията.
От ДБГ настояват за пресичане на фалшификациите чрез незабавно въвеждането на електронно здравно досие за всички българи. Обещаният от управляващите през август 2018 г. регистър на хората с увреждания се оказа лъжа, изтъкват от партията.
Пет години по-късно ГЕРБ продължават да отказват да решат проблема, с което доказват, че са част от него, допълват от Движение "България на гражданите".
Припомняме, в понеделник, 18 февруари, над 10 лекари бяха арестувани при при операция на ГДБОП във Варна.
Медиците са участвали в схеми за издаване на фалшиви решения на ТЕЛК.
На 19 февруари стана ясно, че в две банкови касети на двама лекари във Варна са намерени над 1 600 000 лв. В едната касетка са намерени близо 1.4 млн. лв., а в другата - 280 000 лв.
Организираната престъпна група била от 6 души. От тях петима са лекари, сред които са травматолог, ренгенолог и кардиолог. Шестият не бил лекар. Той е брат на един от медиците. Двамата са сирийски граждани, със семейства в страната и с българско гражданство.
Фалшивите ТЕЛК-ове във Варна се търгували на стойност 1 500 - 2 500 лв. Посредниците за издаване на фалшиви медицински документи са настоявали да не работят с роми.
В края на януари 2019 беше разкрита престъпна схема за източване на средства от Националния осигурителен институт.