Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и министъра на външните работи на Япония Таро Коно обсъдиха разширяването на двустранните контакти, увеличаването на японските инвестиции у нас, както и сътрудничеството между двете страни.
Външният ни министър подчерта приятелската връзка между двата народа. "Няма да забравим японския самурай, който участва в битката за Плевен през 1877 г. в името на свободата на България", заяви тя.
Екатерина Захариева отбеляза, че след първото посещение на японски премиер у нас - Шиндзо Абе, миналата година, стокообменът между двете страни се е увеличил с 30% и възлиза на 214.7 млн. долара.
Външните министри бяха единодушни, че въпреки стабилния растеж, двустранните икономически отношения имат много по-голям потенциал.
"Иска ми се да видим повече японски инвестиции в България. Вече има доста големи японски компании на нашия пазар и много се надяваме да видим в скоро време и производител на автомобили, не само производител на авточасти от Япония в България", подчерта външният министър Захариева.
Тя отбеляза, че 14 хиляди туристи посещават България, но с Таро Коно ще работят за откриване на директна авиолиния София - Токио, която да спомогне за увеличаването на туристическия обмен между страните.
Захариева изрази надежда, че по-големият бизнес потенциал между двете страни ще бъде разкрит и по време на предстоящия през септември съвместен бизнес форум в Токио.
Министър Коно подчерта ролята на България за запазването на стабилността на Балканите. Той заяви, че Япония ще продължи да си сътрудничи с България и за предстоящото ни председателство на Берлинския процес през 2020 г. заедно със Северна Македония.
Председателството на Берлинския процес "доказва, че България е ключов фактор за запазването на стабилността в региона на Балканите", изтъкна Таро Коно. По думите му европейската интеграция на Западните Балкани е ключът към тази стабилност.
Таро Коно обяви, че Япония ще продължи да бъде партньор на България и ще работи заедно със страната ни за европейската интеграция на Западните Балкани. Двете страни вече реализираха съвместно проект за превенция на природни бедствия и кризи в Република Северна Македония.
Сега двамата министри се договориха екип от българското външно министерство скоро да бъде изпратен в Япония, за да бъдат набелязани нови съвместни проекти за подкрепата на европейската интеграция на страните от Западните Балкани.
Двамата министри обсъдиха и важни въпроси от международния дневен ред - Северна Корея, Иран, реформата в ООН, Брекзит.