Опасност да се застроят 90% от междублоковите пространства в София се съдържат във финалните текстове на Закона за устройство и застрояване на Столична община, гласувани по-рано през деня в парламента. За това предупредиха общинските съветници Войслав Тодоров и Георги Кадиев.
Целта на закона, предложен от Столична община, бе да се спре безконтролното изникване на небостъргачи в столицата. Окончателните текстове, обаче, дадоха възможност да се преотреждат (променя предназначението - б.р.) на терени за озеленяване в кварталите на София. Условието е да не са заложени за зелени площи в Общия устройствен план.
Това касае 90% от междублоковите пространства в София. Досега законът забраняваше подобно преотреждане, пише Тодоров в своя фейсбук профил.
Изобщо терминът "междублоково пространство" отпада от закона и се заменя с "площите между сградите при комплексно застрояване". Такава формулировка позволява плътно застрояване с все по-малко "площи между сградите".
"В допълнение се позволява 10% от всички терени за зелени площи да се застроят като "временни постройки". Досега строителство на тези терени можеше да има само за съоръжения на техническата инфраструктура, поддържане на зелената система, спортно-атракционни дейности и детски площадки и за обслужване на посетителите. С приетите изменения 10% от парковете и зелените площи могат да се застроят почти без ограничение, стига да са с "временни постройки", пише Тодоров.
Той дава пример, че в ситуация, в която огромни площи от софийските паркове са частна собственост, включително 20% от Южния парк, може да се стигне до непредсказуеми варианти.
Приетите изменения в закона няма да постигат и широко прокламираната си цел за спиране на много високото строителство в София, категорични са общинските съветници.
Те обясняват твърдението си, че след промените се позволява изкуствено разделяне на парцели с цел надвишаване на максималното застрояване до два пъти. Сложените тавани на височините са нехарактерно високи за град като София. В идеалния център се позволяват сгради до 17 етажа (50м), в останалата част на града - до 25 етажа (75м).
В документа се позволява около метростанциите в Дружба, Лагера, Хиподрума, Бели Брези, Възраждане и всички северни квартали в метро - до 34 етажа (100м).
Започнатите процедури за подробни устройствени планове ще се довършват по досегашния закон - почти без ограничения. В София има над 20 високи сгради, в процес на строителство или със започнали процедури за това.
"Общото между започнатите процедури за небостъргачи е, че всички са в или южно от центъра на града. Никоя от тях няма да бъде засегната от предложените промени в закона за София, защото той не важи за проекти със стартирали процедури. И ако на това му казваме събиране на високите сгради в 2 зони в края на града", възклицава Тодоров.
Той е внесъл питане до кмета, в което иска пълна информация за всички сгради над 50 метра в града и оценка как това се вписва във "Визията за София", която се разработва.
В доклада на датските архитекти за София пише: "Гледката към планините е едно най-големите преимущества на града и не бива да бъде привилегия само за малцина". Ако се реализират тези проекти, се опасявам, че само за хората в тях ще има пълна гледка към Витоша.
Припомняме, архитект Хенриет Вамбер заяви, че софиянци имат най-прекрасното място в света за скейтборд и страхотна гледка към Витоша. Тя е част от екипа на големия датския архитект Ян Геел, който консултира изработването на концепцията за развитие на София в следващите 30-40 г.
Камерите на датските архитекти са заснели и остарялата настилка, и високите сгради, които скриват изгледа към Витоша, информират от сайта на столична община.
Според общинските съветници Кадиев и Тодоров промените в закона за застрояване на София създават повече проблеми, отколкото решават. Особено в ситуация на ежемесечни протести срещу застрояване на междублокови пространства в различни квартали на София, пътят трябва да е на ограничаване на възможностите за такова строителство, а не позволяване субективно, парче по парче общинският съвет да преотрежда терени и да разрешава допълнително загравбане на зелени площи в столицата, смятат общинските съветници.