Със своята четвъртвековна история международната изложба на отбранителна техника "Хемус" се утвърди като една от водещите и атрактивни специализирани изложби в региона. Тя винаги е била място за срещи, създаване на контакти, започване на нови проекти във военната област. Светът днес обаче не е какъвто беше. Пандемията наруши веригата на доставки, което създаде недостиг на технологии. Успоредно с това започнатата от Русия война срещу Украйна ни показа, че модернизацията във въоръжението е без алтернатива, че сигурността означава силна армия и въоръжение. Това каза министърът на отбраната Драгомир Заков при откриването на 15-ото Международно изложение за отбранителни продукти и услуги "Хемус 2022" в Пловдив, съобщиха от военното министерство.
По думите на Заков са нужни незабавни решения и действия, които да осигурят възможността за защита на територията на Република България и на Източния фланг на НАТО. "Това включва и гарантиране, че българските въоръжени сили са добре оборудвани, подготвени и оперативно съвместими с нашите съюзници", уточни той. "Трябва ясно да осъзнаем, че ние имаме нужда от отбранителна индустрия, която да е достатъчно стабилна, че да може да ни подкрепя както във време на пандемия, така и когато до нас има война", подчерта военният министър.
Приветствие при откриването на изложението отправи и президентът Румен Радев. На откриването присъстваха също началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, постоянният секретар на отбраната Антон Ластарджиев, членове на политическото и военното ръководство на Министерството на отбраната, представители на Министерството на икономиката, военни аташета, чуждестранни делегации, включително на министерски ниво и др. С прелитане на техника на ВВС бе отправен и своеобразен авиопоздрав към участници и гости.
На пресконференция по рано днес беше отчетен ръст на изложителите в "Хемус 2022".
Зам .-министърът на отбраната Станимир Георгиев съобщи, че ръководството на Министерството на отбраната работи върху Инвестиционен план-програма, която да бъде внесена в Народното събрание. Тя очертава перспективите в модернизацията на Въоръжените сили за 10-годишен период. "При реализацията на проектите целим пълна прозрачност във всички фази, отговорно изразходване на публичните финанси и максимално участие на български фирми, в съответствие с техните възможности", подчерта Георгиев.
На въпрос за охраната на въздушното ни пространство след изтеглянето на нидерландските ВВС, Драгомир Заков отговори: "Винаги ще има кой да пази българското небе, и в момента също има, в лицето на българските Военновъздушни сили". Той уточни, че страната ни ще продължи да бъде подпомагана от съюзниците по различни начини, в рамките на НАТО. По думите му, в момента се провеждат различни операции на НАТО, включващи и подкрепа по охраната на българското небе, в които не се прилага позициониране на самолети на съюзниците по български летища. Сред тях е и т. нар. Air Policing от дистанция, обясни Заков. Той каза още, че продължава обсъждането на различни варианти за подсилване на охраната на българското въздушно пространство със сили и средства на съюзниците.
Военният министър съобщи още, че в дискусия с Министерството на финансите ще се реши какви средства да бъдат отпуснати за отбраната при актуализацията на бюджета.
GolaVoda
на 01.06.2022 в 16:32:16 #2Брей, че умник.. сетила се мара да се побара.. бивши военни летци обивиняват Радев, че е сътрудничил в унищожаването на над 100 машини миг 21.. то може да не е само той виновен, но факта си е факт.. в момента Румъния има много по- силна авиация от нас, защото Румъншя има миг 21 а ние нямаме никакви летателни апарати.. какво получихме за тях?? таратанци таратанци, топки и други атрибути.. сега пък украинските медии съобщават, че те воюват с нашите су 25.. значи сме изтъргували и сутата.. и сме получили какво ?? пака таратанци.... между впрочем летателните часове на ремонтираните сута струват поне 50-60 милиона долара чисти пари..от нашите данъци.. така че да приятелю.. давай съвети да се изтъргува старото желязо.. само че въпросът е имаме ли вече старо желязо ??.. и какво успяхме да изтъргуваме досега ?? щото изглежда от това търгуване ще получим толкова колкото и досега..
nsmilitia
на 01.06.2022 в 16:10:42 #1Ами като означава ние защо не изтъргувахме старото съветско желязо (танкове, бтр-и, ПВО и самолети) за ново както направиха други държави от нашия регион?