ВМРО разпространиха до медиите своята позиция относно предстоящото посещение в България на турския министър-председател Реджеп Ердоган.

От движението посочват, че то се случва в момент, в който у нас предстои внасянето за разискване в Народното събрание на искане за национален референдум, който да определи позицията на България по турската кандидатура за членство в Европейския съюз.

Ние от ВМРО сме силно обезпокоени от възможността двамата министър-председатели да синхронизират „на тъмно" позициите и действията си по този въпрос, посочват от ВМРО. От там допълват, че тревогата им е още по-сериозна заради продължаващите опити на председателката на НС Цецка Цачева да омаловажи подписите на близо 330 хиляди граждани.

След изказването си в тази посока преди дни Цачева отново призна неохотата, с която се занимава с този въпрос - задължение, предписано от Закона за прякото участие в държавната власт и местното самоуправление.

Загрижеността ни е продиктувана и от скорошните необмислени и непрофесионални изказвания на външния министър Николай Младенов в стил „Ние сме последните, които ще пречат на Турция", обясняват от ВМРО. Според тях българското държавно ръководство следва да се поучи от опита на турските си колеги в допитванията към народа.

В тази връзка от движението припомнят, че съвсем наскоро Турция проведе безпрецедентен в своята история референдум за промяна в конституцията. На този фон оправданията на госпожа Цачева изглеждат меко казано неуместни, коментират войводите.

В заключение те заявяват, че посещението на Ердоган е и прекрасен момент българското правителство да постави пред правителството на Турция въпроса за изплащането на компенсациите по силата на Ангорския договор, както и да изиска преустановяване на турската намеса във вътрешните работи на България чрез изборните фалшификации, извършвани от ДПС.

Българският министър-председател следва да постави въпроса за безусловното възстановяване на собствеността на над 80 имота, принадлежащи на Българската екзархия, както и за предоставяне на компенсации за още 120 църковни имота, присвоени от турските държавни и местни власти в годините след 1913-а, настояват още от ВМРО.