Ние всички трябва да подкрепяме стремежа на Македония за пълноправно членство в ЕС и НАТО.

Това заяви президентът Желю Желев (1990-1997 г.) на публична дискусия на тема "Ролята на гражданско-експертния потенциал във външната политика на България в светлината на "Червения картон" на София към Скопие за преговорите с ЕС".

"Не бива да пресичаме пътя на Македония към ЕС и НАТО. Разбира се, тя трябва да отговори на всички критерии и изисквания, валидни за останалите балкански страни, които вече станаха пълноправни членове на ЕС и НАТО. Евроатлантическата интеграция трябва да бъде политиката на всички ни за обединяване на балканските страни. Това е абсолютно необходимо", посочи Желев, цитиран от БНР.

Припомняме, България е първата страна в света, която признава независимостта на Македония на 15 януари 1992 година, именно когато Желев е държавен глава.

Той повтори тезата си, че главният виновник за проблема с името на Македония е Европейската комисия. "Как може да се допусне да се решава името на една държава от други. Този механизъм за вземане на решения с пълен консенсус е пълен идиотизъм. Така буквално се дава възможност на съседите да се разправят с държавата, която се обсъжда.", изтъкна още Желев.

По думите му, ако не съществуваше този механизъм, гръцкото вето щеше да мине на общо основание. „Такъв начин да се урежда въпросът фактически лишава Македония от правото на избор. Правото да избираш името на собствената държава е свещено право и никой не може да го нарушава", заяви той.

Според него, Гърция можеше да има претенции за името на Македония, ако тя беше сложила и нейното име и се беше нарекла например Северозападна Гърция или Горнопланинска Гърция.