„Търси се петролът за тръбата Бургас - Александруполис", четем в „Дневник"

Часове преди официалното подписване на споразумението за изграждането на петролопровода Бургас - Александруполис, който ще се контролира от Русия и ще минава през териториите на България и Гърция, въпросителната кой ще доставя нефт за тръбата става все по-голяма. Според документа, който ще се подпише днес в гръцката столица, таксите, които българската държава ще получава заради преминаването на тръбата през нейна територия, зависят от количествата транспортиран петрол.

 

КТК отказва да участва в проекта

 

Пред в. "Комерсант" президентът на водещата руска компания в проекта "Транснефт" Семьон Вайнщок потвърждава, че количествата нефт за петролопровода все още не са осигурени. По думите му към момента не са започнали преговори с чужди компании, защото първо трябва да се определи какъв ще е достъпът до тръбата за руската страна и за Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК). Преди дни и руският зам.-министър на промишлеността и енергетиката Андрей Дементиев заяви, че в проекта могат да се включат КТК и казахстанската компания "КазМунайГаз". В сряда от КТК обаче официално заявиха, че компанията не води и не планира да води преговори за какъвто и да било достъп до бъдещия петролопровод. Най-големите акционери в консорциума са американските компании "Шеврон" и "Ексон Мобил".

 

Името на "Шеврон" от няколко месеца се лансира и от представители на българското правителство.

 

"Името на "Шеврон" в този проект означава само едно - руснаците нямат петрола, който "Шеврон" има и не могат да получат кредит за проекта, освен ако някоя голяма западна фирма не застане зад него", коментира пред електронното издание "Медиапул" Едуард Фергюсън, президент на компанията - инициатор на конкурентната тръба за пренос на петрол през България, Македония и Албания. По думите му американската компания по принцип се интересува от всички варианти за байпас на Босфора, имала е предварителни разговори и с АМБО, но на този етап не обещава нищо.

 

Ексимбанк и ЕС подкрепяли АМБО

 

Президентът на АМБО съобщава и че американската Ексимбанк ще подкрепи проекта, като гарантира за него пред търговските банки, пред които ще се кандидатства за кредити. Причината е, че в АМБО са включени американски и западноевропейски фирми. Според съобщение на "Медиапул" от миналата седмица по време на посещението на енергийния министър Румен Овчаров в САЩ Ексимбанк е отказала да подкрепи тръбата Бургас - Александруполис, защото контролният пакет от 51% в този проект се държи от Русия.

 

Европейският съюз и западни организации донори лобират за петролопровода АМБО и това е причината за забавянето досега на проекта за тръбата от Бургас до Александруполис от българска страна, коментира търговското аташе на Русия в Гърция Сергей Филимонов пред "Време новостей". Причината според него е, че чрез конкурентния тръбопровод ЕС включва Македония и Албания в сферата на контрола си. По думите му българската страна дълго време е протакала, докато през септември 2006 г. реализацията на проекта най-сетне е стартирала. На среща в Атина тогава руският президент Владимир Путин, българският държавен глава Георги Първанов и гръцкият премиер Константинос Караманлис подписаха декларация за сътрудничество в областта на енергетиката.

"Прокуратурата захваща строежите в Банско" е водещото заглавие на Дневник"

Върховната административна прокуратура започва масирана проверка на строителството в Банско. Тя ще обхване както строящите се сгради, така и вече построените през последните три години. Поводът са многобройните сигнали от организации и граждани. Това ще е една от най-тежките и мащабни проверки и очакваме голяма съпротива, защото ще засегне крупни интереси на всички нива, каза зам. главният прокурор Митьо Марков. Марков лансира и една своя идея за промени в Закона за устройство на територията. Защо да не се предвиди в някои случаи обектите да не се разрушават, а да се конфискуват от държавата, в тях все пак са вложени много средства, обясни той. В официално съобщение прокуратурата призова всички граждани и фирми да изпращат сигнали за незаконно строителство в община Банско. Гражданите могат да пишат на адрес - София 1000, бул. "Ал. Стамболийски" №18, за Върховната административна прокуратура.

 

Това е вторият зимен курорт, в който държавните обвинители ще правят такава акция. Миналото лято в Пампорово тя беше предприета, след като се срути главният път от курорта за Смолян. Тогава някои от строежите бяха запечатани като незаконни и беше обявено, че ще се събарят, но досега няма никакви окончателни резултати.

 

Ние редовно изпращаме сигнали до главния прокурор, но досега проверките не са водели до реален резултат, каза Цвета Христова от екосдружението "За земята", което е част от коалицията "Спасете Пирин". Тя допълни, че наскоро са се срещали с Митьо Марков и представители на Върховната административна прокуратура. От коалицията са подали сигнали за решението на общинския съвет в Банско двойно да се разшири ски зоната, както и за ски проектите в Разлог и Добринище, които биха навлезли в националния парк. В момента проверяваме как чрез заменки "Балканстрой" са придобили около 500 декара от държавния горски фонд в местността Бетеловото край Разлог, която е на отстояние 1 до 2 км от парка и където се строи голф комплекс. Според доклад на коалицията от миналата година две трети от съоръженията в ски зоната в Банско са построени без разрешително от екоминистерството, а и всички издадени екоразрешения са нарушени.

 

По данни на община Банско за периода 2004 - 2006 г. са издадени над 400 разрешения за строеж, като разгънатата площ на обектите е над 450 хил. кв.м. Кметът на Банско Александър Краваров посочи, че в общината не се притесняват от проверката, защото всички строежи са законни.

 

От понеделник екипите на Дирекцията за национален и строителен контрол (ДНСК) започват да проверяват обектите, каза и зам.-директорът на ведомството Георги Даракчиев. По думите му ще се види колко разрешения са издадени и дали отговарят на законните изисквания. Ще се проверява също дали това, което е построено, отговаря на разрешеното, както и дали въведените обекти в експлоатация и строящите се обекти имат всички необходими строителни книжа.

 

В екипите ще се включат специалисти от регионалните дирекции в София, Благоевград, Перник и Кюстендил, уточниха от ДНСК. Освен върховните прокурори в акцията ще бъдат ангажирани и обвинителите от окръжната прокуратура в Благоевград, както и областната дирекция на полицията. Ръководителят на проверката Огнян Топуров от Върховната административна прокуратура обясни, че срокът на проверката е три месеца. Тя ще обхване не само Банско, но и околните местности Грамадето, Кошерината, Св. Иван, Асаница, Шипотско и Гуровица, които вече са станали част от града.

 

Зам. главният прокурор Марков обясни, че ще се следи за всички нарушения на строителното законодателство. Според него, ако се установи, че за даден обект няма издадена оценка за въздействието му върху околната среда (ОВОС), а тя е била задължителна, ще се разпореди разрушаването му. Кметът Краваров не вярва 9-членният експертен съвет по устройство на територията до издаде разрешение за строеж без екооценка. По закон доклад за оказване на въздействие на околната среда (ОВОС) се иска само за неурбанизираните територии. Запитването правят инвеститорите до регионалната дирекция по опазване на околната среда. Техните експерти преценяват дали е необходимо да се прави такъв доклад или не. РИОСВ - Благоевград, е разгледала повече от 100 инвестиционни намерения. Всичките те са публични и могат да бъдат видени на страницата на Министерството на околната среда и водите в интернет, посочиха от ведомството.

 

Ако някой се опитва да пречи на разрушаването на незаконен обект, може да се търси съдействие от МВР, каза още Марков. Ако бъдат открити нарушения и собствениците на обектите не се съобразят с предписанията на ДНСК, това може да доведе до административни дела. Може да се стигне и до наказателни дела, но това е значително по-сложно, защото трябва да има категорични доказателства за престъпление, каза заместникът на Борис Велчев. Уверявам ви, че ако открием нещо подобно, прокуратурата на драго сърце ще си изпълни задълженията, посочи той.

 

"Газпром" влиза в Либия срещу дял от АЕЦ "Белене", извежда на първа страница „Новинар"

Италианският енергиен гигант ЕНЕЛ е изразил интерес към закупуването на дял от АЕЦ "Белене", която се строи с помощта на руски специалисти, писа вчера в. "Комерсант". Това е заявил генералният директор на компанията Фулвио Конти във вторник по време на двустранен бизнесфорум, съпътстващ визитата на руския президент Владимир Путин в Италия. Вчера трябваше да се подпише меморандум за разбирателство между ЕНЕЛ и руския концерн Росатом за сътрудничество в ядрената енергетика в Централна и Източна Европа.

Освен това италианските енергийни фирми с мажоритарно държавно участие ЕНЕЛ и ЕНИ искат да добиват в Русия газ и въглища, както и да произвеждат там електричество. За това обаче те ще трябва да платят, и то не само с пари, изтъква вестникът. "Комерсант" твърди, че руският гигант "Газпром" иска да влезе в либийските газови проекти на ЕНИ.

 

"Гергана Грънчарова най-сетне става евроминистър", съобщава „Дневник"

Очаква се в петък парламентът да гласува Гергана Грънчарова да заеме овакантения пост на министър по европейските въпроси, съобщиха от ръководствата на групите на левицата и на царистите. В сряда от Министерския съвет казаха, че процедурата по назначаване на евроминистър все още не е започнала, но зам.-председателят на НДСВ Пламен Панайотов посочи, че очаква в "най-скоро време" премиерът да предложи официално на Народното събрание да избере Гергана Грънчарова, която сега е заместник-министър на външните работи от квотата на царистите. Два месеца и половина откакто България влезе в Европейския съюз и след като Меглена Кунева, която отговаряше в правителството за евроинтеграцията, стана еврокомисар, трябваха на управляващите, за да стигнат до избора на нов министър по европейските въпроси.

 

Основният спор - да има ли изобщо такъв ресор в кабинета и коя от управляващите партии да излъчи титуляр, се водеше между НДСВ и БСП. Още в началото на разговорите вицепремиерът и външен министър от квотата на левицата Ивайло Калфин се е противопоставил на виждането за запазване на министерския пост с аргумента, че след пълноправното членство в ЕС задълженията силно ще намалеят и с тях може да се справи и зам.-министър. Той направи и публични изказвания в този дух. Социалистите искаха ресора евроинтеграция и обясняваха, че назначаването на човек от тяхната квота няма да наруши коалиционната формула, тъй като еврокомисарят е от НДСВ. Те лансираха за министерското място Андриана Сукова-Тошева, изпълнителен директор в Българската международна бизнес асоциация.

 

Високопоставени представители на царската формация през цялото време твърдяха, че постът остава в тяхната сфера на влияние. Социалистите пък доскоро отричаха да са се отказали от претенциите си. В сряда от НДСВ обясняваха, че мястото никога не е било обект на пазарлъци, просто коалиционните им партньори са се съобразили със споразумението между трите партии във властта. Нито те, нито представители на левицата обаче можеха да обяснят защо се е забавил изборът на нов министър.

 

Според царистите пак на базата на коалиционното споразумение наследникът на Грънчарова като зам.-министър на външните работи отново щял да бъде посочен от НДСВ. Представители на БСП обясниха, че макар и с неудоволствие няма как да не спазят отдавна уговореното разпределение на министерските и зам.министерските постове между управляващите формации.

 

НДСВ все още няма решение кого ще предложи за заместник на Калфин. Досега в медиите се лансираха имената на депутатите Илко Димитров и на Мария Ангелиева, но от ръководството на формацията твърдо отричат тези информации.

„Първият мач на България в съвета на върха на ЕС мина. При това нелошо", коментира „Дневник"

За пръв път миналата седмица България участва като пълноправен член на ЕС в Европейския съвет. Той прие важни решения по темата "Интегрирана политика за климата и енергетиката". Първоначалните позиции на България до голяма степен се разминаваха с тези на повечето стари - членки на общността, но с подкрепата на някои източноевропейски държави и Франция София успя да издейства добри условия. Правото на развитие на ядрената енергетика например беше записано като суверенно право на всяка страна от ЕС.

 

Допреди няколко седмици Европейският съвет (срещите на лидерите на страните - членки на ЕС, наричан накратко Съветът), беше следен от София предимно в две насоки - дали ще наложи (и какви) предпазни клаузи за членството ни и дали ще приеме декларация за осъдените на смърт в Либия български медицински сестри. На срещата на 8 и 9 март обаче България за пръв път участва като пълноправен член в заседанието на Съвета "Интегрирана политика за климата и енергетиката".

 

Първоначалните позиции, с които премиерът Сергей Станишев, външният министър Ивайло Калфин и финансовият Пламен Орешарски участваха в Съвета, се разминаваха с тези на повечето стари членки на общността. Равносметката от първия "приятелски мач" е, че с подкрепата на някои източноевропейски държави и Франция София успя да си издейства добри условия в рамката на общата европейска политика.

 

Трите най-важни решения на съвета са:

- Общата цел на ЕС е до 2020 г. да намали емисиите на СО2 с 20 процента спрямо нивата от 1990 г. Приносът на всяка страна обаче ще бъде според нейните възможности и избрана от нея базова година. Така след преговори с Европейската комисия може да се окаже, че някои страни (предимно новите членки) ще намалят емисиите си само с 10%, докато други като Дания и Великобритания - с над 30%, за да бъде постигнат общият баланс.

 

- Същата схема ще бъде приложена и за възстановяемите източници на енергия - вятър, слънце, вода. Крайната и обща цел за съюза е до 2020 г. 20 на сто от енергията да идва от възобновяеми източници, но всяка страна ще допринесе за това според собствените си възможности и изходна точка.

 

- Всяка страна решава сама за себе си дали да строи атомни централи, като сигурността им е най-важният приоритет. Ядрената енергия може да се счита за усилие за намаляване на вредните емисии на въглероден двуокис (СО2). В най-скоро време ще бъде създадена работна група, която да изработи европейски стандарти за ядрена безопасност.

 

И трите решения, изглежда, удовлетворяват България. Към момента страната не може да достигне максималната си квота за емисии на СО2, затова продава "празни" емисии на страните, които я превишават.

 

България, Румъния, Чехия и Унгария постигнаха желаната цел - за всяка страна да се определя различна базова година за изчисление на емисиите.

 

За България ще се вземе 1988 г., а не 1990, тъй като през 1988 е имало по-голямо производство и съответно повече замърсяване. Това на практика означава, че дори и производството на страната да се увеличи и заедно с него и отделянето на парникови газове, няма да се налага драстично съкращаване и заложените 20 процента са постижими.

 

Българското правителство тепърва ще трябва да подготви национална стратегия за съкращаване на емисиите на СО2, но след консултации с Еврокомисията по точните параметри. Консултации между София и Брюксел ще има и по втората тема - възобновяемите енергийни източници. Към момента делът на такива източници спрямо общата енергия за страната е почти същият, какъвто и за целия ЕС (6 срещу 6.5 %). Въпреки това София се противопостави за искането на комисията до 2020 г. задължително 20 на сто от енергията на всяка страна членка да идва от възобновяеми енергийни източници.

 

София намери подкрепа по тази тема от голяма част от новите страни членки - Словакия, Чехия, Румъния, Литва, Латвия, Полша и Гърция. Страни като Кипър и Малта, които поради малката си площ няма къде да разположат установки за възобновяеми източници, настояваха подобна цел изобщо да не се записва.

 

Заради силната опозиция на новите членки Съветът записа изискването за 20 на сто енергия от възобновяеми източници да се отнася за целия ЕС, а не за всяка страна поотделно. Така някои страни като Дания и Великобритания могат да постигнат 30 на сто, а други като България - 10% .

 

Според някои европейски анализатори Франция е помогнала на малките европейски страни да обърнат общото мнение по тази тема. Причината е, че първоначално Париж също беше против фиксирането на квота за въобновяемите източници, ако ядрените централи не бъдат зачислени към тях. Със силния глас на Франция настроенията се промениха в полза на по-гъвкав период.

 

Ден след заседанието на Съвета външният министър Ивайло Калфин заяви, че България ще успее да вдигне най-много с 2 до 4 процента дела на възстановяемите енергийни източници. Целта на София е през 2020 г. той да достига 10%, тъй като е много скъпа инвестиция. Все още не е ясно обаче дали това ще се приеме от Еврокомисията - в договора за присъединяване на България е записано, че до 2012 г. 11% от електроенергията у нас трябва да се добива от възобновяеми източници.

 

Решенията на Съвета, че ще се изработят европейски стандарти за ядрена безопасност и че всяка страна решава сама за себе си дали да строи атомни централи, бяха шумно аплодирани от българските представители в Брюксел. Премиерът Сергей Станишев и министър Ивайло Калфин се надпреварваха да обясняват, че ако по-рано е имало единни стандарти за ядрената безопасност, нямало да се налага да се спират 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй". Всъщност тази обща позиция беше постигната с активната роля на Франция (която има над 30 атомни централи). България получи право да развива безопасна ядрена енергия и дори да включи това към усилията си за намаляване на емисиите на вредни газове. Намесата на Париж помогна и на други малки атомни сили като Чехия и Литва. Решението няма да помогне за ново отварянето на реакторите на АЕЦ "Козлодуй", но пък ще улесни прокарването на новата централа, коментира министър Калфин.

 

Съветът прие и някои задължителни за всички страни мерки, които България чинно ще трябва да спази, за да не рискува космически глоби. Една от тях предвижда до 2020 г. биогоривото да достигне 10 на сто. Друга разпоредба задължава смяната на всички електрически крушки с енергоспестяващи до 2009 г. Те са доста по-скъпи от обикновените, но за сметка на това издържат с години и употребяват много по-малко енергия.

 

Като цяло решенията на Съвета направиха Европейският съюз първия международен играч, предприел действия за борба с климатичните промени. Страните - членки на общността, ще бъдат първите в света с рамка за действие за периода след изтичането на Протокола от Киото през 2012 г. Германският канцлер Ангела Меркел, която председателства едновременно и ЕС, и Г-8, пък обеща, че тези аргументи ще й послужат да притисне и останалите развити страни в света да предприемат мерки срещу глобалното затопляне.

 

Дългият път на решенията на съвета

Съставянето на тематични коалиции - например България да се "закачи" към позицията на Франция за ядрената енергетика, започва далеч преди премиерите Сегрей Станишев и Доминик дьо Вилпен да се срещнат на Съвета на върха на ЕС в Брюксел. Сондирането на позиции започва още в работни групи, преминава през националните министерства и е най-активно на срещата на външните министрите, предхождаща съвета.

 

Пътят за изработване на всяка позиция тръгва от националните ресорни министерства - те изпращат становищата си по даден въпрос на Външното министерство, а то - на българските представители в работните групи в Брюксел. Ако те постигнат компромисно становище, то се връща обратно в националните ресорни министерства и Външно. Съветът на външните министри, които се събират преди срещата на върха, всъщност изготвя по-голяма част от окончателните решения.

 

Избирането на правилните партньори е важно особено за малките страни като България, които имат твърде малко гласове в съвета, за да прокарат успешно политиките си. Въпросите, свързани с външната политика, правосъдието и данъците, изискват пълно мнозинство и всяка страна може да наложи вето. Останалите теми като вътрешен пазар, икономика и околна среда обаче се решават с квалифицирано мнозинство от две трети от страните. При него всяка страна има различен брой гласове в зависимост от населението си. България е с 10 гласа, Малта - с 3, а Германия - с 29. Общият брой пък е 345, а исканото мнозинство 255.

 

„Европа моли за наши работници" е водещото заглавие на „Стандарт"

Европа закъса за наши работници. Шест страни се надпреварват да канят българи. Най-примамливите оферти са от Кипър.

Там спешно търсят 500 нашенци за строежа на новото летище в Ларнака. Заплатата за кранист е 800 евро, но инженерите и архитектите ще си докарват до 2000 евро на месец. Това е двойно повече от средната заплата на острова.

Словакия пък чака да й пратим стотина овчари и берачи на аспержи. Чехия е закъсала за шофьори и е готова да плаща на наши по 700 евро месечно. Готвачите ни могат да печелят по 1000 евро в Естония. Има опасност да останем без машинисти, защото в Литва ги изкушават със заплати между 870 и 1160 евро.

Свободните места за българи в Европа са близо 1200, съобщи Зина Андреева, директор на "Информация и анализи" в Агенцията по заетостта.

Край на "Зелената карта" за Европа

Великобритания ни повярва, граничният контрол пада до 6 месеца

 

Българите ще пътуват с колите си в страните от Евросъюза, без да им е нужен сертификат "Зелена карта". Документът отпада, защото Великобритания вече подписа Многостранното споразумение с България, съобщи Insurance.bg. Тя беше последната страна, която досега не бе приела валидността на нашите застраховки. След като и Лондон сложи параф, остават процедурите за приемане на споразумението от Съвета на Европа и обнародването му в официалния журнал на общността. За това са нужни 3-6 месеца. След което българските коли няма да се проверяват на границите на ЕС. Доказателство, че имат "Гражданска отговорност", ще бъдат само регистрационните номера. Но до влизането ни в Шенгенското споразумение през 2009 г. българските гранични власти могат да продължат контрола на излизащите от страната автомобили за наличието на "Гражданска отговорност".

В края на 2006 г. повечето шофьори си купиха евтина застраховка "Гражданска отговорност" с ангажимента да карат само в България. Но след като отпадане сертификатът "Зелена карта", тези шофьори ще могат лесно да напуснат страната и без да доплащат на застрахователя си. Въпреки това, ако направят катастрофа в ЕС, компанията ще трябва да плати обезщетението, каза зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн. След това застрахователят може да поиска от клиента само да доплати за ползваната отстъпка. Кодексът за застраховането е категоричен, че полиците важат за целия ЕС, допълни Агайн.

Стефан Кючуков

 

„Две магистрали отиват на концесия", съобщава „24 часа"

До края на годината трябва да са готови тръжните процедури за концесиониране на магистралите "Хемус" и "Чрено море", съобщи вчера строителният министър Асен Гагаузов. Правителството взе решение, с което Европейската инвестиционна банка и ЕБВР ще помагат на при подготовката на процедурите.

Създава се работна група, която трябва да анализира законосъобразността и целесъобразността от даването на концесия на двата аутобана, реши още кабинетът. Неин шеф ще бъде строителният министър Асен Гагаузов. В работната група влизат и представители на министерствата на финансите, транспорта, екологията, земеделието и фонд "Републиканска пътна инфраструктура".

 

„Привличаме ЕБВР за магистралите "Хемус" и Черно море", отбелязва и „Дума"

Предложение за привличане на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) в изработването на процедурата по концесионирането на магистралите "Хемус" и "Черно море" внесе в Министерски съвет министърът на регионалното развитие и благоустройството. Според предварителния разчет до края на годината ще има готовност да се обявят процедурите за набиране на кандидатите за концесия.

Гагаузов коментира, че очаква голям интерес към концесионирането на двата аутобана. Прогнозата е около 6 месеца след обявяването на процедурата по концесиониране да бъде избран частният оператор и той да започне работа. На въпрос дали магистрала "Черно море" може да се изгради по-бързо от "Тракия", министърът каза, че такава вероятност няма. Все още не е окончателно определено трасето на магистрала "Черно море", каза Гагаузов.

Вариантът за изграждането на магистрала "Струма" ще бъде предложен от европейската програма за техническа помощ "Джаспърс". По-вероятно е тя да се финансира изцяло от Кохезионния фонд по оперативна програма "Транспорт". До края на юни за два от четирите участъка на "Струма" трябва да има пълни работни проекти, каза министърът. За изпълнението на магистралата задължително ще бъде обявен търг, допълни Гагаузов.

За междуведомствено съгласуване влиза анексът към договора за концесията на магистрала "Тракия", каза още Гагаузов. Очаква се следващата седмица предложението да бъде одобрено и от Министерски съвет. При евентуален фалит на концесионера държавата ще поема задълженията му, но това не означава държавна гаранция, а ще се изкупят акциите на концесионера и ще встъпим в техните правомощия, каза министърът. За едно евро купуваме акциите и поемаме задълженията му, допълни Гагаузов.

 

„Шофьор каза истина за "Бърза помощ" и умря", е водещото заглавие на „Труд"

Николай Коцев, шофьор в столичната "Бърза помощ", каза истината за липсата на дефибрилатори в линейките и по-късно почина у дома си.

Коцев, който върти волана на реанимационния автомобил повече от 10 г., призна пред Нова тв във вторник вечер за липсващата апаратура. На кадрите се вижда как охранителят на паркинга, където стоят линейките, му се кара, че се е разприказвал, и го заплашва с директора на "Спешна помощ". Скандалът за оборудването в линейките тръгна, след като Нова тв излъчи репортаж за луксозните ремонти в "Бърза помощ" на фона на липсата на апаратура в реаномобилите. Заради това от здравното министерство назначиха проверка.

 

„Царски депутат превзе милионите за лекарства", извежда на първа страница „Новинар"

Фирмата на Борислав Великов спечели от включването на нови медикаменти в позитивния списък

[ 2007-03-15 ]Екип на Здравен Новинар

Царски депутат превзе милионите за лекарства

стр. 13

Депутатът от НДСВ Борислав Великов и неговата фирма "Аквахим" ЕООД имат финансова изгода от включването на нови продукти в позитивния лекарствен списък за 2007 г., научи Здравен Новинар. За първи път в позитивната листа са добавени комбинирани продукти за хипертонични заболявания. Кандидатствали са общо 24 препарата, одобрени са осем, съобщи председателят на Комисията по позитивния списък д-р Пламен Попиванов. Три от тях се произвеждат от германската фармацевтична компания Merck, чийто упълномощен представител в България е фирмата на Великов "Аквахим". Великов отрече да е лобирал за включване на новите лекарства в позитивния списък и допълни, че в крайна сметка решението е полезно за пациентите.

Позитивният списък съдържа лекарствата, които се заплащат с публични средства. НЗОК, здравното министерство и лечебните заведения, които са собственост на държавата и общините, нямат право да купуват медикаменти, ако те не са включени в документа, който се приема всяка година с постановление на Министерския съвет. Според експерти всяка година със средства от бюджетите на държавата, общините и здравната каса се купуват лекарства на стойност над 500 млн. лева и затова компаниите водят истинска лобистка война за включването на техните медикаменти в позитивния списък.

Комбинираните лекарствени продукти за хипертония, които са включени в новата листа, съдържат повече от една активна съставка. Смята се, че те са по-удобни за пациентите, особено ако са в напреднала възраст, защото им спестяват необходимостта да приемат повече на брой медикаменти по различно време. Според д-р Пламен Попиванов включването им в списъка е необикновен пробив.

Същевременно се увеличава и присъствието на

 

"Аквахим" и в здравната каса

 

след като фирмата официално стана представител и на купената от Merck Serono. Компанията продава на НЗОК едни от най-добре платените лекарства - за множествена склероза и безплодие при жените. След като бяха силно ограничени през 2006 г., през 2007-а двете програми за скъпоструващо лечение тръгнаха с повишен бюджет. 1930 лева струва лечението на един пациент с множествена склероза само за месец с продукта на швейцарската компания. Средно 200 пациенти месечно се лекуват с него, а за всеки включен в програмата касата поема ангажимент да го лекува за период от 24 месеца. Това прави около

 

10 млн. лева оборот за две години

 

През 2006 г. НЗОК е закупила общо 8732 опаковки от лекарството на стойност 4 242 714 лв. През цялата минала година бройката на лекуваните пациенти не е увеличавана, налице е и затруднено отпускане на протоколи през есента. За 2007 г. пък програмата за лечение на множествена склероза получава най-голям дял от парите за скъпоструващо лечение на НЗОК - 14 539 734 лв.

Отделът в НЗОК, който се занимава с т. нар. скъпоструващи лекарства и програми, се ръководи от Галя Кондева, която същевременно е и член на Управителния съвет на касата. Според стенограма от заседание на Общото събрание на НЗОК тя е единствената, която открито е декларирала, че е представител на НДСВ в Управителния съвет. Юридически това не е престъпление, но със сигурност повдига морални въпроси, коментират запознати. Отделът на Кондева разпределя бюджет от 36 млн. лв., а в същото време тя е член на Управителния съвет и сама гласува собствените си предложения.

Скандалът

 

с лекарствения бизнес на Борислав Великов

 

избухна в началото на март, когато стана ясно, че неговата фирма "Аквахим" е упълномощена от Merck да я представлява пред Министерството на здравеопазването, Изпълнителната агенция по лекарствата и НЗОК. От март тази година жълтият депутат представлява и швейцарската Serono, която бе закупена от Merck в края на 2006 г. Преди това представител и дистрибутор на Serono беше "Търговска лига". Петко Конакчиев от юридическия отдел на "Търговска лига" твърди, че във фирмата са научили от медиите, че вече не представляват Serono. От 1 март дистрибуторът няма право да доставя продуктите на фармацевтичната компания на НЗОК, но не е бил уведомен за това нито от Serono, нито от касата.

Юридически жълтият депутат е недосегаем - регистрите на АПИС показват, че Борислав Великов не участва пряко в управлението на "Аквахим". В публичното пространство обаче се завъртяха въпросите защо не е декларирал конфликт на интереси, когато се гласуваше новият закон за лекарствата, и дали като представител на управляващата коалиция не е въздействал върху решенията на отговорни лица в лекарствената политика.

Карета:

Едно към едно

Борислав Великов: Не съм в конфликт на интереси

Упрекват ме, че не съм декларирал конфликт на интереси, когато се говореше за това дали всеки магистър да има аптека. Не съм декларирал, защото нямам аптека и не смятам да имам. Застъпил съм тезата, която в парламентарната група решиха, че трябва да се застъпи - да има преференции за магистър-фармацевтите.

Обвиняват ме, че не съм декларирал конфликт на интереси, когато сме обсъждали дали трябва да се регулират пределните цени на лекарствата, за които се дават публични средства, или не. Не мога да декларирам конфликт на интереси, защото елементарно погледнато, моят интерес би бил да не се регулират, а аз винаги съм застъпвал принципното становище, че трябва да се регулират пределните цени. Как да декларирам конфликт? Това би означавало да си замълча и да се съглася всеки да си регистрира каквато цена иска и цените да скачат нагоре. Къде е тук конфликтът на интереси?

Смятам, че защитавам интересите на хората, като се изказвам по принципните въпроси и защитавам техния икономически интерес. Всеки иска да може да си купува повече лекарства за по-малко пари. В нито един момент не съм имал конфликт на интереси, затова не съм го декларирал.

 

„Седем данъчни изхвърчаха заради 1,2 млн. ДДС", информира „Стандарт"

Седем данъчни служители от София бяха уволнени заради опит за измама с 1,2 млн. лв. ДДС. Един от тях е висш служител на Националната агенция за приходи - Александър Свраков е шеф на дирекцията "Обжалване и управление на изпълнението" в София. Освен Свраков, вчера бяха уволнени и служителите от целия екип, който е подготвял становището за възстановяване на парите. Това са началникът на "Обслужване" Митко Балкански, юрисконсултът Томислава Георгиева, както и служителите Данко Георгиев, Мая Ангелова, Людмила Христова и Десислава Гъндева.

 

Директорката на Националната агенция по приходите Мария Мургина започна производства за дисциплинарно уволнение на 7 данъчни служители

фото "стандарт"

Всичко започва с анонимен сигнал до прокуратурата. "Убедена съм, че той е изпратен от наш служител", коментира изпълнителният директор на Националната агенция за приходи Мария Мургина.

Целият ДДС от 1,2 млн. лв. е само от една фактура за продажба на резистори. В сделката участва ЕТ "Силвестър-МК-Красимир Стефанов". Фирмата се е местила от офис в офис, разказа Мария Мургина. Освен това е имало сигнали от полицията и прокуратурата. Това е типично за рискова фирма, а колегите не са изследвали подробно сделката, преди да одобрят връщането на ДДС, смята Мургина.

Самата история на връщането на 1,2 млн. лв. ДДС е доста дълга. Фирмата иска възстановяване на средствата, но Националната агенция за приходите й отказва. Фирмата обжалва и в резултат Върховният административен съд решава, че парите трябва да се възстановят. Но преди ДДС-то да се върне, данъчните правят втора ревизия на фирмата. Откриват още по-големи данъчни задължения в размер на 4 млн. лв. Тъй като има съдебно решение за връщане на 1,2 млн. лв., инспекторите решават, че сумата трябва да бъде приспадната от новите данъчни задължения. Но това отново не удовлетворява ЕТ "Силвестър-МК-Красимир Стефанов". Собственикът се оплаква в дирекцията "Обжалване и управление на изпълнението". И тогава изненадващо Александър Свраков подписва становище за реално възстановяване на парите.

За това не е имало достатъчно основание, коментира Мургина. Оказва се, че първо се прихващат пари от едно задължение, а после се прави опит за реалното им теглене от хазната. В случая се намесва и Агенцията за финансово разузнаване. В резултат министърът на финансите Пламен Орешарски налага запор върху банковата сметка на ЕТ "Силвестър-МК-Красимир Стефанов". Така парите остават блокирани, без да може да се изтеглят от хазната.

"Лично познавах Александър Свраков от много години. Той е много добър професионалист и администратор. Но ще бъда безкомпромисна към нарушения, които уронват авторитета на приходната администрация. Още по-категорична съм, когато става въпрос за нарушения на хора на ръководни позиции", коментира Мургина.

След като парите са блокирани, е назначена пълна ревизия на трите фирми, които участват в сделката с резистори.

 

„Седем данъчни са уволнени за схема с ДДС", съобщава „Дневник"

Седем служители от Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) и дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" в София са уволнени. Причината е нарушение на данъчното законодателство и неизпълнение на вътрешни процедури, обясниха от НАП.

 

Сред тях е шефът на дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" в София Александър Свраков. Другите отстранени от работа са Митко Балкански, Томислава Георгиева, Данко Георгиев, Мая Ангелова, Людмила Христова и Десислава Гъндева.

 

Случаят е отпреди една година и е за опит за източване на ДДС за 1.2 млн. лв. Затова преди месец министърът на финансите Пламен Орешарски наложи запор върху банковата сметка на ЕТ "Силвестър - МК - Красимир Стефанов". Сигналът за нарушението е бил подаден анонимно до прокуратурата и до министъра. Според изпълнителния директор на НАП Мария Мургина може да се предполага, че той е подаден от служители в администрацията.

 

Става въпрос за сделка по една-единствена фактура. ЕТ "Силвестър - МК - Красимир Стефанов" е поискала възстановяване на ДДС за близо 1.2 млн. лв. След проверка обаче инспекторите отказват да възстановят данъчния кредит. Фирмата обжалва ревизионния акт пред дирекция "Обжалване и управление на изпълнението", която го потвърждава. Тогава фирмата сезира съда, като Върховният административен съд отменя ревизионния акт. Това задължава приходната администрация да възстанови сумата. Това обаче не става ефективно, защото по това време тече втора ревизия на ЕТ "Силвестър - МК", която открива задължения за около 4 млн. лв. Данъчните правят прихващане на сумата за възстановяване от общите задължения, но фирмата обжалва и този акт. Тогава шефът на дирекция "Обжалване и управление на изпълнението" в София Александър Свраков отменя по-голямата част от констатациите в ревизионния акт и постановява възстановяване на сумата по първия акт.

 

Според ръководството на НАП обаче не е имало достатъчно основания за това. За ЕТ "Силвестър - МК - Красимир Стефанов" имало и информация от полицията, че постоянно се е местила от офис в офис и е била от "рисковия контингент". Участници в сделката са били още две фирми, които в момента също се проверяват от данъчните.

 

По случая беше извършена проверка от дирекция "Инспекторат по контрол и сигурност" на НАП, която е потвърдила подадения сигнал. Винаги съм заявявала, че ще бъда безкомпромисна спрямо всякакви нарушения, които уронват авторитета на приходната администрация, заяви Мария Мургина.

 

„Оставката - джакпот за сгафили прокурори", коментира „Стандарт"

Скандални прокурори, забатачили стотици дела и гарантирали ненаказуемост на мафиотите, получават по 40 000 лева накуп от държавата, като подават оставки. Районният прокурор на Кубрат Вечеслав Николов например, който е разследван за корупция, ще получи въпросните близо 40 бона обезщетение, въпреки че при него бяха намерени 3000 отлежаващи преписки и има данни, че за тези услуги той е вземал солидни суми.

Чрез механизма на забавените дела 10 000 престъпници се спасиха от отговорност пред закона, установи новото ръководство на прокуратурата само преди дни. Цифрата може да нарасне. Който иска да научи точните числа, ще ги намери съвсем скоро в годишния доклад на главния прокурор за дейността на обвинението.

Ето така свършва преходът у нас - с амнистия за престъпниците и награди за техните покровители. Омерзително, по нашенски. Нека никой не се чуди защо според статистиките българите сме най-големите песимисти в света.

Впрочем през последните дни прекалено много се говори за амнистии. Първо правителството се опита (неуспешно) да изработи проектозакон за амнистията за леките престъпления, после държавата даде амнистия за хилядите фалшиви дипломи от нелегитимните ВУЗ-ове, а завчера бизнесът поиска амнистия за неплатените осигуровки. Който крил данъци - крил, нека не се притеснява човекът!

Ето така влизаме в Европейския съюз - като вместо затвор за магистратите мафиоти, от нашия джоб, на данъкоплатците, им се изплащат тлъсти обезщетения преди достойно пенсиониране. А на бандитите ще се кланяме, защото те са достойни бизнесмени, строители на съвременна България, на съвременна Европа!

Бившият главен прокурор Филчев, който беше забатачил вероятно най-важните дела, даже отиде посланик на страната ни в Казахстан. Това си е чисто Живковски патент - стратегът от Правец изпращаше политическите си противници в позлатено изгнание като дипломати. Нека диплят долари и стоят настрана от родината, докато им изстинат връзките и влиянието им изчезне. Живковският патент личи и в това, че няма и няма да има нито един вкаран в затвора политик. И още сто дела да има срещу Софиянски например, той ще преуспява в някое ново европейско амплоа. В днешното шарено Политбюро гарван гарвану око не вади. Всъщност Живков сигурно би се гордял, че продължаваме по Живковски. И преди, и сега всеки спорен случай се решава по целесъобразност, не според закона. И преди, и сега законите се коват, за да обслужат някого или някоя далавера, не за доброто на държавата. И преди, и сега път се дава на послушните, на кариеристите, не на талантливите и подготвените. Без да има Държавна сигурност

и сега доносници действат навсякъде и абсолютно по същия начин си осигуряват облаги. И преди, и сега възпитаваните в дух на уважение на закона и правилата са на ръба на мизерията, а адептите на цинизма преуспяват. Все пак има и разлики. Едно време не можеше да се пътува в чужбина. Сега, след като милион сънародници напуснаха, разбрахме, че талантливият българин обикновено преуспява в чужбина. Същият, който в България е мачкан и системно унизяван.

Друга разлика е, че едно време такива статии не можеха да се пишат. Но сега като може, какво от това? Едно време нямаше свободни избори, сега има, но какво от това, след като от един живковизъм не можем да се отървем? Или такава е българската природа?

 

„Решават утре за още бойци в Афганистан", съобщава „Труд"

"Правителството ще вземе в петък "на подпис" решение за увеличаване на контингента ни в Афганистан", съобщи вчера след редовното заседание на кабинета военният министър Веселин Близнаков.

Министрите подкрепили предложението да пратим още 335 души там. Гласуването обаче било отложено, защото депутатите от отбранителната и външната комисия днес трябвало да се запознаят с предложението. Кабинетът е решил да пратим рота от 120 души в Кабул (там сега имаме 84 рейнджъри), рота от 200 души за охрана на летището в Кандахар и 15 щабни офицери. Двете мисии щели да струват 40 млн. лв.

 

„Имаме ли национални интереси в Кандахар?", пита „Дума"

Да увеличи ли Република България военния си контингент в Афганистан от осемдесетина до четиристотин и нещо рейнджъри? Това се решава тези дни. За да се отговори на този въпрос, трябва да се отговори на много важни подвъпроси в няколко групи. В първата група са интересите.

Първо. Какви интереси ще защитаваме с още контингенти на летището в Кандахар и другаде на афганистанска територия? Национални, съюзни или коалиционни? Когато давахме скъпи жертви в Ирак, мотивирахме участието си с отдалечаване на тероризма от границите на страната ни. Което се помни колкото ланския сняг, защото не е вярно.

Второ. Като няма национални интереси за увеличаване на мисията ни в Афганистан, чии интереси ще браним там и кой ще плаща?

Трето. Няма ли нашата общественост, както и ръководството на армията ни да получат мотивирано обяснение в името на какво се пренебрегват националните ни интереси.

Втората група въпроси се отнася до готовността на Българската армия да поема такива отговорности. Снабдена ли е войската ни с всички необходими материални пособия - оръжие, снаряжение, оборудване, защитни средства и всичко необходимо за действие в специфичните условия на една страна, чиито географски и климатични особености затрудниха в различно време контингентите на СССР и на САЩ. Затруднения предизвикват и етническите, етнополитически, религиозни проблеми или ако щете дори непознатата нам народопсихология. Как ще се осъществи взаимодействие с местните власти, без достатъчна предварителна подготовка. Ако е въпрос да изпратим войската си като бостанско плашило - моля! Няма да е за сефте.

Следващата група въпроси опира до финансирането на петкратното увеличение на състава на мисията ни в Афганистан. Очевидно ще се наложи да се преразпределят бюджетни средства и най-вероятно ще пострада модернизацията на армията. Може би ще се отложи заплануваното оправяне на бойни и транстпортни самолети и вертолети като МиГ-29, Ми-17 и Ми-24, закупуването на хеликоптери "Кугър", да не говорим за забравеното намерение да обзаведем военоморския флот с нови корвети. Може би ВВС пак ще спешат пилотите поради недостиг на гориво?

В крайна сметка участието ни в многонационални мисии в горещи точки на планетата вече е възприета държавна позиция в съюзническото ни поведение и в коалиционното ни желание. Но все пак трябва да има някакъв кантар, на който да положим от едната страна необходимите за тази мисия 45 млн. лева и на другата паланца - откъде ги отрязваме. Преди всичко обаче е задължителната специална подготовка на нашия контингент, за да няма черни забрадки и постфактум посипване на главата с пепел.

 

„България заплашена от тероризъм", четем в „Новинар"

Има реална опасност от терористичен акт в България в най-скоро време, заяви пред в. "Новинар" независимият депутат Павел Чернев. Той се аргументира с участието на България във войните в Афганистан и Ирак, както и с присъединяването ни към Европейския съюз. Според народния представител било въпрос на време "Ал Кайда" да удари и страната ни. Чернев прави изводите си и от зачестилите напоследък арести на радикални ислямисти у нас. Той смята, че най-податливи на влияние от радикалните слоеве са живеещите в ромските гета заради ниския им стандарт на живот.

Докато службите на МВР и разузнаването не потвърдят нещо подобно, няма основание за такъв вид твърдения, коментира зам.-шефът на червената парламентарна група Георги Юруков. От службите обаче отказаха да коментират тази информация.

Юруков припомни, че в концепцията за националната сигурност тази вероятност е отразена. Тероризмът няма граници, каза депутатът и добави, че вниманието на службите трябва да е заострено.

Страната ни е заплашена толкова, колкото всички останали страни, които участват в колективни системи за сигурност и коалиции, които провеждат дейност на територията на други държави, смятат експертът о.р. полк. Славчо Велков и арабистът проф. Владимир Чуков. Според Велков има логика да се смята, че активно участие на България в Афганистан и Ирак с бойни подразделения би предизвикало натрупване на негативизъм в радикални терористични групировки. Ние сме били предмет на такива действия извън наша територия, напомни той.

На този етап няма непосредствена заплаха за България от страна на радикалния ислям, на спящи клетки на "Ал Кайда", коментира Чуков. Според двамата експерти не бива да се всява паника с подобни изявления.

Междувременно министърът на отбраната съобщи, че шестмесечното участие на мисията ни в Афганистан ще струва общо 40 млн. лв. Двамата с външния министър Ивайло Калфин внесоха в Министерския съвет предложение ротата ни в Афганистан да бъде увеличена с 335 души и общият брой на рейнджърите там да стане 400. Става въпрос за една рота в столицата Кабул, до 200 души за охрана на вътрешната зона на летището в Кандахар и щабни офицери, уточни Близнаков.

 

„Само психично здрави ще стават магистрати", съобщава „Дневник"

Конкурси само за 20% от местата в съдебната власт, изискване за психично здраве на магистратите и повече прокурори във Висшия съдебен съвет (ВСС). Това предвижда изцяло новият Закон за съдебната власт, който е внесен от министъра на правосъдието Георги Петканов в правителството и по план трябва да влезе в сила на 1 юни.

 

Проектът в сряда беше одобрен от ВСС с малки забележки. Предвидено е до края на месеца да бъде гласуван от Министерския съвет и внесен в парламента. Целта е да бъде отчетен пред Европейската комисия, която инспектира съдебната власт, за да може да прецени дали трябва да бъде наложена предпазна клауза в областта на правосъдието.

 

Според новия закон прокурорите ще имат петима представители във ВСС, а не четирима, а следователите остават само с един. Съдиите както и сега са шест. Промяната в състава обаче няма да доведе до избор на нов ВСС, защото изрично е предвидено, че действащият ще изкара мандата си до края на 2008 г.

 

Най-голямата промяна е свързана с отпадането на конкурсите за всяко назначение в съдебната власт. На изпит ще се явяват само юристите без стаж, които стават младши магистрати. По новия закон само 20% от свободните места в системата ще се заемат от външни хора, които също ще се явяват на конкурс. Останалите места ще се използват за кариерно развитие на действащите магистрати. За да следи дали ВСС спазва закона при кадруването, към съвета ще се създаде комисия.

 

В проекта са уредени и правомощията на инспектората към ВСС, който беше създаден с последните промени в конституцията. Той ще проверява дали съдилищата и прокуратурите са организирали добре администрацията си и дали забавят движението на делата. Инспекторатът няма да има право да преценява дали магистратите решават правилно делата. Съветът в сряда одобри искането на Петканов правителството да отпусне близо 900 хил. лв. за 11-те инспектори. След влизането на закона в сила старият инспекторат към правосъдното министерство ще следи само за работата на нотариусите, държавните съдебни изпълнители и съдиите по вписванията.

 

За първи път се въвежда дисциплинарното наказание намаляване на заплатата. Магистратите, които не изпълняват задълженията си, ще получават с от 5 до 20% по-малко възнаграждение за две години. За първи път ще се изисква преди назначение на магистрат да се провери дали не страда от психично заболяване, но не става ясно как ще се процедира с действащите съдии и прокурори.

Новият закон предвижда окръжните следствени служби да се преименуват в отдели.

 

„Човекът на СДС за досиетата: Невинни няма! И децата също", четем в „Труд"

Комисията по вътрешен ред и сигурност в парламента изслуша вчера шефа на Националната служба "Сигурност" Иван Драшков. Той изложил мотивите си да не допусне кандидата на СДС за комисията по досиетата Георги Константинов до класифицирана информация.

След час и половина заседание Драшков не пожела да коментира конкретните данни за Константинов, защото това му е забранено по закон. Депутати обаче разказаха, че в разработката от архива на МВР освен известните вече случаи за взривяването на паметника на Сталин в Парка на свободата и взривявянето на дома на немски дипломат имало данни за връзки с терористичната организация на баските от времето, докато бил във Франция. Имало и сведения, че Константинов изявявал готовност да взриви голямо предприятие в България и предлагал да се внесе за целта малък, но мощен взрив. Отговарял за диверсионно-терористичната дейност на задгранична организация за освобождаване на България.

Депутатите, изчели справката, бяха най-силно впечатлени от записа на подслушван разговор между него и жена му 20 години след като взривил паметника. Тя го попитала не го ли е страх, че ако паметникът бил паднал, можел да убие минаващи наблизо невинни деца. "Няма невинни - отговорил й той. - И децата не са невинни." И обяснил, че щели да станат по-големи свине от родителите си... По време на следствието психологическата експертиза го обявила за "вменяем, но социален психопат", който би могъл да бъде опасен за околните.

Лидерът на СДС Петър Стоянов, който присъства на заседанието, не промени обаче мнението си: "Няма нито едно юридическо основание Георги Константинов да остане извън комисията по досиетата. Присъдите му са отменени и има морално право да бъде допуснат."

Комисията изслуша Драшков и заради втория, лишен от достъп до класифицирана информация - Стилиян Станев, кандидат на БНС. Според депутати отказът бил заради нерегламентираните му връзки с Косьо Самоковеца.

 

„Зам.-министър на енергетиката призова : Да си греят вода, щом не плащат за парно" е водещото заглавие за „24 часа"

Столичната топлофикация да остави абонатите, които не плащат, да си греят вода с тенджери на котлона. Това предложи вчера зам. енергийният министър Валентин Иванов като мярка срещу ниската събираемост на задълженията. Според него дружеството можело да вземе решение да ограничи подаването на топла вода.

Като започнат да ползват бойлери и да плащат сметки за ток, задлъжнелите столичани щели да си платят парното. Иванов няколко пъти повтори, че "сиренето е безплатно само в капана за мишки".

 

„ВМРО и ГЕРБ подписват в четвъртък споразумение за сътрудничество", информира "Дневник"

Председателят на ВМРО Красимир Каракачанов и неформалният лидер на ГЕРБ Бойко Борисов подписват в четвъртък партньорско споразумение, съобщиха от пресцентъра на формацията на Каракачанов. Партията на столичния кмет вече има подобни договори с "Европейски демократичен път" (ЕДП) на Димитър Абаджиев и с БЗНС-НС на Анастасия Мозер. Техни представители ще влязат в листата на ГЕРБ за изборите за евродепутати на 20 май. Кандидатът на ВМРО Радослав Точев е на второ място в списъка. Лидерите на тези партии пък са членове на предизборния щаб на ГЕРБ, оглавен от Борисов.

 

Депутатите на ВМРО са петима и с тях партньорите на ГЕРБ в парламента вече стават достатъчно, за да формират самостоятелна парламентарна група, за каквато са необходими 10 души. Хората на Каракачанов обаче отрекоха такава възможност и обясниха, че това би означавало разпадане на групата на Българския народен съюз (БНС), в която са партията на Мозер и Съюзът на свободните демократи на Стефан Софиянски. Освен петимата от ВМРО в нова фракция биха могли да участват двама земеделци на Мозер, трима от ЕДП и независимият Лъчезар Иванов, който неотдавна излезе от НДСВ.

 

„Само Цветанов от ГЕРБ, Каракачанов и Яне качват", четем в „24 часа"

Кметът Бойко Борисов е фаворит в мартенското изследване на Националния институт за обществено мнение.

Въпреки че е загубил 4% одобрение неформалният лидер на ГЕРБ е първи, а президентът ГеоргиПърванов заема второто място. Той пък е загубил с 5% привърженици.

Единствените политици, чието одобрение расте, са лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов (с 3%), лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев (с 1%) и лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов (с 1%).

ГЕРБ, която е втора сила с 15-16% след БСП (21-22%), стояла най-добре сред младите и столичаните.

Кабинетът също е загубил привърженици - 8 на сто за 2 месеца и се ползва с одобрението на 23,9% от българите, сочи последното проучване на НЦИОМ.

 

„4 наши хотела сред 99-те любими в света", информира „24 часа"

Хотел "Дюни - Ройъл пеликан" в едноименния комплекс, "Ралица супериор"в Албена, "Иберостар - Тиара бийч" и "Иберостар - Съни бийч" в Слънчев бряг са получили наградата на швейцарския интернет портал "Холидей чек" по време на туристическата борса в Берлин, съобщавиха от "Албена" АД.

На сайта туристи са оценявали 156 хиляди хотела в света. Гостите са отличили 99 от тях като свои любими места за отдих през 2006 година.

"Албена" АД представя своя туристически продукт на борсата в Берлин вече 20 г.

 

„Светият синод забрани филм за папеса Йоана", четем на първа страница на „Новинар"

Църковното настоятелство на храм-паметника "Св. Александър Невски" е забранило във вторник вечерта в отвори вратите на църквата за най-мащабната суперпродукция, която предстои да се снима в България. Сюжетът на "Легендата за папеса Йоана" на носителя на "Оскар" Фолкер Шльондорф е бил категорично отхвърлен от настоятелството, научи "Новинар". Известният германски режисьор, който вече пристигна в България, лично харесал храма и поискал да заснеме в него емблематична сцена от филма си. Създателят на "Тенекиеният барабан" избра именно страната ни, за да сбъдне голямата си мечта - филм за папеса Йоана. Решението на Св. синод осуети плановете му засега.

"Не смятаме, че игрални филми трябва да се снимат в храма. Но пък разрешихме в "Св. Александър Невски" да се снима документалната лента за живота на Борис Христов", каза за "Новинар" говорителят на Св. синод митрополит Неофит.

"Храмът е свещено място и не може да се превръща в декор. От две години сме решили храмовете и манастирите да не стават снимачна площадка. Преди да се вземе решение обаче, се обсъждат сценариите, ако те показват богатството на стенописите, а не използват масовка, се преценява", аргументира се и главният секретар на синода архимандрит Наум.

Въпреки тези твърдения в храма "Св. Александър Невски" има твърда тарифа за филмови продукции -. 300 евро на час.

Сценарият на филма за папеса Йоана явно е стреснал духовниците, обясниха запознати. "Мотивите са, че папеса Йоана е спорна личност и не се смята за уместно храмът да става терен за такъв сценарий. Това е история, но настоятелството се смущава от самия факт, че тя е била папеса", разказаха за вестника църковни служители, пожелали анонимност. "

"Сюжетът на филма "Легендата за папеса Йоана" няма нищо общо с религията. Това е просто историята за раждането на едно момче и едно момиче", опонира Пламен Войновски от "Брайт Айдиас", които са съпродуценти заедно с "Ню имидж" на най-скъпата продукция, снимана у нас до момента.

"Решението ни е окончателно. Едно решение се взима, за да се налага", беше категоричен архимандрит Наум. "Ние лично се надяваме на положителен резултат. Министърът на културата също е запознат с мащабите на проекта. Дано църквата не се окаже твърде консервативна", допълниха от "Брайт Айдиас".

 

„Наплив за гинеколози", отбелязва „Стандарт"

Докато поповете клеймят абортите, студентите по медицина масово напират да стават гинеколози. Проучване на "Стандарт" показва, че това е една от десетте най-желани специалности сред младите доктори.

"Не всички ще имаме шанса да изродим някоя княгиня. Но пък се надяваме, че с този занаят гладни няма да останем", признават АГ лекари от Пловдив.

Освен за гинекология, студентите ни напират за специализации по очни, кожни и ушни болести, обясни ректорът на Пловдивския медицински университет доц. Георги Паскалев. Според него една от причините е доброто финансово обезпечаване на тези специалности. Много предпочитана специалност е и кардиологията, тъй като тук лекарите имат възможност да разгърнат добра практика. Профилите, за които няма желаещи и в които вече се усеща глад за кадри, са анатомията и патоанатомията. Липсват желаещи да специализират анестезиология и педиатрия, отчитат още в пловдивския вуз.

Във Варна също има наплив за специалността акушерство и гинекология. Може да смятат, че ще печелят добре, но това е много трудна професия, казва доц. Иван Козовски, републикански консултант по гинекология за Североизточна България. Той е категоричен, че жената трябва да има право на избор както за начина, по който ще роди бебето си, така и дали ще прави аборт.

В момента хит край морето са и паразитолозите. Те са търсени заради задължителния преглед при издаване на здравни книжки. Такива документи трябва да имат всички, които работят в ресторанти, хотели, заведения за хранене, фурни, цехове за производство на хранителни продукти, както в детски и социални заведения. Подобна е картината и в Медицинския университет в Плевен. Освен гинекология завършилите тук студенти предпочитат да специализират и вътрешни болести. АГ докторите и интернистите имат най-много пациенти и съответно по-добри доходи от останалите, твърдят местните медици. Средната лекарска заплата е между 250 и 300 евро. На частно обаче докторите печелят поне още 1500 лева. Специализацията по вътрешни болести трае 5 години. За по-тясна специалност се учи още 3. Акушерство и гинекология се специализира 4 години.

 

„Наши учени събират бактерии от Антарктида", съобщава „Дума"

Научна група от Института по микробиология "Стефан Ангелов" при БАН работи върху изолирането на бактерии и други микроорганизми от остров Ливингстън. Вече е събрана цяла колекция от такива микроорганизми, изолирани от пробите, донесени от българските експедиции в Антарктида. Това съобщи вчера директорът на института чл.-кор. Ангел Гълъбов по време на тържественото честване в БАН на 60-ата годишнина от неговото създаване.

Стотици приноси в теоретичната и промишлената микробиология имат през десетилетията и днес учените от института. Десетки препарати, създадени в 11-те му секции, са внедрени в медицината и във ветеринарната практика. През 2004 г. той бе асоцииран към световноизвестния френски институт "Пастьор" и се нареди сред 6-те европейски звена на френския център. Вашият институт е една богата и динамична научна общност, която е ключов актьор в съвременните микробиологични изследвания, каза в поздравлението си д-р Марк Жоан, главен секретар на международната мрежа "Пастьор".

Наградата на фондация "Ст. Ангелов" за млад учен бе връчена на Галина Стоянчева от института за изследване върху полови лактобактерии, резултатите от което са публикувани във водещо английско научно списание.

 

„Българи на всяка крачка от Дунав до Алтай", четем в „Стандарт"

Колата на Би Ти ви след сблъсъка в пустините на КазахстанОткъде идем? Къде са корените на нашия древен народ? Кои хора по света живеят със спомена, че също са българи? Отговори на тези въпроси е потърсил журналистът Пламен Петков. Зрителите на Би Ти Ви вече имаха възможността да се запознаят с невероятната документална сага "Българите", създадена от Пламен и неговия екип. Тези, които са я пропуснали, получават нов шанс да видят поредицата. "Стандарт" пуска сериите на DVD заедно с вестника. Епизодите ще вървят всеки вторник.

Идеята за филма "Българите" се ражда след бурните дискусии за произхода на прабългарите, които след 1989 г. отново развълнуваха обществото ни. Това споделя авторът на филма Пламен Петков. Той не претендира, че е дал отговор на този въпрос. "Единствената ми цел бе да обхвана колкото може повече географски точки, за които има писмени сведения, че там са живели нашите прадеди, и да заснема веществени доказателства за това. А най-вече - да запечатам на лента и звук днешните хора, които живеят по тези места, и тяхното виждане за произхода им. В българската наука има няколко различни хипотези за произхода на българите, но никоя от тях не се приема за категорично доказана", обяснява Пламен.

Подготовката на филма му отнела повече от година. А самата експедиция по дирите на българите продължила 75 дни. За това време екипът изминал 30 000 километра - от днешна България до Сибир, Алтай, Тяншан и Памир до границите на Монголия, Китай и Северен Афганистан на изток и до Татарстан и Чувашия на север. По пътя си екипът преодолява четири морета, много планини, степи и пустини. За да заснеме поредицата, експедицията на bTV преминава през републики, в които се води гражданска война и действат терористи. Снимали са и в райони, в които досега не са били допускани чужденци.

Автор на проекта, сценарист и режисьор е Пламен Петков, автор и на филмите "Подмяната 10-и", "Тайните на Втората световна" и други.

В екипа са Димитър Кочунски - технически сътрудник, и Красимир Михайлов - оператор. Телевизионната реализация е на Асен Тасев. Композитор на музиката за филмите е Иван Лечев. Компютърните ефекти са на студиото 5th Degree. Генерален спонсор на проекта е фармацевтичната компания "Актавис" и фирмата "Волво", осигурила кола за експедицията.

"Не мога да не изразя благодарността си и към нашето външно министерство и посолството ни в Москва, което ни осигури възможно най-перфектните документи, валидни за всички екссъветски републики, през които минаваше пътят ни", сподели Пламен Петков. Без тях щяхме да си имаме големи неприятности и може би нямаше да можем да изпълним целта си, казва още той. И дава за пример преминаването си през Приднестровската република."Признаха редовността на документите ни, но ни дадоха само час да пресечем територията и да влезем в Украйна. Вярно, че отцепилата се област е малка, но там няма табели и се изгубихме. А и хората не смеят да говорят с непознати. Накрая налетяхме на полицаи, които след надлежна проверка на документите ни екскортираха до границата. Само час по-късно в столицата Тираспол избухва серия от бомби и границите на републиката са затворени.

На границата с Кабардино-Балкария пък се сблъскват с откровен рекет от страна на руските милиционери. "Какво носите?", питат те. "Телевизионна апаратура", отговаря има Пламен. "А друго?", настояват униформените. "Друго няма", отговарят им българите. "А на нас нищо ли не носите?", изплюват камъчето руснаците. "Нищо", е отговорът. "А 200 евро нямате ли?" "Нямаме, но имаме това", отвръща Петков и им показва специалния документ от руското вътрешно министерство, на който освен имената и снимките на екипа има и номер в Москва, на който всеки може да провери достоверността на книжата. Милиционерите знаеха, че на същия номер можем да се оплачем. И ни пуснаха, ругаейки и псувайки, както само руснаци умеят, смее се Пламен.

Като най-абсурден случай от цялото пътуване той си спомня как са се ударили в камион в безкрайните пустини на Казахстан."Там пътища на практика няма. Всеки се движи по утъпкан коловоз от минала преди него кола. Всяко излизане встрани води до затъване в мекия пясък. С този камион се виждахме навярно от километри. Но едва в последния момент установихме, че той върви право срещу нас и няма никакво намерение да завие. Завихме ние, но успя да ни удари задницата. Слава Богу, отървахме се с малко изкривена ламарина и разбит стоп", спомня с Пламен Петков.

И в четирите места, където са съществували държави с името България, както и на други държавни образувания, в които са участвали прадедите ни, сегашното население с гордост продължава да твърди, че е наследник на българите, разказва авторът. И допълва - не го правят днес заради европаспортите, а просто защото са убедени. Видях книги от преди век, където техни учени утвърждават "българската връзка" на своите народи, твърди Петков. Археологически находки също съвпадат с намерените на наша територия, а обичаите, вярванията, ритуалите и носиите им често са еднакви или много близки до тези в днешна България. Копия от заснетия материал съм предоставил на учените от различните "Българии". Оттук нататък думата имат те, казва Пламен Петков.

 

"Радетели на българския език се обединяват", информира „Дума"

Гражданско сдружение "Общество за устойчиво развитие на българския език" бе създадено вчера в столицата. На учредителната сбирка в зала "Големи кристали" в музея "Земята и хората" се събраха учени езиковеди, специалисти от различни хуманитарни и природни науки, писатели, журналисти, учители, общественици. Те са убедени, че както за природата, така и за духовната сфера, в който родният език е водещ, трябва да се полагат грижи, за да се развива той, да запазва самобитността си и да оцелее. Обединяването на силите за тази кауза е особено важно сега, когато "Европа учи кирилската азбука" и в рамките на новата общност, в която вече членуваме, българският език ще става по-търсен.

Сред инициаторите за създаване на това сдружение са Институтът за български език, Съюзът на българските писатели, Институтът за литература, музеят "Земята и хората", Синдикатът на българските учители, Съюзът на преводачите, Агенцията за българите в чужбина, организации и фондации, свързани с устойчивото развитие. Учредителите утвърдиха устав на сдружението и избраха управителен съвет, в който влизат чл.кор. Михаил Виденов, поетът Димитър Христов, Янка Такева, проф. Васил Райнов, доц. Михаил Малеев, ст. н. с. Георги Василев и чл. кор Емилия Пернишка, която бе избрана за председател на управителния съвет.

Новата организация обеща да работи компетентно и активно наред с държавните институти за по-доброто усвояване и по-умелата употреба на българския език, за популяризирането и утвърждаването му в европейския културен диалог. Чуха се гласове срещу липсата на правителствена политика за българския език, срещу позицията на повечето дeпутати, които са против приемането на закон за българския език, срещу бруталната вулгаризация на родното слово в медиите. Учредителите ще се борят и за премахването на ДДС за книги на български автори и за учебници.

ДУМА стана колективен член на сдружението.